Kje raste: Ekvador, Kolumbija
Rastlina: visoke rastline, z izrazito debelim deblom; listi so temno zeleni, podolgovati cvetovi; plodovi so večji in bolj okrogli in zrna so daljša in tanjša od drugih sort arabice;
Kakovost kave: 5/5
Aromatika: cvetlične in sadne arome z visoko stopnjo sladkosti
Anthony Douglas pravi, da je to še posebej pomembno, če želimo podpreti razcvet kave z geografskim poreklom.
In to je Anthony na letošnjem svetovnem prvenstvu barist tudi izpolnil v celoti (https://www.youtube.com/watch?v=mULwi814HQ0).
Sidro? Navtični pripomoček? Ne, ne, Sidra, redka kavna sorta.
Ta je postala zelo iskana v zadnjih letih, še posebej po tem, ko je z njeno pripravo na svetovnem prvenstvu barist leta 2019 zmagala Jooyeon Jeon (Južna Koreja), nato pa letos še Anthony Douglas (Avstralija).
Izvor Sidre
O izvoru sorte Sidra je na voljo malo informacij.
Domneva se, da sorta izvira iz province Pichincha v Ekvadorju. Sprva so poročali, da je Sidra nastala s križanjem Typice in Bourbona. Nedavne ugotovitve World Coffee Research kažejo, da so Sidro morda razvili iz nabora etiopskih sort Heirloom. Spomnimo, da gre splošni izraz, ki se uporablja za številne divje ali genetsko neidentificirane sorte, ki so avtohtone v tej vzhodnoafriški državi. Sidra ima podoben profil cvetličnih in sadnih aromatik z visoko stopnjo sladkosti.
Za dobro rast potrebuje senčno lego. Rastline so odporne na škodljice in bolezni, ne pa tudi na rjo kavnih listov. V slednjem primeru gre za glivo (Hamileia Vastatrix), ki preprečuje fotosintezo v listih. Zaradi okužbe se na spodnji strani listov razvijejo rumene lise, nato še rumeno-oranžen prah.
La Palma y El Tucán, Kolumbija
Ena prvih kmetij, ki je komercialno gojila Sidro, je bila La Palma y El Tucán v Cundinamarci, v kolumbijskih Andih. Proizvajalci so leta 2012 posadili okoli 1.800 dreves, leta 2015 pa je sledilo dodatnih 4.300 rastlin, potem ko je sorta postala bolj priljubljena.
Kmetija, ki so jo ustanovili Carlos, Elisa in Felipe, leži uro vožnje od Bogote. V radiju 10 km deluje 200 pridelovalcev kave, od katerih odkupujejo kavne češnje. Ponujajo štiri različne profile kave (anaerobna/ laktozna, aerobna/ ocetna, mešana in medena fermentacija), za katere uporabijo le najbolj kakovostne kavne češnje.
Bolj ko je češnja zrela, višja je koncentracija sladkorjev (pektina, celuloze, polisaharidov in drugih vrst ogljikovih hidratov), kar pomeni več hrane za bakterije, glive in kvasovke med fermentacijskimi procesi, kar omogoča kompleksnejšo fermentacijo in slajši ter bolj kompleksen profil aromatike kavnega napitka.
To pomeni, da namesto oluščenih kavih zrn kupujejo kavne češnje, ki jih osebno izberejo z vsake kmetije, s katero sodelujejo.
Finca Soledad, Ekvador
José Pepe Jijón, lastnik Finca Soledad – biodinamične farme kave v provinci Imbabura v Ekvadorju, verjame, da je Sidra zaradi širokega spektra okusov veliko več kot le trendovska kava za tekmovanja.
Povpraševanje potrošnikov se bo v naslednjih nekaj letih gotovo povečalo. Mimogrede, Pepe je prvi Latinoameričan, ki se je sam povzpel na vseh sedem najvišjih vrhov vseh celin. Prehodil je pot od raziskovalca in alpinista do proizvajalca kave in zagovornika zelenega planeta.
Rose Coffee Roasters: Ecuador – Finca Soledad – Washed Sidra: https://rose-coffee.com/products/ecuador-finca-soledad-asd-washed-sidra
Besedilo: Katja Groleger