Kot vedno smo tudi tokrat »na drugi strani« televizije. In tudi zdaj se preganjamo po različnih svetovih; tudi vzporednih, nepojasnjenih skrivnostih in predvsem v drugačnem dojemanju sveta. Ja, OA je natančno to. Skrivnost na skrivnost, nenavadno in nerazložljivo, fantastično in nadnaravno, ki pa se na koncu vseeno sestavi v neko logično podobo.
Serija, ki so jo njeni snovalci prvič spustili na Netflix še v letu njenega ustvarjanja – se pravi leta 2016, na prvi pogled in vtis ne daje možnosti, da bi jo gledali več sezon. Toda narejena je tako prefinjeno, z vedno novimi in novimi obrati, da mora gledalec biti izredno pozoren. Konec koncev je to stil, ki ga Netflix goji za drugačno – mlajšo in razgledano intelektualno publiko, ki ne gleda klasičnih TV programov, ampak se raje potika po programskih shemah plačljivih kompjuterskih televizij. Se pravi – to in podobne serije in filme lahko gledate na svojih računalnikih, pametnih telefonih in tablicah. Konec koncev smo na začetku 21. stoletja, ko pametne televizije krojijo naše življenje!
Da so dekleta vedno bolj kreativna in pogumna, dokazuje dejstvo, da je glavna kreatorka te serije scenaristka in režiserka 37-letna Brit Marling, ki je tudi odlično odigrala dvojno glavno vlogo. Drugi snovalec je njen dolgoletni prijatelj in življenjski partner, scenarist in režiser indijskega rodu, Zal Batmanglij, s katerim sta pred tem posnela odličen film Another Earth iz leta 2011. Tudi ta zgodba je drugačna, nezemeljska in odpira številna neznana in zapeta psihična vrata.
Vsebina prve sezone
Še enkrat – ta in podobne serije so tako intenzivne, da jih je treba zares pozorno gledati, saj že najmanjši skok na stranišče ali do hladilnika resno ogrozi vaše dojemanje zgodbe. Začetek prvega dela prve sezone je šokanten – potem ko je pred sedmimi leti izginila, se Prarie Johnson vrne k svojim staršem. Vizualno je to še bolj vznemirjujoče – mlada plavolaska z sivkasto – belo obleko se tavajoče približuje skupinici hiš na obrobju mesta, se spotika in na koncu pade. Ko prvi mimoidoči pridejo blizu, jo zgroženi prepoznajo in takoj obvestijo rahlo bizarna starša. Seveda je odkritje šokantno, toda vedeti moramo še nekaj. Prarie (Prerija) ni prava hči Nancy in Abela Johnsona. Je posvojenka, ki sta jo zakonca pred petnajstimi leti vzela za svojo, ko sta iskala otroka v Rusiji. Tam je živela v sirotišnici, ime ji je bilo Nina in po avtomobilski nesreči je oslepela. Njen oče je bil ruski mafijec, ki so ga ubili in zato je morala v sirotišnico. Ko pa se je po sedmih letih v Ameriki vrnila, slepa ni bila več in je želela, da jo kličejo OA (Original Angel, kar izvemo šele kasneje). Potem se je spoprijateljila s tremi sošolci in učiteljico, ki so njeni redni radovedni poslušalci zgodbe iz kleti njenega ugrabitelja, dr. Hapa (igra ga karizmatični Jason Isaacs).
V Rusiji je oslepela, ko so mafijaši streljali na avto, ki je njo in njeno sestro peljal v šolo. Avto je prebil ograjo na mostu in padel v vodo. Med umiranjem Ninina psiha sreča neke vrste jasnovidko z imenom Khatum, ki ji pove, da bo preživela, a cena za to bo njen vid. To se res zgodi in Nina tako postane oseba, ki je imela NDE (Near Death Experience – bližnjo izkušnjo s smrtjo).
Ker je zelo pametna in ima veliko intuicijo, je svojima krušnima staršema v ponos in brez težav deluje v šoli. Nekega dne pa jo na pogovor povabi znanstvenik z nadimkom Hap in ji predlaga pregled oči. V bistvu je to izgovor za ugrabitev in slepo punco Hap odpelje do svoje gozdne hiše in jo zapre v klet, kjer je neke vrste steklena kletka s še tremi ujetniki, razdeljena z neprebopjnim steklom. Sojetniki se lahko pogovarjajo in se vidijo, dotakniti pa se drug drugega ne morejo. Ko se pogovarjajo, ugotovijo, da so vsi imeli NDE.
Hap na njih dela nerazumljive in bizarne poskuse, ki pa so neboleči in vedno meri njihove reakcije. Zakaj to počne, izvemo šele ob koncu prve sezone. Za umivanje imajo med svojimi »samicami« speljan potok, Hap pa jih hrani z neke vrste pasjimi briketi. Prarie se čustveno naveže na enega od sojetnikov po imenu Homer, ki pa ga zaradi slepote ne vidi. Da sta zelo povezana, priča njuno dotikanje dlani preko steklenih zidov v kletki, kar ju zelo združuje. Hap Praire zaradi njene slepote dovoli delovanje v pritličju, kjer pospravlja in mu kuha hrano. Skuša ga tudi zastrupiti, vendar zarota ne uspe, zato za kratek čas pobegne ven, toda dlje od okolice hiše niti ne preide, saj ne vidi in ne ve, kje sploh je. Ker jo s puškinim kopitom udari po glavi, se Prarie onesvesti in v nezavesti se spet sreča z jasnovidko Khatum, ki ji pove, da je njenih muk s slepoto konec in da bo, potem ko se bo osvestila, spet videla, kar se tudi zgodi.
Hap je tudi pilot malega športnega letala in ko izve, da na Kubi obstaja še neka ženska z NDE, prisili Homerja, da se odpelje z njim in žensko ugrabita. Ko se zapornikom pridruži četrta oseba, ugotovijo, da so povezani preko nekih posebnih energij in skupaj začnejo izvajati določene gibe, ki so jih vsi dobili med bivanjem v NDE. Potem v hišo nenapovedano pride šerif, čigar žena je na smrtni postelji in želi pomoč od Hapa, ki se predstavlja kot zdravnik. Ko odkrije podzemni zapor, vklene Hapa in osvobodi zapornike, ta pa mu obljublja, da če gredo k njegovi ženi, jo lahko ozdravi. Vsi se odpeljejo do šerifovega doma, kjer obolelo gospo vsi štirje s svojimi sinhronimi gibi hipno ozdravijo. Medtem jim gospa telepatsko pove, da je tudi ona imela NDE in jim prikaže še peti, manjkajoči gib za potovanje v prostoru in času. Hap se polasti šerifove pištole in z enim nabojem ubije šerifa in njegovo komaj ozdravelo ženo, in tako Prarie in drugi spet postanejo njegovi ujetniki. Ko se vozijo po cesti, Hap vrže iz avtomobila Prarie, ki nato pritava v mesto, kjer je živela pred ugrabitvijo.
In kaj dalje?
Prva sezona (osem nadaljevanj), ki so jo predvajali decembra leta 2016, je naletela na velik uspeh in tudi Batmanglij in Marlingova na to nista bila pripravljena. Idejno sta imela nadaljevanja sicer skicirana, a kaj več od tega ni bilo. Ker je bila prva sezona hit, sta tvorca zgodbe z lahkoto dobila denar za snemanje nadaljevanja in med producente se je vpisal tudi Brad Pitt, ki se mu je vsebina zdela izredno zanimiva in privlačna. Drugo sezono (prav tako osem nadaljevanj) so snemali konec lanskega leta in ves januar letošnjega. Ob premieri so pri Netflixu naredili nekaj nenavadnega – vseh osem nadaljevanj so dali na program na isti dan, 22. marca, torej pred nekaj tedni. Gledanost je potolkla vse rekorde in priznati moram, da sem drugo sezono manično gledal ves konec tedna in me je več kot navdušila.
Tokrat je v seriji precej novih likov, zgodba pa se še bolj zaplete. Prarie oziroma OA svoje sošolce in učiteljico nauči petih gibov, ki udeležence prenese v vzporedno vesolje. Kako to? V bistvu je vse enako kot doma, samo določene podrobnosti so drugačne. Ker se to dogaja v letu 2016, ko je bil v našem – njihovem svetu, predsednik Barack Obama, je v vzporednem svetu predsednik Joseph Bidden, ki je bil takrat podpredsednik, Obame pa ni nikjer. Ko skočijo v še en vzporedni svet, je tudi nekaj hiš v mestu drugačnih in več ko potujejo, bolj se realnost razlikuje od njihove. Hap je tudi v novem svetu znanstvenik, Homer pa je psihiater, ki dela z njim. Hapu je tokrat ime dr. Percy in vodi psihiatrično kliniko. Ker je ves čas vedel za vzporedne svetove, je s spomini prvega sveta prišel v drugega in vse mu je bilo jasno, medtem ko Homer (v vzporednem svetu je dr. Roberts in nosi brado) živi življenje vzporednega sveta. V tem svetu Nina/Prarie/OA nikoli ni bila slepa in posvojena, tudi njen gangsterski ruski oče je živ. Ker pa ima zaradi tega obilico težav, jo njen oče, ki zdaj živi v ZDA, odpelje v psihiatrično bolnišnico, kjer delujeta Hap in Homer. S Hapom se takoj sporečeta, ker oba vesta, kaj je bilo v prejšnjem življenju. Ker se je med bivanjem v Hapovem zaporu zaljubila v Homerja in on vanjo, je zelo prizadeta, ker je Homer navzlic njenemu pripovedovanju ne spozna.
Skoki med vzporednimi svetovi se nadaljujejo in vsebina je res domišljena in vedno presenetljiva. Še bolj intriganten je zaključek, ki je tako »utrgan«, da si verjetno nihče ni zamišljal kaj takega.
Kakorkoli, za avtorje in produkcijski team zdaj pritiska še več ljudi in resnično upam, da bodo serijo tukaj zaključili, saj gre za lep, čist in zelo domiseln spoj množice žanrov. Igralci so vsi po vrsti odlični, režija je mojstrska, igra pa (predvsem Brit Marling) je zunaj vseh pravil klasike.
Upam, da vas bo ta zapis tako pritegnil, da boste na Netlix priklopili tudi takrat, ko ne bo samo Chef’s Table, kjer je zablestela Ana Roš. Konec koncev smo vsi, ki smo se naročili na ta program (pribl. 10 evrov na mesec), to naredili zaradi teh kulinaričnih oddaj in potem smo se preklopili še drugam.
Besedilo: Jernej Omahen