Vem, da sem eden izmed bolj strastnih gledalcev malce drugačnih filmov in serij, kot jih spremlja večina konzumentov televizije. Vem tudi, da ob napadu strasti lahko pogledam štiri do pet delov neke nanizanke.
Ampak to, kar se mi je zgodilo ob spremljanju serije Sense8 (igra na besedo sensate; Čutilo osem), se mi še ni zgodilo.
Gre za dve sezoni in 24 nadaljevanj, od katerih so tri dolga celo po dve uri. Če vse tole seštejem, pridemo do številke 27 ur. In vse to sem pregledal v dobrih dveh dneh. Kdo je zdaj tukaj nor? Jaz ali avtorji? Po mojem oboji.
Kaj me je tako pritegnilo? Najprej dejstvo, da je eden izmed mojih najljubših filmov trilogija Matrix, ki jo je kolega Jež (no, podrobno le prvi del) predstavil v eni od prejšnjih številk naše revije v rubriki o-KULT-no. Ta trilogija, ki je producentom prinesla več kot milijardo in pol dolarjev, je delo bratov Wachowsky (Laurence in Andrew), ki sta po tem naredila še nekaj genialnih produkcij; izpostaviti je treba – V for Vendetta (2005) in Atlas oblakov (2012), kar ju je dokončno uveljavilo med najboljšimi svetovnimi režiserji in scenaristi. Vendar brata Wachowsky sta šla tja, kamor si upa le redkokdo – oba sta spremenila spol in zdaj sta ženski (Lana in Lilly) – bolj poznani sta kot The Wachowskis. Ko človek bere njuno biografijo, mu je kmalu jasno, zakaj sta se odločila za ta korak. Normalno, heteroseksualno bivanje je za njiju premalo. Poskusila sta namreč vse, skoraj vse, kar ponujata spolnost in razvrat. Ker jima s tiči med nogami ni uspelo zadovoljiti svojih jazov, sta preskočila v ženski svet in videti je, da jima je zdaj v redu. Lawrence je srečno poročena s svojim možem, Lily pa s svojo ženo. No, vsaj za zdaj je videti, da sta se nekako našla/našli.
Če bi šlo za kakšnega drugega avtorja, se pri predstavitvi ne bi tako pomujal, vendar je to v primeru Sense8 zelo pomembno.
8 povezanih
Glavna poanta zgodbe, ki se ekspresno odvije skozi 27 ur, je dejstvo, da je glavnih osem junakov telepatsko povezanih. Še več – so bratje in sestre mame z imenom Angelica, le da se tega ne zavedajo, saj so posebna vrsta ljudi, ki se imenujejo sensati. Po teoriji, razviti v seriji, so sensati v zgodovini človeštva stranska veja; tako kot recimo neandertalci, ki pa so jih ljudje (homo sapiens) v boju za obstoj pobili, kar naj bi bil prvi genocid v zgodovini. Ideja je dobra, vendar so paleontologi medtem odkrili, da homo sapiens ni pobijal neandertalcev, ampak se je z njimi preprosto sparil; zato imamo skoraj vsi v sebi delčke DNK-ja neandertalcev. Ampak, Sense8 je fikcija in v sklopu te se zgodba lepo pelje dalje. Sensati so v bistvu telepati in lahko komunicirajo drug z drugim. Najprej slišijo glasove, se srečujejo v ogledalih, potem začnejo komunicirati in na koncu lahko s svojimi znanji in spodobnostmi „zlezejo“ v tistega, ki je v težavah in ga tako rešijo.
Ker so celotno serijo dejansko snemali po skoraj vsem svetu, so tudi akterji od vsepovsod, ne le iz ZDA, kot bi pričakovali. Pa jih spoznajmo:
Capheus “Van Damn” Onyango – temnopolti šofer avtobusa v Nairobiju v Keniji. Je velik občudovalec belgijskega borilnega mojstra Jean-Clauda Van Damma in svoj avtobus kliče Van Damm. Živi v revni četrti, kjer dela, da bi zaslužil denar za svojo bolno mamo. Seveda je njegovo življenje neprestan boj z lokalnimi kriminalci in gospodarji korupcije nevzdržnega sistema.
Sun Bak je koščena Korejka, članica premožne družine z odličnim znanjem kickboxa. Njen brat je vrsto let ropal očetovo podjetje in zaradi tega in absolutnega mačizma v korejski družbi mora Sun priznati to kriminalno dejanje, ki jo – nedolžno – odvede v zapor. Edinole tako lahko podjetje deluje naprej, saj je ženska tam nižje bitje in se ji to nekako oprosti. Čez čas hoče njen oče zaradi slabe vesti resnico povedati svetu, njegov sin – Sunin brat – pa ga ubije.
Nomi (Know me) Marks je hekerica in lezbijka, ki živi s svojo temnopolto prijateljico Amanito. Je alter-ego Lane (Andrewa) Wachowskya, ki je zdaj, ko je ženska, poročen z žensko. Obe sta aktivistki in borki za pravico. Nomi ima težave s svojo mamo, ki Nomi še vedno kliče po krstnem imenu – Michael in počne vse, da bi postala spet moški.
Kara Dandekar (igra jo indijska igralka Tina Desai) je farmacevtka, ki dela v velikem indijskem podjetju in nehote pride na sled velikanskim goljufijam z zdravili. Ker je tradicionalna hindujka, se mora poročiti s človekom, ki ji ga je izbrala družina. Telepatsko se zaljubi v Wolfganga.
Wolfgang Bogdanow je berlinski strokovnjak za vlamljanje v najbolj zapletene sefe. Ima množico neporavnanih računov s svojo kriminalno družino, še največ pa s svojim stricem in bratom, zaradi katerih pogosto zaide v težave. Je odličen borec.
Riley „Blue“ Gunnarsdottir je doma z Islandije in je zvezda tehno glasbene scene, saj je proslavljena DJ. Ima težave z mamili in moškimi, saj dostikrat sploh ne ve, kje je in kaj dela. Je pa odlična psihologinja in večkrat vnaprej vidi, kaj se bo zgodilo. Zaljubi se v svojega „brata“ sensata, Willa.
Will Gorski je uspešen policist, ki dela v Chicagu. Ves čas ga preganja dogodek iz začetka njegove kariere, ko s partnerjem v neki na pol podrti cerkvi na tleh najdeta žensko, ki se pred njima ustreli. To je njihova mama Angelica, vendar se tega zave šele nekje proti koncu prve sezone. Tako kot Wolfgang in Sun je odličen borec, kar v zgodbi velikokrat dokaže.
Lito Rodrigues (igra ga znani španski igralec Miguel Angel Silvestre, ki se je proslavil v španski ljubezenski drami Velvet – Žamet). Igra zelo slavnega mehiškega filmskega igralca, v katerega je zaljubljenih nešteto žensk, on pa je – gej, ki živi s svojim partnerjem Hernandom. Vanj je zaljubljena njegova soigralka Dani, ki je prva, ki prepozna, da je gej. Preseli se k njima in ob nežnosti obeh moških radostno masturbira. Ker pa je Lito odličen igralec in blefer, svojim prijateljem telepatsko pomaga s temi triki. Težava nastane, ko Dani ukradejo telefon, s katerim je svoja dva prijatelja fotografirala sredi akcije in ti posnetki pridejo v javnost.
Vseh osem sestavlja cluster (grozd) in Angelica (ženska, katere smrti je bil priča policist Will) je prej sodelovala z obsedenim znanstvenikom dr. Mathesonom, ki je želel vse sensate pobiti, saj je bil mnenja, da so škodljivi homo sapiensu. Ko je odkrila to zaroto, je ravno rodila svoje otroke na različnih delih planeta različnim staršem in po neki nori fantazijski logiki je preskakovala v času – tako je Will videl njeno smrt.
No, tole je zasnova tega „clustra“ (grozda), ki pa se hitro zmeša s težavami, ki jih ima vsak od njih. Krovna zgodba je pravzaprav njihov beg pred dr. Mathesonom. Dobro, da to lahko gledamo na Netflixu, kjer si lahko zgrešene sekunde zavrtimo nazaj in se spet vživimo v res intenzivno dogajanje, kjer tudi sekunde ne smemo zamuditi.
Na koncu se izkaže, da je clustrov – grozdov – sensatov več in vsi niso pozitivni in dobrohotni. Veliko je pokvarjenih prekrasnih zapeljivk, ki si hočejo podrediti predvsem Wolfganga in Willa na najbolj nore in perfidne načine.
Poleg aluzij na realno življenje Lane in Lilly Wachowski je v seriji tudi mnogo samoironičnih in samoparodičnih prizorov, saj se sestri norčujeta iz svojih preteklih del, predvsem iz Matrice (Matrix). Heroj množic, gej Lito namreč izvaja akcijske akrobacije, kot jih je Neo (Keannu Reeves) v Matrici, in je videti nepremagljiv. V resnici pa je jokavi in zelo občutljivi gej, ki mu vse to igranje preseda. Prav v tej njegovi osebi ima serija tudi določen element parodije in humorja.
Ozadje
Pri tej seriji je sestrama Wachowsky izdatno pomagal še scenarist J. Michael Straczynski, ki je z njima sodeloval že prej – predvsem pri pisanju scenarija za film Atlas oblakov (Atlas of Clouds). Ker dobro poznajo ameriško sceno, so scenarij in ves projekt takoj ponudili Netflixu, kjer so bili takoj za stvar. Prva sezona je šla na ekrane leta 2015 in gledanost je bila zelo visoka. Ker pa se je serija zelo resno, podrobno in eksplicitno dotikala homoerotičnih razmerij med določenimi člani clustra, so pri Netflixu dobili precej pripomb o moralnosti prikazovanja teh razmerij. Zato je nadaljevanje snemanja druge sezone kar nekaj časa viselo v zraku. Končno so dve leti pozneje dobili zeleno luč za novo sezono in gledanost je bila še višja. To je bila odrešitev za vodilne pri Netflixu, saj je serija ena izmed najdražjih sploh – za eno epizodo so povprečno porabili 9 milijonov dolarjev.
Ne glede na vse te številke kritiki serije niso sprejeli najboljše. Ampak, važen je odziv občinstva, ki je bil fenomenalen; prav tako kot pri seriji, ki sem jo predstavil v prejšnji številki, Nightfliers. Ko sem na hitro preletel ocene, sem opazil, da je ameriški kritični um postal zelo pritlehen in površen, saj se sploh nočejo vklopiti in slediti malo bolj kompleksnim zgodbam.
Netflix je avtorjem ponudil še snemanje novih sezon, vendar so avtorji to zavrnili, saj so, kar lahko zdaj vidimo, o tem povedali vse.
Glede na najnovejšo spolno usmeritev sester Wachowsky se vidi, da sta srečni. Tako lepih ljubezenskih izpovedi med lezbičnim in gejevskim parom že dolgo nismo slišali, tudi v heteroseksualnem svetu ne. Ne me razumeti narobe – nisem spremenil svoje spolne usmeritve, ampak, če je nekaj kvalitetno, je to treba priznati. Konca vseh teh stotin zapletov pa ne povem!
Besedilo: Jernej Omahen