Vsako aktivno raziskovanje dunajske bogate kulturne dediščine, občudovanje mogočnih palač in impresivnih stavb ali pa kakovostno ‘shoppingiranje’ po številnih trgovinah potrebuje tudi čas za počitek.
Čas za kozarec vina ali eno od številnih trendovskih aperitivnih pijač in priložnost za klepet in za uživanje v mestnem vzdušju.
Predstavljam vam nekaj svojih najljubših lokacij.
Wein&Co je najbolj znan avstrijski vinski trgovec (zdaj sicer že nekaj let v lasti nemškega vinskega velikana Hawesco), ki ima svoje trgovine in bare po celi Avstriji.
V ospredju je sicer predvsem trgovinski del, njihova najbolj prepoznavna poslovalnica v neposredni bližini Štefanove katedrale pa ima tudi velik bar, ki je priljubljeno zbirališče vinoljubcev.
Odlikuje ga bogat izbor tako avstrijskih kot tudi mednarodnih vin na kozarec, možnost degustacije treh vin vinarja meseca, raznih prigrizkov (priporočam tatarski biftek ali pa njihov narezek), poleg steklenic številnih znamk na vinski karti ponuja tudi možnost naročila katerekoli steklenice iz njihove trgovine za manjše doplačilo.
Namig: v vseh trgovinah Wein&Co je mogoče brezplačno pokusiti vsaj deset različnih vin, ponudbo menjajo mesečno, vedno pa izberejo kombinacijo različnih stilov in cenovnih razredov.
Kdor se želi popolnoma posvetiti vinu in zraven tudi uživati v sproščenem vzdušju, naj obišče Pub Klemo v 5. okrožju.
Ta del mesta je precej hip, mednaroden in kulinarično usmerjen. Francoza vodita trgovino s francoskimi produkti, Anglež ima angleški supermarket, limone s Sicilije se dobijo pri Italijanu na vogalu itd.
V bližini je tudi znamenita dunajska tržnica Naschmarkt, ki jo je vredno vsaj enkrat obiskati.
Pub Klemo ima verjetno največjo ponudbo odprtih vin na kozarec na Dunaju. Predvsem zanimive so njihove degustacije, redno imajo na razpolago vsaj dve. Teme so najrazličnejše, od primerjave sort do primerjave regij, pa do vinskih vertikal enega proizvajalca. Tudi oni imajo trgovinski del, njihova vinska karta je enaka ponudbi njihove trgovine.
Kohlmarkt, Graben, Bognersgasse in Tuchlauben so ulice, v katerih domuje večina najbolj luksuznih modnih znamk.
Zum Schwarzen Kameel je zagotovo zaradi svoje lokacije lokal, kjer je videti in biti viden del doživetja, zato je mesto na zunanji terasi obvezno.
Ob lepih dnevih se nemalokrat naredi kar čakalna vrsta. Gostje so mešanica med dunajsko visoko družbo in radovednimi turisti. Je pa to tudi lokal z dolgo tradicijo, ki slovi po svoji kakovosti. Restavracija naj bi po nekaterih ocenah stregla celo najboljši dunajski zrezek na Dunaju.
Njihova ponudba pijač je klasična avstrijska – obvezna peneča se vina, selekcija avstrijskih vin z obveznimi dunajskimi vinarji in izbor aperitivnih špricarjev.
Kdor se odloči za postanek v tem legendarnem lokalu, naj obvezno obišče tudi notranji del, poleg atraktivne notranjosti v stilu art nouveau je tam tudi vitrina z okusnimi tradicionalnimi kruhki in slaščicami, ki se jih lahko naroči samo tam.
V Sloveniji še čakamo prvega, na Dunaju jih je že kar nekaj.
Poleg ekskluzivnosti, ki pride s prodajo tega produkta, uživajo tudi dobro obiskanost in kot kaže je na barski sceni dovolj prostora za še kakšnega.
Govora je o šampanjskih barih.
Le Cru je že stalnica dunajske scene in naslov, kjer se dobi šampanjce vsem dobro poznanih velikih šampanjskih hiš, a tudi šampanjce manjših in nepoznanih proizvajalcev.
Vedno je mogoče za po dunajskih merilih nič kaj pretirano ceno izbrati med nekaj različnimi šampanjci na kozarec ali se odločiti za steklenico iz njihove obsežne ponudbe.
Lačnim obiska ne priporočam, ker ni v ponudbi (razen slanih palčk ob vsakem naročilu) ničesar drugega kot samo šampanjec, kar pa za ljubitelje res ne predstavlja ovire …
Monte Ofelio se imenujeta dva italijanska aperitivo bara, ki ju vodita energična in simpatična brata iz Italije.
Obe lokaciji sta manjši in zelo priljubljeni med Dunajčani, ki naravnost obožujejo italijanski stil Dolce Vita. Ker sta večino časa polno zasedeni, je priporočljiva rezervacija mize oz. vsaj svojega kotička pri strežnem pultu.
Vedno se z veseljem ustavim v baru v prvem okrožju pri Schottenringu.
Besedilo in fotografije: Marina Oblak