Dolce Vita je s to številko stopila v petnajsto leto svojega delovanja in doslej smo trinajstkrat vsak december objavljali ocene šampanjsko-peničarskih dirk, ki smo jih imeli za vas, za publiko, da bi vedeli, kaj je najbolj všečno in koliko te zadeve stanejo.
Delo je bilo peklensko, kajti po navadi smo nosove in brbončice vtikali v nekaj desetnij kozarcev, v katerih so bile iz zakritih steklenic (no, to počenjamo vedno) natočene mehurčkaste radosti.
Čez čas smo pokušine razdelili.
Na eni strani smo ocenjevali penine in druga peneča vina, na drugi pa šampanjce.
To je bilo v glavnem zelo zabavno, kalvarijo pa sem potem doživljal doma, ko sem moral iz zapisov izluščiti bistva in jih zapisati.
Tukaj se še enkrat zahvaljujem vsem uvoznikom za podarjene vzorce, ki niso bili poceni.
Vedeti moramo, da navzlic svoji majhnosti Slovenija uvozi 99 odstotkov najboljšega, kar Šampanja ima!
Očitno uvozniki prodajo toliko penečih vin iz Francije, da jih morajo potem še naročati. Pa ni vse samo v pitju šampanjcev okrog božiča in novega leta, pri nas in po svetu pa se tovrstne pijače pijejo skozi vse leto, kar je tudi prav.
To so ugotovili tudi slovenski gostinci in vinarji, ki skoraj vsi zdaj pridelujejo tudi penine.
Ne glede na to, ali so dobre ali ne, kupec jih bo vedno kupoval in vedno pil, saj so cenovno v primerjavi s šampanjci zelo dostopne.
Nekatere penine so zelo dobre, druge manj. Ampak z leti delovanja tudi tisti, ki pred leti niso bili sposobni narediti spodobnih penin, zdaj za čuda presenečajo.
Ne smem pa pozabiti na vedno bolj popularne zvarke z imenom pet – nat, ki v nekaterih restavracijah nadomeščajo penine iz treh razlogov: so cenejši, jih je lažje narediti in govorijo v prid uživanja t. i. naravnih vin.
Koliko pa je tu podobnosti s peninami ali šampanjci, pa je druga zgodba.
Tovrstna vina imajo neki nišni delež na trgu in tudi to je treba spoštovati.
Ampak šampanjci so v hudem galopu.
Njihove cene se venomer dvigujejo, vedno težje jih je dobiti. Če res niste dobro denarno založeni – tudi svoje čase gostoljubne šampanjske hiše ne morejo več sprejemati toliko obiskovalcev kot nekoč.
Zadnja leta prodaji in pridelavi šampanjcev niso bila naklonjena. Letniki so bili skromni in slabi, zanimanje za njih pa je v času epidemije covida na globalni ravni poskočilo predvsem v Aziji in Rusiji.
Seveda so se poslovni Francozi zelo hitro preusmerili na druge trge in na dobro staro Evropo so malce pozabili. Naši uvozniki (ne smemo pozabiti dejstva, da imamo pri nas skoraj vse šampanjske prvokategornike!) se niso prav vsi pripravili na pomanjkanje steklenic in so ostali brez.
Pomagale niso niti prošnje, sprejemanje višjih cen – šampanjcev ni bilo in jih ni. Nekateri pa so naročila oddali že januarja in so mehurčke dobili pred kratkim – sicer ne toliko, kot so jih naročili, ampak so jih.
Zato v predstavitvah šampanjskih hiš, ki sledijo, v cenikih predstavljamo zgolj tiste steklenice, ki jih je mogoče kupiti zdaj.
Od začetka
Za začetek pa gremo na eno hitro popotovanje po zgodovini šampanjcev.
Šampanjec kot tak je bil odkrit sredi 18. stoletja – pred pribl. 300 leti. Francoska vina so od nekdaj bila nadpovprečno dobra in prodajali so jih po vsem takrat znanem svetu.
Največ na Nizozemsko in v Veliko Britanijo.
Po vzoru Bordeauxa, Burgundije in Alzacije so svoja vina hoteli prodajati vsi, vendar njihovi pridelki niso navduševali. Pravzaprav so jih prodajali, vendar so bile njihove cene precej nižje.
Če pogledamo na zemljevid, kje Šampanja leži, ugotovimo, da je to precej bolj severno od preostalih regij in po neki vinski logiki so tam druge sorte, ki ne dozorijo dovolj.
To pa pomeni zelo sveža, da ne rečem celo kisla vina, ki ne navdušujejo. Ampak visoke kisline so osnova dobrih penečih vin. Tega pa pred 300 leti še niso vedeli.
In vina iz Šampanje so bila takšna.
Imela so še eno hibo – čez čas so v sodih, ki pa so bili že pri trgovcih, še enkrat začela vreti.
Zato so benediktinski menihi v opatiji v Hautevillu leta 1668 zaposlili mladega in prodornega opata po imenu Pierre Perignon, ki je že v svojem tridesetem letu postal vodja kleti.
Toda njegova naloga ni bila narediti peneče vino, pač pa bi moral preprečiti ponovno vrenje. Sodobna vinska stroka to imenuje mlečni razkis (malolaktična fermentacija) in je to nekaj popolnoma normalnega.
Pierre je eksperimentiral in eksperimentiral, vendar zaradi nepoznavanja mikrobiologije (to vretje povzročijo mlečne bakterije) naloge ni opravil.
Je pa zato našel množico podrobnosti, ki so veliko pridale k razvoju kletarjenja in vzgajanja vin na splošno.
Nekje v tem času pa je v Londonu fizik in vinski trgovec Christopher Merret tudi poskušal ukrotiti drugo vrenje in je v sod vina iz Šampanje stresel sladkor.
Reakcija v sodu je bila trenutna in burna, saj je kar veliko vina v obliki mehurčkastega gejzirja steklo ven.
Toda, tisto, kar je ostalo, je bilo neprimerno boljše od kislic, ki so jih Francozi prodajali v Anglijo.
Tako se je rodil šampanjec in to »odkritje« je kmalu prišlo do Perignona, ki je tovrstna vina začel tudi pridelovati. Zato trditve, da je Dom Perignon »izumil« šampanjec ne držijo, čeprav včasih vodniki po kleti Dom Perignon to še vedno trdijo.
Ker so mehurčki navdušili predvsem kronane glave in bogataše, so odlično prodajali in plaz se je hitro sprožil.
Šampanjske hiše so ustanavljali kot po tekočem traku. Prva je bila Ruinart (1729), čeprav hiša Gosset zelo rada meša dejstva s svojo letnico 1584 in se zvito reklamira kot prva.
Letnica sicer drži in je najstarejša, vendar takrat šampanjca sploh še ni bilo in v tistem letu so pri Gossetu pridelovali normalna, mirna vina. Na vlak šampanjcev so skočili dve stoletji pozneje.
V naslednjih dveh stoletjih so ustanovili vse hiše, ki jih poznamo, nekatere (recimo Bruno Paillard) pa so stare komaj štiri desetletja.
Z nakupi, prevzemi in porokami so šampanjske hiše menjale lastnike in zdaj je še kar nekaj neodvisnih, družinskih hiš (Taittinger, Billecard-Salmon). Večina pa jih je v rokah konglomeratov, ki so pokupili številne kleti.
Čeprav pravijo, da je Šampanja omejena, to ne drži.
Je ogromna in obsega 34.000 ha (Slovenija jih ima pribl. 18.000).
Tam deluje okrog 15 tisoč pridelovalcev, ki svoje pridelke prodajajo v 370 različnih hiš. Čeprav nimajo podpisanih pogodb, določene družine že stoletja svoje grozdje prodajajo enim in istim šampanjskim hišam, kajti številne hiše svojih vinogradov sploh nimajo.
Da bi nekdo zamenjal kupca, se zgodi zelo, zelo redko.
Konec koncev pa so odkupne cene za grozdje, iz katerega delajo šampanjce, tako visoke, da nekdo, ki ima dva ha vinogradov brez težav preživi sebe in svoj družino!
Najbolj znani konglomerati:
LVMH (Louis Vuitton Moet Hennesey) – Dom Perignon, Moet & Chandon, Krug, Ruinard, Veuve Clicquot in Mercier
Vranken-Pommery Monopole – Pommery, Vranken, Heidsieck & Monopole,
Societe Jacques Bollinger – Bollinger, Ayala
Laurent Perrier – Laurent Perrier, Dellamote, Salon, De Castelane
Louis Roederer Group – Louis Roederer, Deutz
Pernod-Richard – Mumm, Perrier Jouet
Pitje šampanjca je bilo vrsto let in stoletij rezervirano za kronane glave in bogataše, zdaj pa so se stvari malce umirile in šampanjci so dostopni veliki večini ljudi.
No, z zadnjimi izpadi, o katerih sem pisal na začetku tega besedila, so se stvari kar precej spremenile, vendar upam, da ne za vedno.
V vsaki steklenici šampanjca je približno 47 milijonov mehurčkov.
Veuve Clicquot – uvoznik je www.merit.si
Veuve po francosko pomeni »vdova« in gospa Barbe-Nicole Ponsardin je bila poročena s Francoisom Clicquojem, ki pa je kmalu po poroki umrl in ji zapustil šampanjsko hišo.
Gospa je bila odločna in se ni utapljala v žalosti kot ženske iz tistega časa. Bila je energična ženska, poglobila se je v pridelavo šampanjcev in k tem pijačam dodala dva zares pomembna elementa.
Po klasični (šampanjski) pridelavi so bili šampanjci motni, saj je usedlina ostajala v steklenicah.
Izumila je postopek »remuage«, kar pomeni, da je steklenice po nekaj letih obrnila na glavo, da so se usedline nabrale v vratu steklenice, nato jih je zamrznila in potem so steklenice odprli. Usedline so se tako nalepile na zamašek, dodali so nov liker in jih zaprli.
Tako so bili šampanjci čisti in brez usedlin.
Bila je tudi prva, ki je uvedla letniške šampanjce, saj je ugotovila, da so vsebine po nekaj letih še boljše.
Hišni stil je zelo bogat, z vonjem po sveže pečenem kruhu in intenzivnih zorilnih aromah, ki se nadaljuje tudi v ustih. Odlično se poda tudi k bolj kompleksnim jedem.
Zaradi težav pri dobavi je trenutno na našem trgu le osnovna steklenica.
Pol Roger – uvoznik je www.evino.si
Hišo je ustanovil Pol Roger leta 1849 pri svojih osemnajstih letih in kmalu poslal pomemben igralec v svetu mehurčkov.
Petdeset let pozneje je umrl zaradi pljučnice, imel pa je dva sinova, ki sta nadaljevala z očetovim delom.
Osnovno podjetje sta preselila v Epernay, na začetek ceste Avenue de Champagne, ki je še vedno najbolj znamenita ulica v vsej Šampanji. Tam so razvrščene nekatere od najbolj znamenitih šampanjskih hiš druga ob drugi v stilu art noveau.
Že pred drugo svetovno vojno je bil angleški ministrski predsednik Winston Churchill eden od njihovih največjih oboževalcev, po vojni pa so mu celo podelili posebno odličje.
Od takrat je najbolj prestižno vino te hiše imenovano Sir Winston Churchill, ki je seveda letniški šampanjec.
Hišni stil je zelo eleganten, srednjega telesa in zelo fin. Mehurčki se lepo posedajo in vino želi večje kozarce in višje temperature (okrog 10 stopinj)
Rose vintage 2015 – 83,90 €
Sir Winston Churchill 2013 magnum (1,5 l) – 471,90 €
Vranken-Pommery Monopole Group – uvoznik je www.drinx.si
Hišo Pommery, iz katere vse skupaj izhaja, so leta 1856 ustanovili pod imenom Pommery & Greno, ki je že v začetku imela v Veliki Britaniji odličen trg.
Na željo Angležev je vdova (Veuve) Louise Pommery zelo znižala sladkorne stopnje in tako so dolga leta veljali za hišo, ki je proizvajala šampanjce z najmanj ostanka sladkorja.
Ob tem moramo vedeti, da so bili prvi šampanjci zelo sladki.
70 odstotkov grozdja pridelajo v lastnih vinogradih, preostalo pa kupujejo od dolgoletnih kooperantov.
Večina vinogradov je velikih leg – grand cru. Posebna kategorija je šampanjec Louise Pommery, ki pride na trg le ob izjemnih letinah in je tudi njihovo najboljše vino. Vina Pommery odlikuje sadnost in okrogla zrelost.
Paul-Francois Vranken pa je verjetno eden najbolj zvitih ljudi v Šampanji. Belgijec po rodu je od leta 1976 prodajal šampanjce pod svojim imenom, čeprav ga nihče ni poznal.
Kupil je hiše Pommery, Demoiselle, Charles Lafitte in Heidseck & Monopole.
Šampanjci so vsi odlični, investiral pa je tudi v španske cave in portugalske portovce.
Vintage 2004 – 130, 36 €
Pommery – Champagne Cuvee Louise Rose
Vintage 2004 GB – 206, 86 €
Pommery – Champagne Cuvee Louise Rose
Vintage 2004 – 196, 55 €
Pommery – Champagne Cuvee Louise
Vintage 2006 GB– 202, 25 €
Pommery – Champagne Cuvee Louise
Vintage 2006 – 169, 04 €
Pommery – Champagne Grand Cru Millesime 2008 – 57, 51 €
Vranken – Champagne Parisienne Mill 2015 demoiselle – 49, 95 €
Vranken – Champagne Rose Demoiselle GB – 39, 53 €
Vranken – Champagne Rose Diamant – 55 €
Vranken – Champagne Rose E.O. Demoiselle – 37, 37 €
Vranken – Champagne Rose Nature – 39, 70 €
Vranken – Champagne Rose Vintage 2012 Demoiselle – 60, 46 €
Charles Lafitte – Champagne Belle Couvee Brut – 30, 98 €
Charles Lafitte – Champagne Grand Cuvee Brut – 24, 41 €
Charles Lafitte – Champagne Grand Cuvee Rose – 29, 49 €
Charles Lafitte – Champagne Millesime 2010 – 32, 31 €
Charles Lafitte – Champagne Orgueil De France Grand Reserve Brut – 36, 48 €
Charles Lafitte – Champagne Orgueil De France Rose – 40, 19 €
Charles Lafitte – Champagne Premier Cru Brut – 32, 15 €
Monopole – Champagne Blue Top GB – 30, 68 €
Monopole – Champagne Blue Top – 33, 99 €
Monopole – Champagne Gold Top 2010 – 45, 99 €
Monopole – Champagne Gold Top 2012 GB – 39, 52 €
Monopole – Champagne Imperatrice – 52, 97 €
Monopole – Champagne Premier Cru – 38, 28 €
Monopole – Champagne Red Top GB – 30, 68 €
Monopole – Champagne Red Top – 33, 99 €
Monopole – Champagne Rose Top – 39, 99 €
Louis Roederer – uvoznik je www.kozelj.si
Čeprav v podatkih piše, da klet deluje od leta 1833, je pravzaprav pravi začetek kleti bil že leta 1760 pod imenom Dubois Pere & Fils.
Louis Roederer pa je bil priden delavec, ki je leta 1833 odkupil dolgove družine in prevzel šampanjsko hišo.
Njegov glavni trg je bil – tako kot pri Veuve Clicquit – ruski dvor, ki je pokupil ogromne količine šampanjcev.
Zato ni nič čudnega, ko vas ob vstopu v preddverje te kleti pozdravi doprsni kip ruskega carja Aleksandra II. Po želji tega aristokrata so za šampanjec Cristal uporabili kristalne steklenice z ravnim dnom, kar delajo še zdaj.
To vino je njihovo najbolj znamenito, saj ga največ prodajo v ZDA glasbenim zvezdam in filmskim igralcem.
Vino starajo v hrastovih sodih in grozdje prihaja samo iz najboljših vinogradov. Podobno je s Cristal rosejem, ki je tudi eno najdražjih vin iz Šampanje na splošno.
Roederer Champagne Collection 242 Magnum (1,5 l ) – 110 €
Roederer Champagne Brut Rose 2015 – 73 €
Roederer – Champagne Cristal Brut 2014 – 279 €
Roederer Champagne Cristal Brut Rose – 555 €
Bollinger – uvoznik je www.belmond.si
Verjetno najbolj ikonična šampanjska hiša na splošno.
Ustanovil jo je nemški priseljenec Joseph Bollinger leta 1829, nasledila pa sta ga njegova sinova. Zelo pomembna figura je bila Škotinja Lilly Bollinger, ki je bila tudi vdova, vendar je s svojimi posegi zelo pripomogla k uspehu kleti.
V tej kleti prvo vrenje poteka v magnumih (1,5-litrskih steklenicah), ki so vse pod plutovinastimi zamaški.
Njihov najboljši šampanjec se imenuje RD (Recently Disgorded – pred kratkim degožiran) in je bil tudi prvi, ki je na etiketi nosil datum degožiranja, saj prej to ni bilo v navadi.
Gre za letniški šampanjec. Zdaj imajo to oznako skoraj vsi.
Bollinger Rosé – 61 €
Bollinger – La Grand Anne Brut Vinatge – 110 €
Bollinger R.D. Vinatge – 190 €
Bollinger Vielles Vignes Francaises – 737,70 €
Billecart-Salmon – uvoznik je www.tropez.si
To je ena izmed najbolj cenjenih kleti, ki je začela delovati leta 1818, ko sta se Nicolas Billecart in Elisabeth Salmon poročila, združila posestvi obeh družin in se resno posvetila šampanjcem.
Zanimivo je, da je posestvo še vedno v družinskih rokah.
Od vsega začetka so se zavezali k odličnosti šampanjcev in tako je tudi sedaj.
Imenujejo jih tudi pionirji »hladne stabilizacije«, kjer imajo mošt dva dni na temperaturi 5 stopinj, potem pa dodajo kvasovke za prvo vretje, ki traja tri tedne pri 12 stopinjah.
V tem procesu naredijo vse, da ne pride do oksidacije. Njihova vina so ena izmed najbolj skladnih in elegantnih in na slepih degustacijah v Šampanji veljajo za ena od najboljših na splošno.
Večina njihovih šampanjcev je letniških in zelo malo je tistih, osnovnih neletniških (NV – Non Vintage).
Posebne poslastice so tisti z imenom Cuvee Elisabeth in Le Clos de Saint Hilarie, ki so stari po deset let in več in jih vsako leto napolnijo le po nekaj tisoč steklenic.
Billecart-Salmon – Brut Reserve 1,5 l – 82,96 €
Billecart-Salmon Brut Nature – 39,65 €
Billecart-Salmon Brut Rose – 59,05 €
Billecart-Salmon Blanc de Blanc Grand Cru – 61 €
Cuvee Nicolas Francois Billecart Brut 2002 – 138,74 €
Cuvee Nicolas Francois Billecart Brut 2007 – 95,77 €
Cuvee Elisabeth Salmon Rose 2008 – 132,37 €
Cuvee Elisabeth Salmon Rose 2008 1,5 l – 306,22 €
Cuvee Louis Blanc de blancs 2007 – 120,17 €
Billecart-Salmon vintage 2009 – 66,49 €
Billecart-Salmon Brut Sous Bois – 61,49 €
De Venoge – uvoznik je www.drinx.si
Leto, ki zaznamuje začetek delovanja te šampanjske hiše, je 1837. Ustanovitelj ni bil Francoz ali Nemec, pač pa Švicar.
Svojih vinogradov imajo malo in 90 odstotkov grozdja kupijo od stalnih dobaviteljev. Veliko šampanjcev je ali blanc des blancs ali blancs des noires (svetla vina, narejena iz modrega pinota). Njihov hišni stil je kremast in masleno lešnikast.
Najboljša vina klet se imenujejo Des Princes, vendar jih dajo na trg le, ko je zares dobra letina.
Domujejo v Epernayu na slavni Avenue de Champagne.
Višje linije njihovih šampanjcev Des Princes so v obliki starih karaf, kar daje pitju vina še poseben čar.
De Venoge – Champagne Cordon Bleu Brut 1,5 l – 74,13 €
De Venoge – Champagne Cordon Bleu Extra Brut – 46,88 €
De Venoge – Champagne Cordon Bleu Millesime 2012 GB – 56,52 €
De Venoge – Champagne Cordon Bleu Rose GB – 47,76 €
De Venoge – Champagne Louis XV 1996 GB – 318,42 €
De Venoge – Champagne Louis XV 2008 GB – 229,97 €
De Venoge – Champagne Louis XV 2012 GB – 168,06 €
De Venoge – Champagne Princes Blanc de Blancs 2014 GB – 92,88 €
De Venoge – Champagne Princes Blanc de Blancs GB – 65,45 €
De Venoge – Champagne Princes Extra Brut GB – 65,45 €
De Venoge – Champagne Princes Rose 2014 GB – 92,88 €
De Venoge – Champagne Princes Rose GB – 65,45 €
Delamotte – uvoznik je www.evino.si
Ena najbolj zgodnjih hiš (ustanovili so jo leta 1760). Na začetku so delali skupaj s hišo Lanson, leta 1949 pa jih je kupila hiša Laurent-Perrier.
Pravzaprav pa so bili ti nakupi v smislu pridobitve šampanjca Salon, ki je del Delamotta in je eden izmed najboljših šampanjcev na splošno.
Veliko poznavalcev hišo Delamotte dojema kot drugo hišo Salona, saj je le grozdje za Salon iz njihovih lastnih vinogradov.
Medtem, ko grozdje za vina Delamotte v 75 odstotkih kupujejo od stalnih vinarjev premier in grand cru vinogradov.
Delamotte – blanc des blancs 2012 – 84,90 €
Delamotte – blanc des blancs 2014 – 93,90 €
G.H. Martel & Cie – uvoznik je www.kozelj.si
Začetki te kleti iz Epernaya segajo v leto 1869, po smrti prvega lastnika pa je leta 1979 klet prevzela družina Rapeneau.
Takrat so klet preselili v glavno mesto Šampanje, v Reims. Zgradba, v kateri domujejo, je bila zaščitena s strani Unesca.
Imajo kar 110 hektarov vinogradov in letno napolnijo približno 3,5 milijona steklenic.
Šampanjci so zelo klasični in cenovno prijazni.
G.H. Martel & Cie – Champagne Victoire Brut Premier Cru – 48,68 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Millesime – 41,80 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Victoire Brut Rose – 53,40 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Premier Cru – 34,50 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Rose – 36,89 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Blanc De Blancs – 36,23 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Victoire Rose – 101 €
G.H. Martel & Cie – Champagne Victoire Brut – 96,62 €
Laurent-Perrier – uvoznik je www.belmond.si
Hiša letno proizvede 7,5 milijona steklenic in so eni najmočnejših »igralcev« v Šampanji na splošno.
Hišo je tik pred prvo svetovno vojno kupil gospod Laurent, ki se je poročil z Mathilde Perrier, ki je v zakon prinesla skoraj 100 ha vinogradov. Hitro je prišla vojna in oba sinova sta padla na fronti.
Podjetje je potem prevzela hči Marie-Louise, ki je delovala tudi v času druge svetovne vojne in močno sodelovala s francoskimi partizani. Prvi od njenih sinov je bil ubit, drugi pa je preživel in vinsko klet odpeljal v dvajseto stoletje.
Ker je bilo stanje po vojni slabo, je kupoval vinograde in hiša je rasla. Ob tem so kupili še hiše Delamotte, Salon, Lemoine in de Castellane.
Njihova vina so izjemno čista in niso prav nič oksidirana.
Vrh njihove ponudbe je briljantni cuvee Grand Siecle (Veliko stoletje), ki je mešanica najboljših šampanjcev zadnjega stoletja.
Laurent-Perrier – Brut Millésimé – 57,04 €
Laurent-Perrier – Ultra Brut – 58,93 €
Laurent-Perrier – Cuvée Rosé – 72 €
Laurent-Perrier – Grand Siecle Iteration n°24 – 150 €
Palmer & Co. – uvoznik je www.tropez.si
Tudi Francozi v Šampanji imajo svoje zadruge. Ta zadruga v glavnem mestu regije Reims je aktivna od leta 1947, ko so se majhni proizvajalci pod vodstvom Jean-Clauda Colsona združili in počasi začeli delo na višjih obratih.
Michel Davesne je enolog, ki do potankosti pozna vse vinograde in natančno ve, katere grozde zmešati skupaj za določena vina.
V kleti imajo kar osem starodavnih preš, na katerih delajo zgolj prvo prešanje. Vina so zelo elegantna in navdušijo še tako izbirčne pivce in ljubitelje šampanjcev.
Letno na trg pošljejo okrog dva milijona steklenic po zelo sprejemljivih cenah.
Palmer Brut Reserve Magnum (1,5 l) – 63,44 €
Palmer Rose Solera – 36,60 €
Palmer Rose Solera 1,5l – 82,96 €
Palmer Blanc De Blancs – 42,09 €
Palmer Blanc De Blancs 1,5l – 108,58 €
Vintage Amazone De Palmer – 100,04 €
Grands Terroirs – 53,36 €
Charles Heidsieck – uvoznik je www.evino.si
V Šampanji so kar tri kleti s tem priimkom, ki izvira iz Nemčije in Francozi to izgovarjajo kot Hicek!
Charles je klet ustanovil leta 1851, 66 let po tem, ko je Florens-Louis Heidseck ustanovil prvo.
V začetku delovanja se je takoj odpravil v ZDA, kjer je v New Yorku očaral publiko s svojimi šampanjci.
Ko se je vrnil v Francijo, je imel ogromno naročil in prve pošiljke so prečkale Atlantik.
Zaradi velike popularnosti so ga klicali Champagne Charlie.
Njihovi šampanjci so polni, čisti in bogati.
S temi atributi trdno drži svojo pozicijo v svetu in navdušuje.
Charles Hiedsieck – blanc de millenaires 2006 – 205,90 €
Pierre Mignon – uvoznik je Drinx
Maison Pierre Mignon se nahaja v Le Breuilu, območju, ki je znano po kakovosti pinota meunierja, v dolini Marne.
Sledi dolgi vrsti vinogradnikov, Maison Pierre Mignon že pet generacij izdeluje izjemne šampanjce, v najčistejšem spoštovanju tradicije in hkrati sprejemanju inovacij.
Gre za novejšo klet, ki se je tudi pridružila novemu valu šampanjcev, ki temeljijo na pinot menuirju, kar še bolj poudarja sadnost vin.
18 hektarjev velik vinograd se razprostira po celotni pokrajini med najboljšimi legami v Šampanji (dolina Marne, Côte des Blancs in regija Epernay).
Trte so večinoma pinot meunier (50 %), nekaj pa je tudi chardonnayja (40 %) in majhna količina modrega pinota (10 %).
Poleg navadnih buteljk imajo v Drinxu vse velikosti steklenic – od 3 do 6 in 9 litrov.
Pierre Mignon – Champagne Blanc de Noirs Pierre Mignon – 31,11 €
Pierre Mignon – Champagne Clos des Graviers Millesime 2009 GB – 94,55 €
Pierre Mignon – Champagne Coeur d’Or Doree 2010 GB – 86,99 €
Pierre Mignon – Champagne Cuvee Pure (extra brut) – 31,29 €
Pierre Mignon – Champagne Grand Vintage Annee de Madame 2010 – 36,03 €
Pierre Mignon – Champagne Grand Vintage Rose Annee de Madame 2010 – 37,92 €
Pierre Mignon – Champagne Grande Reserve Brut – 25,72 €
Pierre Mignon – Champagne Harmonie de Blancs 2010 – 44,80 €
Pierre Mignon – Champagne Prestige Brut – 28,84 €
Pierre Mignon – Champagne Prestige Feminity – 38,80 €
Pierre Mignon – Champagne Prestige Magnolias – 38,80 €
Pierre Mignon – Champagne Prestige Magnolias – 39,81 €
Pierre Mignon – Champagne Prestige Rose de Saignee – 32,24 €
Pierre Mignon – Champagne Rose Brut – 28,84 €
Trudon – uvoznik je www.suklje.com
Šampanjska klet Trudon je sredi doline rekel Marne, enega od najbolj pomembnih okolišev v Šampanji.
Gre za novejšo klet, ki pa ima v svojih vinogradih kar 90 % petit menuirja, tretje in najmanj znane šampanjske sorte, ki daje vinom živahno sadnost in mladost.
Klet je leta 1920 ustanovil Lucien Trudon in sedaj meri 7,5 ha. Vinarstvo sedaj vodi Jerome Trudon, Lucienov pravnuk, ki vas bo z veseljem sprejel na posestvu.
Trudon – Rosephile – 26 €
Trudon – Monochrome – 27, 60 €
Trudon – Instantannee 2016 – 31 €
Deutz – uvoznik je www.rozmarin.si
Hišo sta leta 1838 ustanovila dva Nemca, William Deutz in Pierre Geldermanv, v mestecu Ay.
Dvajseto stoletje je bilo za klet precej živahno, saj so jo kupovali in prodajali številni lastniki.
Na koncu pa je leta 1993 hišo kupila velikanka Louis Roederer, katere del je tudi sedaj. Vina srednjega telesa so zelo elegantna in izžarevajo kristalno čisto sadnost.
Jasno, oksidacije ni. Od naštetih vin so na prodaj tudi magnumi (1,5 l).
Deutz Brut Classic (1,50 l) – 129,00 €
Deutz Brut Rose – 68,00 €
709201 Deutz Vintage Rose 2012 –85,00 €
Deutz Brut Millesime 2013 – 72,00 €
Serge Mathieu – uvoznik je www.evino.si
Ta klet je eden redkih šampanjskih butikov na našem trgu.
Leta 1760 je družina Matthieu začela kupovati vinograde na južnem delu Šampanje, v okolici vasice Avirey – Lingey.
Z vsako generacijo je bilo posestvo večje, toda prvo steklenico so napolnili šele leta 1970.
Njihov glavni trg je Francija in letno napolnijo okrog 40.000 steklenic. Največ grozdja je modri pinot in proizvajajo odličen »blanc de noir«, belo vino iz modrega pinota.
Serge Mathieu – Brut Prestige – 42 €
Serge Mathieu – Brut Select – 53 €
Serge Mathieu – Blanc de Noits – 37,90 €
Serge Mathieu – Extra brut – 37,90 €
Drappier – uvoznik je www.tropez.si
Številni se sprašujejo, ali bi bila ta klet iz Reimsa tako uspešna, če jih ne bi tako zelo ljubil prvi povojni francoski predsednik De Gaule.
Klet je ustanovila družina Drappier leta 1808 in je še vedno v družinski lasti.
Imajo 40 ha lastnih vinogradov in ne kupujejo grozdja na trgu.
Trenutno klet vodita oče Andre in sin Michel Drappier, ki je tudi enolog.
Poleg tega pa je Michel tudi alergičen na žveplo in njihovi šampanjci ga vsebujejo zelo malo v primerjavi z drugimi.
Znano je, da morajo enologi za stabilizacijo vin kar precej žveplati.
Drappier – Rose de Saignee – 30,52 €
Drappier – Blanc de blancs – 30,52 €
Drappier – Brut Nature Zero Dosage – 29,82 €
Drappier – Rose Nature – 34,16 €
Drappier – Charles de Gaulle – 34,16 €
rappier – Grande Sendree 2010 – 54,90 €
Drappier – Millesime exception 2015 – 37,82 €
Drappier – Millesime exception 2016 – 36,56 €
Besedilo in del fotografij: Tomaž Sršen