Tale rubrika deluje že pet let in se v glavnem ubada s filmi ali serijami iz domene znanstvene fantastike ali distopične prihodnosti.
Glede na vsebine je nekako logično, da se vse pojavljajo na pretočnih vsebinah računalniških programov.
Da ne boste mislili, da Amazon, Netflix, HBO in drugi predvajajo zgolj znanstveno fantastiko – je tudi veliko drugačnih vsebin, vendar se nam ZF zdi zelo primeren žanr.
Ampak danes bomo to nenapisano pravilo prekršili in se odpravili v čisto klasiko – v vestern.
Še bolj nenavadno pa je, da je to miniserijo produciral BBC, od katerega smo navajeni precej drugačnih vsebin.
Če gre za neke vrste stilski prevrat, ne vemo, vsekakor pa je bila ta sprememba zelo revolucionarna.
Nisem sicer živel v ZDA pred pribl. 130 leti, v času, ko se zgodba dogaja, zdi se mi pa, da vseeno dogajanje na Divjem zahodu ni bilo tako nasilno, kot nam ga prikazuje scenarist in režiser Hugo Blick.
Ampak dobra zgodba je dobra zgodba in temu je podrejeno vse.
Lady Cornelia Locke (igra jo tako kot vedno odlična Emily Blunt) je angleška plemkinja, ki ji usoda ni bila najbolj naklonjena, saj je njen mož odšel v Ameriko na Divji zahod in potem se je za njim izgubila vsaka sled.
Preden se vse razplete, gledalec preskakuje iz časa prej (dogajanje v Veliki Britaniji) do časa zdaj v nastajajoči Ameriki.
Angležinja (The English, kot se miniserija imenuje) nas ob spremstvu izjemne fotografije neukročene prerije in dogodkov v njej začara.
Zanimivo je, da je režiser modro razdelil dialoge in akcijo, da se ne en ne drugi element preveč ne ponavljata in gledljivost serije je zelo tekoča.
Drugi glavni akter pa je Indijanec iz plemena Ponijev (Pawnee) po imenu Eli Whip, ki ga igra Chaske Spencer. Možakar je bil ravno častno odpuščen iz ameriške konjenice, kjer je številna leta delal kot stezosledec in zdaj je na poti v Wyoming, na posestvo, ki mu ga je dala ameriška vlada.
Seveda pa sta oba tarča mrhovinarjev, ki bi se radi polastili njunega denarja, Cornelio še spolno zlorabili in potem oba ubili.
Gospa Locke se v prerijo odpravi popolnoma nepripravljena in se obnaša, kot da bi bila v Evropi.
Na trenutke je to dogajanje komično, toda stik z resničnostjo je krut in Cornelia se hitro uči in prilagaja.
Skozi epizode se razkrije še drugi razlog njenega prihoda v Ameriko – žene jo tudi slepo maščevanje do človeka, ki je ubil njenega sina.
Eli Whip ima čustva dodobra premikastena, saj je doživel marsikaj – belci so pobili njegovo pleme, posilili in ubili njegovo ženo in pobili njegove otroke.
Od začetnega besa in želje po maščevanju je otrdel in ubija le, ko je njegovo življenje na kocki. In to je velikokrat. V eni od situacij ga z vešal reši Cornelia, on pa pozneje njo, saj bizarno – sadistična klavska klapa potem pade pod njegovimi streli.
Zbližata se, vendar dlje od poljubov ne prideta, saj ona skriva strašno skrivnost.
Na poti srečujeta množico čudakov, psihičnih bolnikov in obsedencev, katerih želja je – ubijati. Konec koncev pa imajo tudi ti ljudje razloge za svoja ekstremna dejanja, saj so bili v preteklosti mučeni, skalpirani, brez očesnih vek, pohabljeni in zaradi tega – temu primerno nori.
Končno Cornelia najde svojega moža, toda možu je Amerika precej skisala možgane in pobegne.
Vedeti moramo tudi, da je v Angliji prodala del posestva, da bi prišla čez Atlantik, denar pa nosi v velikem kovčku. Idealen plen za vse, ki jih spozna.
Ima pa gospa skrite talente – kot prava lady zna odlično jahati, streljati in rokovati z lokom, kar ji pride zelo prav.
Na koncu se izkaže, da sta Indijanec in Lady del velike morilske zarote, za katero stoji veliki kapital, ki hoče kupiti poceni zemljo, da bi jo potem prodali ameriški vladi, ki tam planira gradnjo železnice. Ampak takrat je bilo takšno početje popolnoma legalno in normalno.
Kakorkoli – serija je zelo gledljiva, vendar ne verjamemo, da se je takrat na Divjem zahodu dogajalo toliko nasilja, kot ga vidimo v teh osmih nadaljevanjih.
Besedilo: Jernej Omahen