Barbera sicer ni vipavska avtohtona sorta, čeprav je je tam v Sloveniji največ, res pa je, da so jo tam začeli saditi že po drugi svetovni vojni; bolj natančno leta 1957.
Menda zaradi tega, ker je bila Vipavska dolina predvsem okoliš, zapisan belim vinom. In takratna zadružna mentaliteta je sledila politiki – sadimo vse in to čim več. Zato so po temeljitem razmišljanju in raziskovanju prišli do zaključka, da je barbera tista rdečina, ki nekako najbolj spada v to dolino, saj jo uspešno prideluje precej vinarjev.
Seveda so je največ sadili v vinogradih, ki so bili v lasti vipavske vinske kleti (Biljenski griči) in tovrstne buteljke (v renski podobi) so bile velik hit v drugi polovici osemdesetih let.
Je pa to vino ohranjalo več elementov osnovnih vin iz Piemonta – močno svežino in malo taninov.
Zato so mojstri enologi takrat barberi dodajali merlot, ki je vino malce zmehčal.
Kot sem že omenil, barbera prihaja iz italijanske regije Piemont v bližini Torina.
Na meglenih gričih, ki se odlikujejo z odličnim rdečim nebbiolom, iz katerega pridobivajo barolo in barbaresco, raste tudi barbera kot tretje veliko vino te regije.
Prvič so jo kot takšno in s tem imenom zasledili v 13. stoletju v okolišu Monteferrato. Postala je znana zaradi svoje lahkotne pitkosti, čeprav zdajšnje barbere zmagujejo pri alkoholnih stopnjah, ki so pogosto okrog 15 %!
Kmetija Batič je tako ali tako najbolj znana in spoštovana v Vipavski dolini.
Tisto, kar je v šestdesetih letih začel Ivan Batič, je sedaj njegov sin Miha dvignil na novo raven. Ob najemu novih vinogradov je prišlo tudi do širitve novih sort in barbera je med njimi v ospredju.
Vino je 95 % barbera – lega Rimc in 5 % lega merlota na legi Livišče.
Vonj: začetek je poln mladih in svežih rdečih gozdnih sadežev, čez čas pa se odpre in pivca povabi na zgodbo o odličnih novih francoskih hrastovih sodih. Vonj po sveži karameli in črni čokoladi je zapeljiv, piko na i pa doda sladki koren, ki se z vonjem nežnih začimb enkratno poveže.
Okus: vrhunska eleganca. Kljub 15 % alkoholu ne peče, pač pa je vino res lepo uravnoteženo. Ničesar ne manjka in ničesar ni preveč. Ker je vino precej sveže, se tega ne čuti, saj gre vse to na rovaš elegance, na drugi strani pa je mogočna sadnost z vedno močnejšim dodatkom sladkega korena in janeža. Na ocenjevanju za našo revijo pred tremi meseci je vino dobilo 97 točk.
Vino je bilo 26 mesecev v hrastovih sodih, kjer ga niso filtrirali ali čistili.
Tehnični podatki:
Tla – Rimc (lapor) in opoka z ilovico (Livišče)
Obdelava vinogradov – ekološko – biodinamična (Demeter)
Starost vinogradov: 2006 in 2013
Obremenitev trt: 0,7 kg
Donos: 3,5 tone na hektar
Priporočena temperatura strežbe: 18 stopinj
Potencial staranja: do 2045
Cena steklenice: 44 €
Barbere letnikov 2020 in 2021 ne bo, ker pridelek ni ustrezal zahtevam avtorjev.
Besedilo: Tomaž Sršen