Današnje definicije osteopenije in osteoporoze je enostransko in samovoljno postavila Svetovna Zdravstvena Organizacija (WHO) in jih projicirala na milijone ženskih teles, da bi prepričali ženski del populacije, da trpijo za boleznijo, ki nima pa nobenih simptomov, a se da zdraviti z zdravili, ki jih predpiše zdravnik (seveda!). Osteoporoza je po tej definiciji bolezen katere glavne značilnosti so zmanjšana gostota kosti in nastanek sprememb v njihovi strukturi, zato so take kosti veliko bolj podvržene lomom in prelomom. Farmacevtska industrija (Big Pharma) je postavila za merilo zdravih kosti povprečno mlado žensko (v tridesetih letih), na vrhuncu kostne gostote in s tem normativom primerjajo kosti za osteoporozo. Vrednost kostne gostote 2,5 (to je vrednost deviacije, ali odstopanja od normativa) pa po definiciji WHO pomeni osteoporozo. Kar je popolna neumnost! Zakaj naj bi označili kosti 80-letnice kot abnormalne samo zato, ker imajo nižjo kostno gostoto, kakor kosti 30-letnice? To pomeni le, da se kosti (kor cel organizem) z leti spreminjajo, čemur rečemo staranje. Staranje pa je popolnoma normalen in zdrav pojav v našem življenju. Staranje ne pomeni, da si avtomatično bolan samo zato, ker si dopolnil npr. sedemdeset let. V kar bi nas farmacevtske firme zelo rade prepričale. Saj še vsaka 30-letnica ne ustreza normativom zdravih kosti, ki so jih postavili »veliki šefi«, pa zato še nima osteoporoze! Big Pharma (farmacevtska industrija) je z močnim razlogom definirala staranje kot bolezen. Temu razlogu se reče velik zaslužek. Ravno tako, kot so pred leti definirali menopavzo pri ženskah kot bolezen, ki jo je potrebno zdraviti z nadomestnimi sintetičnimi hormoni. Potem pa se je čez nekaj časa ugotovilo, da je »zdravljenje« menopavze s sintetičnimi hormoni povzročilo pri ženskah zelo veliko zelo slabih posledic (bolezni srca, možganska kap, rak…).
S postavljanjem (nelogičnih) standardov za zdrave kosti in posledična določitev velike skupine starejših ljudi (predvsem žensk) za bolne, ne da bi sami vedeli za to bolezen, se zdi kakor, da bi želele farmacevtske firme zapolniti manjkajoči prihodek, zaradi izpada zdravljenja menopavze s sintetičnimi hormoni. Saj ni zastonj farmacevtska industrija veja industrije z največjimi profiti!
Še večja neumnost pa je definicija bolezenskega simptoma z imenom osteopenija. Osteopenija je pravzaprav medicinska in diagnostična »ne-entiteta«. Kar pomeni, da tak bolezenski simptom sploh ne obstaja. Sam termin osteopenija ne opisuje nič drugega, kakor statistično odstopanje od številčne vrednosti ali normativa. Dr.Michael McClung, direktor centra za osteoporozo v Oregonu (ZDA), je kritiziral novosprejeto kategorijo bolezni, osteopenijo, z besedami: »Mi smo uzakonili neobstoječi zdravstveni problem«.
Definicje WHO rušijo zdravorazumska in temeljna dejstva biološke znanosti o človeškem telesu. V resnici bi morala imeti vsaka oseba, starejša od trideset let, zmanjšano kostno gostoto, ker je to v skladu z normalnim in naravnim procesom staranja. Ampak, po definiciji osteopenije WHO-ja, se šteje tisočletja staro programiranje naših teles, da z leti postopoma izgubljajo kostno gostoto, za napako, ki jo je potrebno reševati z medicinsko intervencijo.
Kako lahko Svetovna Zdravstvena Organizacija (WHO), ali katera koli druga strokovna znanstvena organizacija, ki trdi, da je avtoriteta na medicinskem področju, prepričuje javnost, da naravno »tanjšanje« kosti ni normalno, še več, da je to bolezen? V obrambo javnosti, ki največkrat verjame takim izjavam znanstvenikov (ki jih financirajo velike farmacevtske firme), je zagonetno izrazoslovje, s katerim različne definicije in diagnoze zamaskirajo v težko razumljiv matematični in klinični jezik, ki je laiku precej težko razumljiv.
Sodobna medicina
Ko zdravnik ugotovi nastanek osteoporoze (po uradno sprejetih normativih), bo svojemu pacientu svetoval naj uživa več mleka, kalcijeve tablete, HNT (hormonsko nadomestno terapijo), ali pa mu bo predpisal zdravilo.
Sodobna medicina išče vzroke za porast te bolezni v hormonskem neravnovesju (upad estrogena pri ženskah v menopavzi). Ampak, ali ste vedeli, da tolikokrat ponovljena zgodba o pomanjkanju estrogena ne drži? Pri večini žensk ga je danes preveč in z estrogenskimi pripravki le povečujemo neravnovesje.
Tudi statistika ne gre v prid tej teoriji upada estrogena pri ženskah kot vzroku za osteoporozo, saj smo priča znatnemu porastu osteoporoze pri moški populaciji!
Kako je s kalcijem
Druga medicinska teorija pravi, da imamo premalo kalcija v telesu, zato ga moramo nadomestiti ( z mlekom, kalcijevimi tabletami…). Pa kalcij v resnici ni najpomembnejši mineral za zdrave kosti, ampak je to magnezij. Jemanje kalcija ne pomeni izboljšave kosti, prav nasprotno. Ali ste vedeli, da lahko jemanje večine kalcijevih pripravkov osteoporozo celo pospeši, ker poškodujejo črevesno floro in tako onemogočijo, da bi celo kalcij iz hrane uspešno prehajal iz črevesja v telo?
Razlog za težave s kostmi ni v pomanjkanju kalcija, temveč drugih »gradbenih materialov«, brez katerih se kalcij ne more uspešno vezati. Zelo pomembno vlogo pri izgradnji zdravih kosti ima voda, silicij, vitamin K, vitamin D, cink, bor, magnezij …
Mleko in zdrave kosti
Mleko je popolna hrana. Ampak za teličke, ne za ljudi!
Ali ste vedeli, da večina mlečnih izdelkov vzame telesu več kalcija, kot ga prispeva?
In da so v današnjem času industrijsko predelano mleko in mlečni izdelki, prepoznani za največjega prehranskega krivca za osteoporozo?
Vsakodnevno uživanje industrijskega mleka in mlečnih izdelkov povzroča demineralizacijo kosti, oziroma osteoporozo. Nepopolna prebava beljakovin iz mleka ustvarja proces gnitja v črevesju, pri čemer nastajajo kisle snovi (indol, skatol, fenoli, amoniak…). Te snovi povečujejo kislost krvi, zaradi katere se mobilizirajo minerali, na prvem mestu kalcij. To pojasnjuje tudi dejstvo, da osteoporoza med ženskami vedno bolj narašča, čeprav je poraba mleka v zadnjih destletjih štirikrat večja.
Dokaz: prebivalci skandinavskih dežel in ZDA so največji porabniki mleka na svetu in kljub temu imajo 50x več osteoporoze, kot prebivalstvo J.Afrike ali Nove Gvineje, kjer ljudje popijejo zelo malo mleka in pojedo zelo malo mesa.
Na Harvardu so izvedli 12-letno študijo na 78.000 ženskah. Rezultati študije so pokazali, da so utrpele ženske, ki so uživale mleko tri krat na dan, veliko več zlomov, kakor tiste, ki so mleko pile redko.
Resnica o osteoporozi
Kost niso neživo ogrodje telesa, ampak živo tkivo, ki ga sestavljajo žive celice (osteoklasti in osteoblasti). Te celice nenehno odstranjujejo in nadomeščajo minerale v tkivu (v kosteh). To je najbolj vidno takrat, ko se neka kost zlomi. Te celice na poškodovani del prinašajo minerale, da se prelomljena kost lahko zaceli. Enak postopek velja pri odstranjevanju in nadomeščanju tkiva v ostarelih kosteh. Če pa bi ta proces potekal zgolj v eno smer – če bi organizem nenehno samo vnašal kalcij v kosti – kaj bi se zgodilo? Kosti bi postale čisto trde, kakor »zabetonirane«.
Osteoporoza nastane šele takrat, ko se naravno ravnovesje v telesu poruši, ko telo porabi več kalcija, kot ga lahko nadomesti. Naj se zopet povrnem na temo mleko: čeprav ima mleko v resnici veliko kalcija, toda vnos kalcija v organizem je dosti manjši, kot pa porabi telo mineralov, da nevtralizira kislost mleka. Iz tega sledi: več ko pijemo mleka, manj kalcija imamo v telesu.
Zapomniti si moramo, da je kvaliteta naših kosti, v celoti odvisna od prehrane in načina življenja. In za razliko od definicij WHO, kvaliteta kosti ni odvisna le od strogo matematičnih vrednosti, kot je npr. vrednost mineralne gostote.
Dokazano je celo (seveda te študije niso vodili v velikih farmacevtskih podjetjih!), da uživanje uradno predpisanih zdravil za povečanje kostne gostote, kostem škoduje, in vodi v povečano število lomov kosti.
Kako do zdravih kosti brez »hudih« zdravil?
Konvencionalni način prehranjevanja in življenja (rafinirana živila, živalske beljakovine, alkohol, poživila, stres….) povzroča zakisanost v telesu, kar se telo »iz petnih žil« trudi nevtralizirati in vzpostaviti nevtralen Ph. Pri nevtralizaciji kislega okolja potrebuje naš organizem zelo veliko mineralov. Če mu jih ne damo s pravo prehrano, prične telo črpati zaloge mineralov, ki se nahajajo v kosteh, zobeh…. Rezultat je nastanek osteoporoze.
Za zdrave kosti in zdravo življenje izberite ekološko pridelano hrano, bogato z minerali. Vsak dan pojejte porcijo surove, ali le na kratko kuhane zelene zelenjave (ohrovt, zelje, brokoli…). Veliko kalcija vsebujejo ajdova kaša (in moka), stročnice (čičerika, soja – gensko nespremenjena), zelena zelenjava (peteršilj, ohrovt…), morske alge, sezam, mandlji, lešniki… Ne posegajte po predelanih, rafiniranih, procesiranih živilih, ki imajo dolg rok trajanja (jedi iz bele moke, rafinirana olja in margarine, sladkor, kava, alkohol…). Sladkor (beli , pa tudi rjavi, tudi med) je velik »kradljivec« kalcija v telesu. Izogibajte se gaziranim pijačam in sladkanim sokovom. Izogibajte se vnosu fluora v telo (zobne paste, tabletke za »zdrave« zobe, voda…).
Vsak dan pojdite na sprehod v naravo, če se le da, na sonce. Preberite kakšno literaturo, katera hrana zakisa telo.
Izogibajte se stresu, ali pa se ga naučite zmanjšati z različnimi vadbami, meditacijami, sprehodi v naravi…
Besedilo: Barbara Sršen