Takole je na svojem FB profilu zapisal Robert Gorjak, vodja vinske šole Belvin ob 200. prireditvi:
Začeli smo januarja 1999. Brez velike ideje, kam nas bo to pripeljalo.
Gojili smo veliko strast do vina, videli smo, kako stvarem strežejo v tujini in vedeli smo, da obstaja v Sloveniji veliko ljubiteljev, ki so lačni znanja o vinu.
Orali smo ledino. Takrat ni bilo vinskih klubov, vinskih večerij, dostop do informacij o vinu je bil za splošno publiko in ljubitelje prej kot ne zaprt. Mi smo odprli ta prostor.
To so bili nekoliko drugačni časi. Do spleta smo dostopali preko počasnih modemskih povezav, informacije smo večinoma zbirali na terenu in v knjigah.
Bilo je leto, ko je v Beli hiši domoval Bill Clinton, Britney Spears se je prvič pojavila na lestvicah, leto pa sta zaznamovala album Supernatural Carlosa Santane ter Stingov Brand New Day.
Pametni telefoni? Se šalite? Izkušnja v živo je bila, in še vedno je, neprecenljiva.
Participacija za prvo srečanje je znašala 1000 SIT oziroma 4 €.
Tako malo tudi zato, ker je bil Samo Kupljen, direktor Astrala, kjer smo se dobivali prvih nekaj let, velik ljubitelj vina in nam je ponudil nadvse ugodne pogoje.
Prvo srečanje, predstavila se je klet Jeruzalem Ormož, je suvereno vodil Danilo Šnajder, danes enolog v kleti Verus.
Verjetno ni treba poudarjati, da se je na drugem srečanju predstavila hiša Vino Kupljen.
Aleš Kristančič, ki je na tretjem srečanju predstavljal že takrat razvpito klet Movia, je nekoliko godrnjal, da je šele tretji, a s svojimi vini in prezenco je pričaral izjemen večer.
Od takrat pa do danes se je zvrstilo 200 srečanj.
V prvih desetih letih smo jih opravili 100.
V goste so prišli praktično vsi ključni slovenski vinarji, dotaknili pa smo se tudi vin Toskane, Bordeauxa, Portugalske, penečih vin, sladkih vin, chardonnayja, sauvignona, šipona, renskega rizlinga. Pa tudi napak v vinu, cigar in oljčnega olja.
Za drugih 100 srečanj smo potrebovali nekaj več, dobrih štirinajst let.
V drugi »dekadi« so teme postajale bolj zahtevne, publika pa precej bolj podučena.
Kdor bi obiskal vsa srečanja, tudi pisec teh vrstic ni med njimi, enkrat je manjkal, je lahko sistematično in vodeno poskusil več kot 2500 vin in si s tem ustvaril precej dobro mnenje o vinih Slovenije. Dotaknil se je vin sveta, in če je bil dovolj pozoren, predvsem spoznal svoj okus.
Resnično smo širili vinska obzorja.
Ob izbiri vin za 200. srečanje sem imel kar nekaj dilem. Katera vina izbrati?
Jasno je bilo, da si želim vino iz kleti Jeruzalem Ormož, danes Puklavec Family Wines. So moja »domicilna« klet, kleti iz kraja, v katerem sem obiskoval osnovno šolo in kjer sem pridobil strast o vinu ter prve informacije iz prve roke.
Potem je bilo jasno, da takšen večer ne more biti brez odličnega šipona.
Ostalo?
Sprehodimo se skozi svetovno vinsko klasiko. Skozi vina, ki se tako ali drugače zaznamovala prvih 24 let, vina, na katera imam posebne spomine.
Na koncu sem se odločil, da naj bodo to vina iz mojih vinskih arhivov. S šefom Petrom Kovačem, ki je pripravil eno zadnjih večerij v Maximu, sva se dobila pri nas doma, da mu predstavim vina, ki bodo na večerji.
Vina so mu bila tako všeč, da se je odločil 5-hodni menu pretvoriti v 7-hodnega. Resnično se je potrudil ter pripravil eno najboljših ujemanj vina in hrane.
Vaše pohvale ob koncu večera to potrjujejo.
Večer smo začeli z vinom Champagne Pol Roger Brut Reserve, ki se je točil iz magnumov.
Ko sva z ženo Sandro Bohinec Gorjak leta 1999 prvič obiskala Šampanjo, sva obiskala tudi dotično klet.
Sprejel naju je Christian Pol Roger.
Ja, ni prav pogosto, da te sprejme nekdo, ki ima enak priimek kot je ime kleti.
Izjavil je, da so kleti povsod enake, vinogradi tudi, in da predlaga, da se posedemo v enem izmed njihovih salonov in skupaj popijemo steklenico njihovega bruta.
In tako je tudi bilo. Nepozabno.
G. Pol Roger nama je demonstriral glavno poslanstvo vina, njegov glavni namen. Da nas združuje, da si ga delimo v dobri družbi in da v nas zbudi družabnost, intelekt in še veliko tega.
Ob jadranski tuni, avokadu in dvojni smetani smo postregli drugo vino Šipon 2021 Verus.
Predstavil ga je, kdo drug kot Danilo Šnajder, prvi govorec na Belvinu. Gre za šipon, ki bo zdržal vsaj dvajset let in bo vsako leto boljši, čeprav je zaprt z navojnim zamaškom.
Gremo stavit?
Svetovno vinsko klasiko smo nadaljevali z delikatnim Ürziger Würzgarten Riesling 2018.
GG
Alte Reben, iz hiše Weingut Dr. Loosen iz Mozele.
Njegova lahkotnost, ob polnosti okusa, visoka kislina ter živahna sadnost sta se odlično ujela z jadranskim škampom, mangom in limeto. Nazaj v Francijo.
Sauvignon je sorta, za katero velja, da jo je treba spiti kar se da hitro. Nič ne bi moglo biti dlje od resnice. Sauvignon se odlično stara in lahko čudovito pridobiva s časom.
Sancerre La Bourgoise 2017, Henri Bourgeois je predstavljal kronski dokaz.
Vrhunsko spremljavo je predstavljal jadranski brancin z baziliko in paradižnikom.
Odlična burgundska vina so v zadnjem času odletela v cenovna nebesa oziroma finančni pekel za ljubitelje.
A če znamo dobro izbirati, Pouilly Fuissé je eno redkih zatočišč odličnih belih burgundcev za zelo spodoben denar.
Od leta 2020 se nekatere lege prvič v zgodovini dičijo z nazivom premier cru in Vers Cras je ena izmed njih.
Pouilly Fuissé 2020 Vers Cras Premier Cru, Château De Beauregard odlikuje napetost v ustih ter kompleksnost okusa.
Pa so šle moje zaloge tega vina. A bilo je vredno, še posebej, ker je Peter Kovač ob njem postregel romba z zelenimi šparglji ter holandsko omako!
Čas je bil za rdeča vina.
Štejem si v veliko čast, da smo iz prvovrstnega bordojskega posestva Château Haut-Bailly pridobili letnik 2008, ki je bil poslan naravnost s posesti, posebej za naše 200. srečanje.
Veronique Sanders predstavlja eno izmed najbolj gracioznih osebnosti Bordeauxa.
Obenem pa ji je uspelo v zadnjih dveh desetletjih s pomočjo ekipe in nasvetov legendarnega Denisa Dubourdieuja dvigniti kakovost njihovih vin od zelo dobrih do izjemnih.
Obisk nove kleti, ki je odprla vrata aprila 2022, pa je zgodba zase.
Brez nadaljnjega gre za eno najlepših kleti na svetu. Na Château Haut-Bailly me veže obilica čudovito lepih spominov, slog vin, ki pooseblja eleganca, pa mi je nadvse blizu.
Prav tako sem ponosen, da smo iz kleti Carolina Jakončič Winery pridobili carolino rdečo 1995. Prvo izvedbo rdeče caroline.
Odlično je prestala skoraj 30 let in polepšala večer vsem prisotnim na večerji. Danes imamo že lepo število slovenskih vinarjev, ki razumejo rdeča vina in njihovo eleganco.
A Aljoša Jakončič je bil prvi, ki je v svoja jadra ujel eleganco in razumel.
Hvala Aljoša za nepozabno izkušnjo poskusiti tvoj »primus«. Srnin hrbet z lešniki in jagodičevjem je odlično pospremil obe veličini.
Ob zaključku smo uživali ob sladkih vinih, kjer Slovenija sodi v sam svetovni vrh.
In slednje zapisujem s polno odgovornostjo.
Odličen renski rizling božični izbor iz legendarne kleti PRA-VinO Čurin-Prapotnik je nosil letnico 2005.
Letnik, ko se nama je s Sandro rodil sin Patrik, in letnik, ko sem opravil WSET diplomo.
Račja jetra, rabarbara, mandlji so bili drzna, a odlična spremljava.
Večer smo zaključili s pozno trgatvijo renskega in laškega rizlinga 1999 iz kleti Puklavec Family Wines.
Sign O’ the Times, ki so ga pospremile jagode, kisla smetana, bela čokolada. Izjemen zaključek izjemnega večera.
Prvih 200 je za nami.
Hvala vsem, ki ste dogodek počastili s svojo prisotnostjo.
Ponosni smo, da smo prispevali h kreiranju vinske scene v Sloveniji.
Verjamemo, da je zaradi tega boljša, bolj odprta. Hvala vsem, ki obiskujete srečanja Belvina in naše tečaje. Brez vas bi bilo vse skupaj brez pomena. Velika zahvala gre sodelavki Suzani Dolinšek, ki že šest let pomaga krmariti našo barko.
Tako požrtvovalne, inteligentne, zagnane in pripadne sodelavke si lahko človek le želi. Hvala Suzi!
Največja zahvala pa gre moji ženi Sandri, ki je vedno verjela v šolo, vame in zato tudi za dolgo časa postavila lastno kariero na drugo mesto. Vsaj dvakrat do sedaj je odločilno vplivala na potek dogodkov v moji karieri in v naši šoli. Hvala ti, Sandra.
Z zadovoljstvom se oziramo nazaj, veliko je bilo opravljenega. Obenem pa verjamemo, da bomo še marsikomu spremenili njegovo vinsko življenje. Prav zato smo tukaj. Da vinske zanesenjake, pa tudi profesionalce, vedno znova postavljamo iz cone ugodja in jim pomagamo razmišljati z lastno glavo.
Nazdravljamo na nove vinske dogodivščine!
Hrvaška je bogatejša za novo restavracijo s prestižno Michelinovo zvezdico!
Kar 11 hrvaških restavracij danes nosi ekskluzivne Michelinove zvezdice.
Odlična novica za hrvaško gastronomijo prihaja iz Michelina.
Svetovno najpomembnejšega in priznanega gastronomskega vodnika, ki je hrvaški restavraciji Korak iz Jastrebarskega podelil prestižno zvezdico.
Zdaj se Hrvaška lahko pohvali s skupno enajstimi nosilci tega prestižnega znaka, saj so restavracije Pelegrini (Šibenik), 360º (Dubrovnik), Monte (Rovinj), Noel (Zagreb), Draga di Lovrana (Lovran), Boškinac (Novalja), LD Restaurant (Korčula), Nebo (Reka), Alfred Keller (Mali Lošinj) in Agli Amici (Rovinj) uspešno obdržale svoje zvezdice.
Dejstvo, da ima Hrvaška danes enajst restavracij s prestižno zvezdico ter 89 restavracij, ki nosijo katero od oznak Michelin, bomo odlično izkoristili pri naših promocijskih aktivnostih in prizadevanjih, da se Hrvaška še močneje pozicionira kot visokokakovostna, trajnostna in zaželena celoletna gastronomska in vinska destinacija,«
je povedal Kristjan Staničić, direktor Hrvaške turistične skupnosti in vsem nagrajenim in izpostavljenim restavracijam izrekel iskrene čestitke.
V okviru novega vodnika Michelin za Hrvaško sta restavraciji Zinfandel’s (Zagreb) in Konoba Mate (Korčula) uspešno obdržali oznako Michelin Green Star, restavracija Korak (Jastrebarsko) pa je prejela tudi to oznako, ki jo prejmejo restavracije, ki so še posebej posvečene gastronomiji, ki je trajnostna in okolju prijazna.
Bo jed mladega slovenskega chefa Žige Koprivca postala najbolj trajnostna jed na svetu?
Nagrado podelijo chefom, katerih jed najbolje interpretira princip, da je hrana najboljša, ko je rezultat družbeno odgovornih pristopov in praks.
Tokrat jo bodo podelili drugič, Žiga pa se bo zanjo potegoval s 14 drugimi mladimi chefi z vsega sveta, natančneje iz Mehike, Švice, Nemčije, Velike Britanije, Avstralije, Kanade, ZDA, Norveške, Kitajske, Singapurja, Portugalske, Južne Afrike, Italije in Francije.
O zmagovalcu odloča Sustainable Restaurant Association, mednarodna organizacija, ki vodi projekt Food Made Good, največji svetovni program za trajnost v strežbi hrane in globalno skupnost za spodbujanje trajnosti v industriji gostoljubja.
Za kar najboljši nastop slovenskih tekmovalcev na S. Pellegrino Young Chef Academy, ki so ga prvič organizirali leta 2015, skrbi Lili Vodušek, produktni vodja blagovne znamke S. Pellegrino za Slovenijo pri podjetju Merit HP.
Izpostavila je, da je Slovenija na letošnji izdaji tekmovanja dosegla izjemen uspeh. Poleg Grčije smo namreč edina država, iz katere sta se v regijski finale za JV Evropo in Mediteran, ki je potekal jeseni v Zagrebu, uvrstila kar dva naša chefa.
Mojmir Šiftar, ki je že leta 2015, takrat kot komaj 22-letni mladenič oral ledino za sodelovanje Slovencev na tem prestižnem tekmovanju.
In zdaj Žiga Koprivc, ki je s krožnikom Just the two of us iz slovenske postrvi, lipe, medu in soli v Zagrebu osvojil regijsko nagrado za družbeno odgovornost in s tem vstopnico v svetovni finale za to nagrado. (Foto: 03)
13. festival modre frankinje na Sevniškem gradu
Pred mesecem dni je na Sevniškem gradu potekal že 13. festival modre frankinje.
Začetek festivala je napovedala razglasitev rezultatov ocenjevanja modrih frankinj, ki je pred mesecem dni potekalo na Posestvu Krakovo v Sevnici.
Strokovna komisija v sestavi Ožbej Peterle, dr. Klemen Lisjak, François Botton, Jure Grubar, dr. Andreja Vanzo, Veronika Frelih in Robert Gorjak, ki mu je bilo zaupano mesto predsednika komisije, je ocenila prispele vzorce (52) v petih kategorijah. Penine (5), roseji (7), sveže frankinje letnika 2022 (13), zorene (26) in vino iz sušenega grozdja (1).
Lanski prvak Marjan Jelenič je prehodni pokal predal v roke direktorju in enologu Kleti Krško, Juretu Grubarju.
Klet Krško je po letu 2017 z modro frankinjo Turn Premium letnik 2020 ponovno prejela naziv Prvak festivala modre frankinje.
V kategoriji zorenih vin sta slavili še nemška iz kleti Weingut Burg Ravensburg in modra frankinja Nejca Karlovčka iz Šentjerneja.
V kategoriji svežih frankinj (letnik 2022) so priznanja prejeli Ferdo Pinterič, Rudi Bec in Stane Možič.
V kategoriji rose vin je zlato in srebrno priznanje prejela KZ Metlika, Vinska klet Metlika za suhi in polsuhi rose, bronasto pa Ferdo Pinterič.
V kategoriji penečih vin je slavila Kozinčeva Blanc de Noirs, sledila je Metliška penina iz Vinske kleti Metlika, bronasto pa sta si delili Turn Emotion rose iz Kleti Krško in rose penina modre frankinje iz kleti Pirc.
Med predikati je zlato priznanje prejel suhi jagodni izbor modre frankinje letnik 2012 iz Kleti Krško.
Decanter se je odločil
Prestižna svetovna vinska revija Decanter vsako leto prireja ocenjevanje vin iz vsega sveta.
Letos so slovenski vinarji prejeli kar 195 medalj; od tega kar 12 zlatih.
Če jih želite pokusiti, obiščite salon Decanterjevih nagrajencev, ki bo 4. julija v hotelu Slon v Ljubljani.
Potovanje okrog sveta v kozarcu vina
Oktobra se v Ljubljano, tokrat na Ljubljanski grad, s 3. edicijo vrača TOP VINO by EVINO festival, najprestižnejši vinski dogodek v Sloveniji.
Na potovanju okrog sveta v kozarcu vina bodo ljubitelj vin lahko spoznali več kot 80 tujih vinskih kleti, udeležbo pa so seveda potrdili tudi slovenski vinarji ter razstavljalci žganih pijač.
Svojo udeležbo na 3. TOP VINO by EVINO festivalu so že potrdile svetovno znane vinske kleti.
Med njimi Champagne Pol Roger, španska velikana Vega Sicilia in AALTO, italijanska velika imena Tenuta di Biserno, Tua Rita, Vietti, La Spinetta ter predstavniki Jacksons Family Wines iz ZDA in Casella Familly iz Avstralije.
Najprestižnejši dogodek, ki združuje vrhunska vina in vrhunsko kulinariko, bo 1. in 2. oktobra gostil tudi najboljše slovenske vinarje.
Marjan Simčič, Dolfo, vina Gašper, posestvo Burja, Pasji Rep, Sutor, Tilia, Herga in mnoga druga velika imena slovenske vinske scene.
Z veseljem se bodo pridružili tudi predstavniki držav Adriatik regije. Zagotovo se bodo na festivalu predstavile vinske kleti Kabola, Belaj, Škegro, Cilić, nekatera imena pa naj ostanejo še presenečenje. (na fotografiji je direktor Evina, Gašper Čarman)