Po navadi na tem mestu pišemo o avstrijskih hotelih, ki v glavnem stojijo na smučiščih in so nekako nadaljevanje zapisov o zimskih radostih. Vendar tisti, ki se turizem znajo iti, svoje zimske kapacitete modro malce preuredijo in goste vabijo tudi spomladi, poleti in jeseni. In to se splača. Pri tem pa so prvi Avstrijci. Ena od vodilnih destinacij je Osttirol – Vzhodna Tirolska, ki že vsa leta močno deluje v smeri pohodov na njihov najvišji vrh Grossglockner (Veliki zvonar)
Hotel Gradonna v kraju Kals je trenutno vrhunec ponudbe avstrijske skupine Schultz, ki obvladuje velik del žičnic in smučarskih središč v Avstriji. Ker ta družina na turizem gleda tudi skozi veliko lečo enogastronomije in udobnih namestitev, je Gradonna natanko to – raj za uživače! Že podatek, da je gradnja hotela stala 47 milijonov evrov, je osupljiv! In najbolj zanimivo je, da Schultzevi na vso zgodbo sploh ne gledajo skozi oči nervoznih investitorjev, ki bi čim prej želeli na veliko služiti, pač pa se zavedajo, da sta na njihovi strani čas in zunajserijska kakovost, ki goste v vsakem trenutku prepričujeta o pravilnosti odločitve, da počitnice tako zimske kot letne, preživijo tukaj.
Stari Heinrich Shulz, ki je začel projekt, je za večjo blaginjo okoliša povezal vse politične nasprotnike in vse prebivalstvo, saj so vsi vedeli, da ob takšnem sodelovanju zmagujejo vsi. Sicer je območje, kjer stoji hotel, narodni park, a so mu prav vsi enoglasno dovolili gradnjo tega zunajserijskega objekta. Morda to zveni malce nenavadno, vendar je hotel v največji meri ekološko in do narave prijazno zastavljen. Energetsko je neodvisen, saj za ogrevanje tako prostorov v hotelu (veliko površin je steklenih, zato je izguba energije verjetno večja) kot vode v bazenih (imajo kar štiri; od tega enega zunanjega) uporabljajo izključno biomaso. To pomeni, da za ogrevanje ne pade niti eno drevo, saj ves les, ki ga porabijo, pride do njih v obliki v gozdu nabranih padlih vej in lesa, ki je samo po sebi odmrlo. Tudi elektrike iz omrežja porabijo minimalno, saj imajo na vseh strehah sončne kolektorje! Poleg tega da so Schultzevi z razširitvijo smučarskega središča omogočili delo množici domačinov, veliko pa jih prihaja tudi iz okoliških krajev. In ob tem seveda ne govorim o tistih, ki so zaradi strmo vzpenjajoče se priljubljenosti smučišča začeli oddajati apartmaje, novih poslih v gostilnah, izposojevalnicah zimske opreme in tako naprej.
Hotel, v veliki večini obdan z lesom, stoji na jasi sredi neokrnjenega gozda. Kot glavni del se vzdiguje črn stolp, v katerem so najbolj luksuzne sobe. Pa brez skrbi, tudi ‘navadne’ sobe so izvrstne. Okrog hotela pa so kot kocke razmetane hišice – bungalovi z vrhunsko opremo (120 m2), ki so narejeni za pare in družine; kakor kdo želi. Imajo tudi možnost, da gostom natakarji tja nosijo obroke in jim tako sploh ni treba hoditi v glavni hotel. Seveda, vsaka hišica ima tudi svojo lastno finsko savno. Popolna anonimnost je zagotovljena!
Pa še to – vsakdo se lahko iz hotela ali hišic odpelje naravnost na smučarsko progo in se s proge tudi vrne. Ni vožnje ali utrujajočega pešačenja v smučarskih čevljih do smučišča! To velja za zimo, poleti pa mučenja s smučarskimi čevlji in smučmi ni, ker so vse poti v hribe in doline vodijo naravnost iz hotela ali hišic.
Sredi Dolomitov se v naravnem raju doline Hochpustertal nahaja prvi družinski wellness hotel Vzhodne Tirolske − Dolomiten Residenz****S Sporthotel Sillian. Hotel nudi številne možnosti za pohodniške, wellness in kolesarske počitnice. Nove sobe tega nekadilskega hotela so opremljene v značilnem podeželskem slogu z veliko lesa in usnja. V obeh hotelih najdete velik wellness in spa predel na več kot 3000 m². Majhne goste čaka izjemno raznolika in privlačna ponudba v otroškem in najstniškem klubu. Kot gost prejmete tudi kartico Osttiroler Gipfelticket, ki nudi številne prednosti in ugodnosti.
Sprejem in namestitev: 5
V prostorni recepciji vas bodo sprejela dekleta v dirndlih (navsezadnje smo na Tirolskem), tudi moška moda je v skladu z območjem. Vse uredijo z nadsvetlobno hitrostjo in vas z nasmehom na obrazu pospremijo do vaše sobe. Stilsko, svetlo, prostorno. Navdušujoče, predvsem majhen ‘launch’ v izpostavljenem delu sobe, ki odkriva pogled v neokrnjeno zeleno naravo, lična klopca z blazinami pa kar vabi gosta, da se usede, zlekne in uživa. Kopalnica ima vse, kar luksuzno opremljena kopalnica mora imeti. Omare v sobah so tako diskretno vgrajene v prostor, da jih gost najprej niti ne opazi. Wi-fi povezava deluje kot strela in ne bodo vas gnjavili z nobenimi 30-mestnimi gesli, ki so vsak dan drugačna. Prav tako je s ‘pametno’ televizijo, kjer ni programskih temnih lukenj in vseh 60 programov deluje!
Kulinarika in vino: 5
Chéf Michael Karl obvlada svoje delo! Kot se v Avstriji spodobi, vsak gost pred začetkom večerje poseže po jedeh iz solatnega bara. Vendar pa so solate samo tretjina ponudbe iz tega velikega prostora; vse drugo so že resne jedi oz. tisto, čemur Italijani pravijo primo piatto (prvi krožnik). Čisto resno se človek naje že ob vsej tej ponudbi, zato je treba biti hudo previden. Meni, ki spada v polpenzion, je običajno sestavljen iz štirih krožnikov, ki so od začetka do konca izvirne Michaelove kreacije – z vplivi tako visoke francoske in avstrijske kuhinje, tirolske ljudske kuhinje ter seveda z italijanskimi svežimi morskimi elementi.
Vinska karta je presenetljivo široka in še bolj presenetljivo cenovno dostopna. V Gradonni za razliko od avstrijskega po navadi štirikratnega pribitka na ceno steklenice to počnejo za dobrih sto odstotkov več, kar je za Avstrijo skoraj težko dojemljivo. Seveda so avstrijski vinarji v večini, ne manjka pa ves svet: Francija, Italija, Španija, novi svet in še in še.
Pohodi, sprehodi, savne, bazeni, plaže in center dobrega počutja: 5
Kot sem zapisal že na začetku – Kals je od nekaj glavno izhodišče za pohode na najvišji avstrijski vrh – Grossglockner, ki se dviguje na 3.798 metrov nadmorske višine. Če imate vsaj malo pohodniških izkušenj, boste lahko po dobro označenih poteh na vrh prišli v dobrih treh urah od hotela. Drugače pa se na recepciji raje dogovorite, da vas bo tja vodil izkušen vodnik, ki bo svoj sicer zelo natreniran korak prilagodil vašemu. Ker pa se v okolici hotela razprostira kar 250 km raznih poti različnih težavnostnih stopenj, vas ti poskočni fantje in dekleta lahko vodijo tudi po njih. Tukaj je vse mogoče!
Del ponudbe savn in velnesa je – milo rečeno – presunljiv! Center dobrega počutja se razprostira na 3.000 m2 in tam še tako zahteven gost najde svoj velnes fetiš. Najprej bazeni – eden manjši, otroški s toboganom, in večji, dolg pribl. 30 metrov. Oba sta seveda notranja in voda v njiju je topla. Še dve stopinji toplejša je voda v velikem zunanjem bazenu, kjer je naš urednik skoraj doživel katarzo. Četrti bazen je v delu, kjer so savne, in tam smo seveda brez vsakršnih pomislekov goli. Če morda tja zaide kakšen Italijan v kopalkah (ti ljudje res ne bodo nikoli dojeli pisanih in nenapisanih pravil v savnah), ga bo ‘bademajster’ ročno, toda vljudno odstranil.
Savn je sedem. Po dve finski in turški, po dve parni aromatični in ena infrardeča. Predvsem obe parni aromatični sta tako prostorni, da je gneča tam šele, ko je notri več kot 12 ljudi! Za hlajenje in metanje v sneg so posebni zunanji ograjeni prostori, kjer se ljudje z večjo stopnjo mazohizma goli mečejo v sneg in pri tem uživajo. Poleti pa je za nudiste na voljo velik vrt, ki je v senci okoliških smrek. Počivališč z umirjeno glasbo je precej – glavna ideja je, da se tudi v primeru večjega obiska teh prostorov ljudje ne gnetejo in ne hodijo drug po drugem.
Zraven je tudi izvrstno opremljen fitnes in prostor za jogo in pilates, nad čimer so navdušene predvsem ženske.
Drugo: 5
Hotel je sodobno oblikovan in pri tem zares niso skoparili z materiali in izvedbo. Vsekakor bi tudi naš ‘dizajnerski manijak’ Drago Hrovat tu zelo užival! Prostorno recepcijo krasijo številni impresionistični veliki leseni kipi enega najbolj znanih kiparjev iz okolice, ki je poskrbel za podobna dela v savnah, le da so tam iz kamna. V sklopu hotela deluje tudi trgovina s smučarskimi, športnimi in pohodniškimi potrebščinami, pod njo pa je izposojevalnica vsega, kar človek potrebuje, da se postavi na smučarsko progo; če seveda opreme ni prinesel s seboj. Prijeten je tudi prostor za kadilce cigar, za drugo pa poskrbi velik bar.
Zajtrki so samopostrežni in izbira je ogromna. Če želite, lahko dan začnete se penečimi se vini in raznimi poslasticami, lahko pa tudi s svežimi omletami in drugimi dobrotami. Sirov, sadja in mesnin je ogromno, prav tako velika je izbira za vegetarijance in tiste, ki prisegajo na mueslije.
Sklep
V poletnih časih je pred hotelom še velik umetni ribnik, ki takrat služi kot zunanji bazen, gostom pa nudijo vse vrste gozdnih in gorskih vzponov, da o najemu gorskih koles, s katerimi se vozite po urejenih progah, niti ne govorimo. Zanimivo je tudi, da so Schultzevi hotel raje označili s štirimi zvezdicami + kot s petimi. Pravijo, da bi s petimi morali še dvigovati cene, to pa se jim ne zdi v redu! Na kratko – eden izmed najboljših hotelov, kar sem jih ocenjeval za Dolce Vito!
Povprečna cena polpenziona na osebo (nočitev, večerja in zajtrk) je od 130 do 195 EUR (cena se glede na sezono tudi spreminja), cena najema hišice (za štiri osebe; polpenzion) pa je od 490 do 690 EUR na dan.
Naslov: Gradonna 1, 9981 Kals am Grossglockner
Splet: www.grandonna.at
Besedilo: Peter Jazbec