Ko se večina evropskih prestolnic zaziblje v zimski spanec, se na Dunaju začne sezona plesov.
Letos prvič spet zares, brez mask, potrdil in drugega koronskega stresa. Za številne je to najbolj težko pričakovano obdobje, ko dvorane znamenitih dunajskih palač, vključno z nekdanjo cesarsko rezidenco Hofburg in mogočno mestno hišo Rathaus, zaživijo v vsem svojem sijaju in ekstravaganci.
Operni ples, Ples Dunajskih filharmonikov, slaščičarski ples, lovski ples, kavarniški ples, ples pravnikov, ekonomistov, vrtnarjev, znanstvenikov in še in še bi lahko naštevala in zdi se, da ima prav vsaka gospodarska panoga svoj ples.
Kar 400 plesov se zvrsti skozi celo leto, največ jih je januarja in februarja in večino jih resnično organizirajo strokovna društva.
Družabni vrhunec plesne sezone je legendarni Operni ples – Opernball.
Vsako leto se dunajska operna hiša spremeni v najbolj glamurozno plesišče na svetu in je s televizijskim prenosom v živo eden izmed najbolj gledanih plesnih spektaklov. Kdor si zaželi biti del dogodka v živo in se pomešati med avstrijsko smetano, mora seči precej globoko v žep; samo vstopnina brez sedežev, hrane in pijače je letos 350 evrov.
Vsakoletna tema pogovorov v času pred Opernim plesom je, kdo bo delal družbo Richardu Lugnerju v njegovi stalni loži.
Lugner je avstrijski milijonar, ki je svoje premoženje ustvaril v gradbeništvu, in je stalnica dunajske družabne scene. Pri svojih devetdesetih letih še vedno uživa v družabnih dogodkih in z ljubezenskimi dogodivščinami polni rumene rubrike časopisov.
Na Opernem plesu so se mu v loži pridružile že številne svetovne zvezde, od Sophie Loren pa do Kim Kardashian, letos pa se je vabilu odzvala legendarna igralka Jane Fonda.
Sedem let že živim na Dunaju in sezona plesov je šla bolj ali manj vsakič mimo mene. Kot večina pripadnic ženskega spola ob misli na ples, palače, bogato okrašene plesne dvorane, prelepe večerne obleke ne ostanem ravnodušna … In se je zgodilo.
Karta za obisk »Kaffeesiederballa«, plesa dunajskih kavarn v glavni dunajski palači Hofburg.
Najprej navdušenje, potem pa kaj kmalu razlog za manjši napad panike.
Dress code?
Večerna ali plesna obleka do tal za ženske, frak ali smoking za moške. Po krajšem skoku v preteklost ugotovim, da je bil maturantski ples moj najbolj glamurozen dogodek do sedaj, pa še tam nisem imela dolge obleke.
V pogovorih z avstrijskimi kolegicami izvem, da imajo vse doma dolge slovesne obleke za take dogodke. Plesi, dolge obleke in slovesne pričeske so sploh na Dunaju nekaj običajnega. Odlično, si mislim. Preverim še enkrat omaro, naročim še nekaj variant na spletu in nekaj bo že.
Zanimivo, kako so spletne in tudi fizične trgovine na Dunaju trenutno založene z dolgimi slovesnimi oblekami. Pa naj bo to H&M ali znana blagovnica Steffl na Kärntnerstrasse.
Obleko imamo, kaj pa sedaj?
Frizura, make up, čevlji, ojej … Pokličem frizerja v moji zgradbi, spet bo šlo veliko denarja za pričesko. Frizerske storitve so na Dunaju kar precej dražje od naših, zato tako kot večina Slovencev v Avstriji tudi jaz obisk doma redno povežem tudi z obiskom pri frizerju. Striženje, barvanje in sušenje dolgih las zlahka nanese 150 evrov in več.
Potem si malo bolje ogledam spored …
Sporedi večine plesov izhajajo iz programov in navad še iz 18. stoletja. Od pravil oblačenja do otvoritvenih fanfar, plesa debitantk, pa do glasnega ‘Alles Walzer!’ – vabila na valček za vse udeležene.
Ob polnoči se nadaljuje glasbeni program in nato se zapleše četvorko – tudi tukaj je program sledil vsem pravilom.
Dunajske plesne šole v januarju aktivno promovirajo osvežilne tečaje klasičnih plesov. Nekaj ur preplesavanja valčkov, fokstrota itd. za bolj sproščen obisk plesa. Upam, da moje osnovno znanje plesnih korakov zadošča.
Uradni program je potekal v glavni dvorani, nato se je spremenila v plesno dvorano, rezervirano za valček in klasične plese.
Odličen orkester, ki skrbi za glasbeno spremljavo, je znan plesni orkester in tudi del stalnega programa na Opernem plesu. Potem je naokoli še veliko drugih dvoran z različnimi glasbenimi zvrstmi od jazza in swinga v živo pa do modernih disko ritmov pod taktirko DJ-a, tako da vsak obiskovalec najde nekaj zase.
Kroženje oz. sprehajanje skozi bogato okrašene prostore cesarske palače z visoko dvignjeno glavo, opazovanje dogajanja s kozarcem penečega se vina in ocenjevanje večernih oblek je obvezen del dogodka.
Vstopnica žal ne vsebuje sedeža pri eni od številnih miz, ki so razporejene po dvoranah.
Cene so različne – kdor želi biti v glavni slavnostni dvorani, bo moral odšteti še dodatnih 100 evrov, za mize v bolj odmaknjenih dvoranah pa 40 evrov na osebo. V vsakem primeru strošek, ki ga močno priporočam, saj sem po urah stanja in plesa v visokih petah zaman iskala kakšen prostor za počitek.
Okoli vseh dvanajstih barov s pestro ponudbo pijač in prigrizkov.
Najbolj klasičen obrok na plesu je ‘Sacherwurstel’ oz. hrenovka s svežim hrenom, gorčico in žemljo – pa so postavljene samo visoke barske mize.
Obisk dunajskega plesa je zagotovo dogodek vreden obiska za vse, ki si želijo vsaj enkrat malo po aristokratsko zavrteti se po plesnem parketu.
Moj nasvet za morebitni obisk – poleg že omenjene rezervacije mize, nekaj ur vsaj osvežilnega plesnega tečaja in dodatni par čevljev …
Besedilo in fotografije: Marina Oblak