»Umetnost je laž, ki nam pomaga doumeti resnico«
Pablo Picasso
Pisati o španskem umetniku Pablu Picassu je nekaj podobnega kot izbrati eno izmed že napisanih kombinacij črk določene abecede. Izbrati umetnino, ki ga je zaznamovala vsekakor ni težka naloga. Morda Guernica, slavna podoba nesmisla vojne ali Avignonske gospodične, pet ploskovitih aktov žensk, slika, ki je zamajala temelje vsega kar je bilo sprejeto, kar je bilo možno.
Avignonske gospodične
Naslikane so prostitutke v bordelu na Avignonski ulici v Barceloni, nekdo tukaj pa je opazovalec, verjetno moški, ki je prišel opraviti posel. Gre za poklic, ki ga ženske niso izbrale. Čustva, živ pogled so le nekateri detajli, ki jih je Picasso uspel upodobiti.
Tema v umetnosti ni nova. Prostitutke, kot relativno poceni in »hvaležni« modeli za revne umetnike na začetku 20. stoletja, so pogoste glavne igralke na platnih. Kvadratna slika enormnih dimenzij (skoraj 2,5 m) je nastala v Parizu leta 1907 v vlažni in soparni kleti stavbe imenovane Le Bateau Lavoir (Ladja za perilo) na Montmartru. V stanovanju te stavbe je živel z eno izmed svojih prvih ljubic Fernande Olivier. Danes sliko hranijo v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku.
Picasso in njegove ženske
Če malo pogledamo njegov življenepis, vidimo, da umetnosti brez žensk ni! Fernande Olivier je bila Picassova prva ljubezen, ki je trajala sedem let. Ona jih je imela 18, Picasso 23. Zveza je seveda temeljila na ljubosumju in prevarah, kar je pogost razplet vseh Picassovih zvez tudi naprej. Z dvema izmed njegovih žensk se je uspel celo poročiti, z rusko baletko Olgo Khokhlovo, ki mu je rodila prvega sina Paula in ga zapustila zaradi noseče ljubice Marie Thérèse Walter. Z Olgo je ostal poročen do njene smrti 1955, ker se je enostavno bal, da mu bo pobrala polovico premoženja. Marie pa mu je v skrivni osemletni vezi rodila hči Maio. Picasso je imel vsega skupaj štiri otroke. Sina Clauda in hči Palomo mu je rodila Françoise Gilot, ki jo je spoznal pri njenih rosnih 21. Sam je imel takrat že 61 let. Vmes je še nekaj sedem let živel in ljubimkal z Doro Maar, umetnico-fotografinjo, hrvaške gore list, ki je napravila slavne fotografije Picassa pri slikanju Guernice. Poslednja muza njegovega življenja, druga žena, je bila Jacqueline Roque, ki je imela le 27 let in poročila 79-letnika…
Ob vseh premenah v njegovem življenju in umetnosti, pa naj bo to Picassovo modro ali rožnato obdobje, afriška umetnost in umetnost kubizma, nove stvarnosti in še bi lahko naštevala, so ključno vlogo igrale njegove ženske. Toliko kot jih je bilo, toliko je novih stilov, kar je izredno veliko za samo enega umetnika.
Odpiranje vrat novostim v slikarstvu
Avignonske gospodične so nastale zaradi rivalstva dveh izjemnih umetnikov začetka 20. stoletja, Henrija Matissa in Picassa. Slednji je želel preseči novosti Matissa. To mu je tako močno uspelo, da je nekdo, ki je sliko videl ob nastanku dejal, da bo Picasso za sliko nekoč sam obešen.
Picasso je v svoji »novi umetnosti« iskal nekaj drugačnega, surovega, nenavadnega. Zanimalo ga je afriško kiparstvo in iberska, domača umetnost. Afriške maske, ki jih je videl v enem izmed tedanjih pariških muzejev so ga navduševale. Toda mask ni neposredno kopiral. Njegovo vodilo je bila domišljija! Odločil se je, da bo napravil šokantno delo in se na to tudi zelo dobro pripravil. Osnutki in skice so dolgo časa nastajali; menda jih je na stotine ohranjenih.
Na sliki ni nič, kar bi bilo harmoničnega in kar bi ustrezalo dotedanjim standardom. S to sliko je lepota v umetnosti na novo definirana. Slika ni kubizem, je pa začetek, odpira vrata novostim v razbijanju pogledov, izničenju perspektive, tretje dimenzije, in meje med figuro in njenim ozadjem.
Picasso v Zagrebu do 7.julija
Picasso – Mojstrovine, kot je preprosto naslovljena potujoča razstava 56 slik in kipov ter 40 fotografij iz Nacionalnega Picassovega muzeja v Parizu. Zadnja postaja na poti po svetu je v zagrebških Klovićevih dvorih, kjer je možno videti veliko in razumeti Picassovo življenje skozi kronološko razporeditev ključnih umetnin. Fotografije zgodbi dajejo piko na i. Razstavljena sta tudi dva risana osnutka glav prostitutk za Avignonske gospodične. Letos mineva 40 let od Picassove smrti (8. april 1973) in morda je to lahko razlog, da razstavo tudi obiščete. Picassa lahko zaničujete, lahko pa ga občudujete. Presoja je vaša, a ogled razstave se splača!
Bistro Apetit (www.apetit.hr)
Restaurant i wine bar
Dubravkin put (člani JRE; http://dubravkin-put.com/ )
Prasac (odlične in duhovite jedi, ki temeljijo na kraju živali; www.prasac.hr )
Takenoko (najboljši suši daleč naokrog; www.takenoko.hr)
Vinodol (hrvaške tradicionalne jedi; vse naravno in dobra cena; www.vinodol-zg.hr )
Besedilo: Tina Ponebšek