Večkrat se mi je že zgodilo, da sem doživel obe skrajnosti vpliva vinskih kozarcev na same zaznave vina.
Tisto malo manj lepo, ko sta povsem neprimerna oblika in velikost kozarca dobesedno ubila vino. In tisto lepšo, ko je pravilna izbira dvignila že tako izjemno vino na še višjo raven.
Zavedati se moramo, da je kakovostno izdelan in izbran kozarec še kako pomemben, da ne gre ves vinarjev trud v nič. Da se tudi s kakovostno izbranim kozarcem na neki način poklonimo in zahvalimo vinarju za pridelan čudež narave.
Zato sem se tokrat odpravil v Rogaško Slatino in obiskal največje virtuoze pri izdelavi kristalnih mojstrovin.
Steklarna Rogaška
Steklarstvo na območju Rogaške Slatine z okolico se je začelo v letu 1665. Gre za letnico, ki jo nosijo tudi v svojem logotipu in naznanja začetek glažut.
To so bila območja, kjer so ljudje izdelovali prve steklene izdelke.
Steklarna Rogaška kot podjetje pa je bilo ustanovljeno leta 1927.
Podjetje je skozi leta svojega obstoja šlo skozi različne oblike vzponov in padcev ter sprememb lastništva. Trenutno v podjetju zaposlujejo skoraj 900 ljudi. Danes se lahko s ponosom ozrejo nazaj kot globalno podjetje, ki deluje na svetovnih tržiščih, saj izvažajo svoje izdelke praktično po vsem svetu.
V Steklarni Rogaška nastajajo izdelki, pod katere se podpisujejo tudi velike blagovne znamke.
Zaradi tega so še toliko bolj ponosni na svoje korenine, tradicijo, svoje delavce, ki proizvajajo izdelke, ki najdejo kupce na vseh celinah sveta. Domači pa so kljub vsemu najbolj ponosni na blagovno znamko Rogaška, ki nosi ime samega podjetja in je močno vpeta v tradicijo slovenskega prostora, hkrati pa je močno pozicionirana na trgih Bližnjega vzhoda, tj. Dubaj, Katar, Savdska Arabija.
Tradicionalno so prisotni na trgih v Italiji, kjer vsi dobro vemo, da so ljubitelji elegantnih, modernih linij. Izdelke izvažajo tudi v Egipt, številne azijske države, Grčijo, države Beneluksa in na območje bivše skupne države.
Nad kristalnimi izdelki Rogaška so navdušeni tudi turisti, ki prihajajo v Rogaško Slatino.
Seveda imajo tudi v Sloveniji številna prodajna mesta, kjer lahko kupci kupijo njihove izdelke. V Rogaški Slatini in v centru Ljubljane pa imajo svoji lastni prodajalni, prisotni so tudi v Kopru, Mariboru, Novi Gorici, Postojni … V domačem kraju imajo ljudje tudi možnost ogleda same proizvodnje in v živo videti, kako izdelki dejansko nastajajo.
Izdelki Rogaška so vključeni v različne segmente naših življenj.
Ljudje jih največ uporabljajo za dekoracijo doma, za dopolnitev svojih bivalnih prostorov. Izdelke najdemo tudi v številnih restavracijah, gre za segment kozarcev, dekanterjev, ambientalnega dekorja.
Veliko njihovih izdelkov pa je namenjenih predvsem za darila ob pomembnih obletnicah, jubilejih in drugih pomembnih življenjskih prelomnicah ali dogodkih. Skupno tako v njihovem asortimaju najdemo več kot 800 produktov, ki so tudi redno dobavljivi.
V Steklarni Rogaška nastajajo tudi številni pokali, nagrade in priznanja, ki jih prejemajo ekipe in posamezniki iz sveta športa, kulture, politike, gospodarstva …
Izpod njihovih izurjenih rok se vsako leto rodi pokal za smučarske skoke in polete v Planici, za žensko Zlato lisico, Pokal Vitranc, izdelujejo tudi snežno krono za Zimsko kraljico v Zagrebu … Prav tako se njihovih priznanj veselijo zmagovalci teniških turnirjev v Beogradu, Ženevi …
Izdelujejo tudi nagrade za popevko EMA, Fatalni moški, Fatalna ženska … Med prejemniki daril, pod katere so se podpisali v njihovem podjetju, so bile tudi številne znane osebnosti. Naj omenim kraljico Elizabeto, Billa Clintona, papeža Janeza Pavla II., Valentina Rossija, Michaela Schumacherja …
Velik del vseh pokalov, daril in priznanj je možno v živo videti tudi v njihovi prodajalni v Rogaški Slatini, kjer imajo lepo urejeno sobo slavnih.
V preteklosti so bili močno vpeti na ameriškem trgu s svojo lastno prodajno pisarno in izpostavitvijo v nekaterih veleblagovnicah. Vključeni so bili pri nekaterih njihovih filmih (Volk z Wall Streeta), sodelovali pa so tudi z Donaldom Trumpom.
Kozarci in dekanterji Rogaška kristal
V segmentu vinskih kozarcev in dekanterjev je njihova konkurenčna prednost, da lahko še vedno govorimo o ročni izdelavi.
Za izdelavo slehernega kozarca potrebujejo izkušene steklarske mojstre, ki uigrano sodelujejo pri steklarski peči in ustvarjajo čudovite oblike v različnih serijah kristalnih kozarcev.
Za izdelavo enega kozarca so potrebni najmanj štirje ljudje, ki v eni izmeni naredijo 200 do 300 kozarcev.
Na drugi strani pa lahko zgolj en stroj naredi več tisoč kozarcev na dan. Ročno izdelan kozarec je lahko tudi tanjši in posledično lažji, z elegantnejšim pecljem. In predvsem v tem se skriva največja vrednost njihovih izdelkov.
Skozi svojo zgodovino so oblikovali številne kolekcije.
Mnoge so bile zasnovane v sodelovanju z vinskimi poznavalci in sommelieri. Med vsemi pa se je najbolj prijela kolekcija Armonia. Gre za specifično obliko čaše s privzdignjenim dnom, ki omogoča, da se arome, note in skrivnosti vina tudi do dvakrat hitreje in učinkoviteje razvijejo.
Tovrsten kozarec je danes mogoče narediti izključno ročno, saj takšne oblike strojna izdelava ne omogoča. Gre za uradne kozarce, ki jih uporabljajo na izobraževanjih za sommeliere v Sloveniji.
Aurea je naslednja kolekcija, ki jo najdemo med njihovimi paradnimi izdelki.
Poznana je predvsem po svoji eleganci. V tej kolekciji najdemo kozarce za bela, rdeča, t. i. oranžna vina, predikate … Občudovani so tudi njihovi ročno izdelani vinski dekanterji raznih čudovitih oblik, ki so velika paša za oči. Izdelujejo klasične dekanterje za prezračevanje vina, premorejo pa tudi bolj sofisticirane v obliki harfe, parabole …
V zadnjem letu so razvili tudi novo kolekcijo po imenu Venere.
V njej občutimo in doživimo še modernejši pridih časa zanimivo zasnovanih oblik. Med poznavalci je bila ta kolekcija še posebej lepo sprejeta. Ves čas tako stremijo k temu, da s svojimi kozarci omogočajo, da vinu dopustijo možnost, da se izrazi na način, kot si je zamislil vinar, ki je to vino pridelal.
Pri izbiri vrhunskega vina ves čas poudarjajo, da moramo biti toliko samokritični, da izberemo tudi vrhunske kozarce, ki so izdelani v Sloveniji.
S tem dajemo podporo lastnemu gospodarstvu, lastnemu znanju in ljudem, ohranjanju tradicije in priložnost prihodnjim rodovom. Kristal ima svojo moč, ima svojo karizmo. Ko trknemo s kristalnim kozarcem, nas magičen zvok, ki ga ob tem slišimo, še bolj poveže. Zato tudi vinski poznavalci priporočajo kozarce, ki so narejeni v Steklarni Rogaška.
Seveda imajo na trgu zelo veliko konkurenco, ki zagotavlja tudi cenejše kozarce, vendar njihova zgodovina in kakovost govorijo svojo zgodbo.
Zaradi tega mogoče niso vsepovsod prisotni, so pa z vinsko steklovino prisotni pri izbranih in najboljših. Tudi v restavracijah z Michelinovimi zvezdicami in njihovimi priporočili. Ob vsem zapisanem se najbolj veselijo dejstva, da število kozarcev, ki jih prodajo v Sloveniji, nenehno raste.
Tudi ob tem lahko potegnemo zaključek, da se ljudje vedno bolj zavedajo, kaj pomeni kakovost, in da lahko to kakovost dobijo v Sloveniji, v Steklarni Rogaška. Poleg gostincev sodelujejo tudi s številnimi slovenskimi vinarji.
Predvsem kolekcija Armonia se je res zelo lepo prijela v krogu vinarjev in vrhunskih restavracij.
Movia – Lunar 9 2013
Tudi tokrat nikakor ni šlo brez tega, da si za konec ne bi privoščil kozarec ali dva vina in ga delil z vami, drage bralke in bralci.
Ker klet Movia in Steklarna Rogaška tvorno sodelujeta že kar nekaj let oz. desetletij, se je odločitev, katero steklenico odpreti, ponujala sama od sebe.
V svoji arhivi sem obrisal prah s prav posebne steklenice, ki sem jo hranil za posebno priložnost. Gremo skupaj na popotovanje med Zemljo in Luno.
Lunar je povsem naravno vino.
Gre za vino, ki se z minimalnim posegom vinarja zgodi dobesedno samo. Nastane na primitiven, vendar pristen način. Grozdje so ročno razpecljali, še cele jagode so položili v nove francoske hrastove sode s posebnim pokrovom.
Vrenje se je nato začelo v samih jagodah, ki so po določenem času ustvarile vino. Po devetih mesecih zorenja so nato ob polni luni vino pretočili v steklenice brez dodanega žvepla in brez filtracije.
V tem primeru namesto žvepla, vino pred oksidacijo ščitijo usedline, ki predstavljajo življenje. Izkoristek grozdja je zgolj 35-odstoten.
Lunar se zelo približa vinu, ki ga je človek pred davnimi leti našel v naravi.
Aleš Kristančič, avtor Lunarja, pravi, da gre za vino, ki se ga dotaknejo zgolj dvakrat.
Prvič, ko gre grozdje v sod in drugič, ko ga pretočijo v steklenice. Manj od tega ni mogoče. V primeru številke 9 gre za 100-odstotni chardonnay. James Suckling, eden najbolj priznanih svetovnih vinskih kritikov, mu je prisodil izjemnih 97 točk.
Pred odprtjem steklenice sem jo nekaj dni prej postavil v pokončen položaj, da so se usedline sesedle na dno.
Ob odprtju sem Lunarja dekantiral, da sem ločil vino od samih usedlin in ga zračil nekaj ur.
Uporabil sem dekanter Lira. Šele nato sem iz dekanterja chardonnay pretočil v kozarce Maduro. V bistvu so to kozarci za rdeče vino, ki pa so čudovito opravili svojo nalogo tudi pri Lunarju, saj zaradi načina pridelave poleg višje servirne temperature zahteva tudi večjo prostornino, da nam lahko razkaže vse svoje čare.
Tako dekanter Lira, kot kozarci Maduro, prihajajo iz Steklarne Rogaška.
Barva vina je nekje med globoko zlatorumeno in jantarno. Presenetijo vonji, ki se vijejo iz kozarca, saj kljub desetletju delujejo zelo mladostno. Najbolj so note zaznavne po samem grozdju, zeliščih, zrelem rumenem sadju, belem cvetju, karameli …
Tudi v ustih se zgodba lepo nadaljuje, saj zopet preseneti mladost, iskrivost napoja.
V nobeni svoji fazi, v nobenem trenutku, ne kaže svojih let. Na slepi degustaciji bi rekel, da gre za aktualen letnik z največ tremi leti. Še enkrat več me presune ob misli, da se ta Lunar dobesedno ne stara, čeprav mu ni bilo dodano žveplo.
Sicer je srednjega telesa, z višjimi kislinami, ki poskrbijo za brezhibno pitnost in sočnost. Ravno prav trpko, tanine še vedno občutimo, kako sušijo ustno nebo, vendar so v maniri pridelave oz. stila čudovito vkomponirani v celotno zgodbo.
Okusno, sveže, sočno, mladostno in predvsem brezhibno uravnoteženo.
Eno tistih vin, iz katerega veje prav posebna, pozitivna energija, ki jo je tako težko ubesediti, vendar vem, da jo bo občutil sleherni ljubitelj najžlahtnejše pijače na svetu. In ta energija poskrbi, da se ob srkanju v trenutku počutimo lepše in bolje.
Brezčasno vino, ki se je na svojem neskončnem popotovanju skozi prostor ustavilo v našem času in nam nesebično ponudilo vse svoje čare.
Tako kot je neskončno, tako je tudi neskončna možnost spajanja s hrano.
Meja je zgolj naša domišljija in drznost. Za Lunarja ni bojazni, on bo zmogel.
Besedilo in fotografije: Gorazd Selič