Bled s cerkvico na otoku sredi jezera in gradom na mogočni skali nad njim je že več kot stoletje ena najbolj prepoznavnih fotografij Gorenjske. V času kraljevine Jugoslavije je kralj Aleksandar Karadjordjević izbral Bled za svojo letno rezidenco in ob jezeru gostil številne tuje kronane glave in diplomate, ki so si poleg hedonističnih zaželeli tudi športnih užitkov.
Britanski diplomati so bili tako kot marsikje drugje po svetu najbolj zaslužni, da so leta 1937 na blejskem golfišču odprli prvih devet lukenj, na katerih so igrali vse do druge svetovne vojne. Preureditev in širitev igrišča na osemnajst lukenj je 1972 narisal priznani švicarski golfski arhitekt Donald Harradine in Bled je postal tako priljubljen, da so leta 1993 po njegovih načrtih odprli še devet lukenj Jezerskega igrišča. Zadnja in najbolj temeljita prenova igrišča in klubske hiše z restavracijo je bila izvedena v zadnjih štirih letih s pomočjo golfskega arhitekta Howarda Swana in arhitekturnega biroja Sadar-Vuga, kar navdušuje tako golfiste kot gurmane, ki po slavnostni otvoritvi junija 2017 vse bolj množično obiskujejo »Raj na zemlji«, kot je slogan igrišča Royal Bled.
Slovenija je lansko jesen uspešno gostila Mednarodni kongres golfskega turizma (IGTM) v Ljubljani, na katerem so številni direktorji in upravljavci najboljših evropskih igrišč poleg poslovnega dela preizkusili tudi najboljša igrišča na sončni strani Alp. Največ pohval in občudovanja je bil deležen prav Royal Bled, kar ga glede na njegovo bogato golfsko zgodovino in predvsem brezhibno urejenost in kakovost igrišča uvršča med najboljše v Srednji Evropi.
Golfski dan, ki si ga zapomniš za vedno
Igranje na Bledu je nepozabna izkušnja, ki se začne že s prvim pogledom na posestvo in okolico Kraljeve hiše, ki sta urejena do najmanjše podrobnosti. Svetla in prostorna recepcija z bogato založeno golfsko trgovino ter unikatne garderobe navdušijo tudi najbolj zahtevnega golfista, ki poleg igranja na vrhunsko urejenih igriščih želi celovito izkušnjo. Prijazno osebje, ki vam ob plačilu igralnine izroči golfski paket dobrodošlice, v katerem so vse potrebne informacije, uredi vse potrebno, da se že ob prihodu počutite kot kralj. Prenovljena restavracija, soba s kaminom, dnevni bar in predvsem prostorna zunanja terasa poskrbijo, da se kot gost ob pogledu na Triglav, Stol in druge alpske vršace počutite kot v pravljici. Za tiste, ki imajo željo na Bledu ostati več dni, so na voljo unikatno opremljene sobe, fitnes in wellnes.
Zadnji pridobitvi za čim boljše počutje gostov sta krio savna in odprt zunanji bazen, ki bo poletno plažo s pogledom na hribe naredil še bolj zanimivo. Najbolj navdušen pa sem bil nad spokojnim mirom, ki je ob požirku jutranje kavice na terasi prava priprava za odhod na vadbišče, kjer sem imel na ogrevanju pred igro na voljo neomejeno število žogic za vadbo različnih udarcev. Piramide, v katerih je zloženih 91 žogic stojijo v ravni vrsti in omogočajo vsakemu igralcu dovolj prostora za nemoten trening, ki se nadaljuje tudi na prostorni zelenici za vadbo zaključnih udarcev in dveh zelenicah namenjenima čipanju in udarcem iz peščenih ovir. Za tiste, ki želijo svoje znanje nadgraditi z izkušnjami poklicnih učiteljev golfa, je na voljo golfska akademija, ki jo vodi Danijel Kraljič, in kjer s pomočjo kamer, monitorjev in drugih elektronskih pripomočkov analizirajo vaš zamah in odpravijo napake.
Nepozabnih 18 lukenj Kraljevega igrišča
Kraljevo igrišče je pravi test za vsakega igralca, saj golfistom ponuja izziv na vsaki od 18 lukenj, ki jih lahko odigrate iz petih različnih udarjališč s parom 72. Najdaljše je iz črnih oznak, iz katerih morajo profesionalci premagati kar 6563 metrov, iz belih oznak je dolgo 6212 metrov in iz rumenih 6013 metrov. Dame iz modrih oznak odigrajo 5562 metrov in iz rdečih 5217 metrov. Harradinov tradicionalni parkovni dizajn igrišča se z najnovejšo prenovo ni veliko spremenil, čeprav je Howard Swan na novo narisal peščene ovire in zelenice, ki so precej bolj zahtevne, kot so bile včasih. Ne samo, da so zelo razgibane in hitre, ampak so mnoge od njih tudi dvignjene nad čistino, kar zahteva veliko znanja pri udarcih proti njim. Najbolj navdušujoči pa so vrhunski fairwayi, ki so košeni v obliki svetlo-temnega vzorca, kar igralcu pri začetnih udarcih še dodatno polepša dan, saj jasno vidi smer leta žogice. Največ vizualnih sprememb pa je staro igrišče doživelo na drugih devetih luknjah, saj je sedaj na njih veliko vodnih ovir, ki mnoge delajo težje in zanimivejše kot prej. Že deseta luknja (par 3, 130 metrov iz belih oznak) je pravi mentalni test, saj je treba zadeti ozko zelenico na otoku, kjer strma nabrežina v vodo potegne vsako žogico, ki ne pristane na zelenici. Najlepši del igrišča se začne z zelenico 13. luknje in udarjališčem 14. luknje, ko vam pogled proti Triglavu in Jelovici zares daje občutek raja na zemlji. Še posebej, ker pod seboj vidite odsev neba v treh velikih jezerih, ki delijo fairwaya štirinajste in šestnajste luknje. Zaključni dve luknji sta še posebej težki in na turnirju ločita zmagovalce od poražencev, saj je najdaljši par štiri dolg kar 426 metrov iz rumenih oznak, osemnajsta luknja pa je zahteven 387 metrov dolg dog-leg levo z dvignjeno zelenico, ki jo varuje velika peščena ovira. Zaključek, ki se ga ne bi branili niti na najboljših igriščih na svetu in vreden vsakega evra, ki ga plačate za igralnino, ki stane 150 evrov.
Raznovrstnih devet lukenj Jezerskega igrišča
Pred prenovo Kraljevega igrišča sta bili edini pravi vodni oviri na blejskem igrišču jezeri pred drugo in deveto zelenico Jezerskega igrišča in od tod tudi njegovo ime. Donald Harradine je na poljane v smeri proti Lescam lepo umestil devet lukenj, ki so krajše in nekoliko manj zahtevne, a vseeno dovolj zanimive, da je vsaka igra nov izziv. Vrhunsko urejeni in pokošeni fairwayi se enako kakovostni kot na Kraljevem igrišču in hoja po njih je kot hoja po perzijski preprogi. Edina opazna razlika so zelenice, ki so manjše in veliko bolj enostavne, zato so zaključni udarci manj težavni in je zato zelo priljubljeno pri igralcih z višjimi handicapi, saj je lažje doseči dober rezultat kot na Kraljevem igrišču. Jezersko igrišče je dolgo 3047 metrov iz belih oznak s parom 36, ima štiri različna udarjališča. Za spoznavanje s kakovostjo posestva Royal Bled ga toplo priporočam, saj lahko za ceno 45 evrov cel dan uporabljate vadišče in odigrate dovolj zahtevno rundo, na kateri vas najtežje delo čaka ravno na zadnji luknji, ko morate na 405 metrov dolgem paru štiri udariti dva odlična udarca. Najprej z drajverjem preko hriba rahlo v desno, da sploh imate možnost z drugim udarcem napasti zelenico, ki jo varuje veliko jezero. Znova zaključek za prave mojstre.
Za golfiste in hedoniste – Restavracija Devetka
Restavracija Devetka v Kraljevi hiši je s prenovo dobila novo podobo in tudi novega chefa, ki prihaja iz Beograda in ima kljub mladosti že bogate izkušnje v svetu visoke kulinarike. Mirko Stojić nerad govori o svojem delu, saj veliko raje pripravlja jedi za svoje goste. Njegova mladost je bila zaznamovana s kuhanjem in po končanem šolanju in delu v različnih restavracijah v Beogradu se je odpravil nabirat izkušnje k enemu izmed najbolj inovativnih kuharjev na svetu – Reneju Redzepiju v času, ko je Noma v Kopenhagnu veljala za gastronomsko središče sveta.
Nadaljeval je v Sankt Peterburgu, nato preko Velike luže v Bostonu in se vrnil v Beograd k novim izzivom. Redno spremlja delo vseh pomembnih svetovnih chefov in njegov najbolj priljubljen kuhar je Američan iz Kalifornije Thomas Keller.
Prihod na Royal Bled je bil za Mirka nov korak v njegovi karieri in kot »kraljevi« kuhar je priljubljen tako med člani kluba kot gosti iz vsega sveta, ki okušajo njegove jedi. Njegov zaščitni znak je kuhanje s čim manj odpadkov, zato se trudi uporabiti kar največji del hrane tako, da na kreativen način postreže tudi tiste užitne dele zelenjave in mesa, ki jih drugi kuharji zavržejo. Zato je jedilni list obarvan svetovljansko – od balkanske kuhinje preko italijanskih testeninskih vplivov do francosko obarvanih jedi, kot je recimo fois gras, ki ga Mirko pripravlja na zelo samosvoje načine; med drugim ga polni tudi z zmletimi kavnimi zrni. Čeprav je domač pri pripravljanju mednarodnega jedilnika, ki je v Restavraciji Devetka zelo raznolik, pa chef Mirko najbolj slovi po svojih mesnih jedeh, ki gredo golfistom po končani igri še posebej v slast. Za pravo simfonijo okusov poskrbi z mesom, ki ga nabavlja lokalno in ga sam suši, fermentira in pripravlja. Tudi druge sestavine, ki jih šteje za najpomembnejše za pripravo popolne jedi poskuša dobiti v lokalnem okolju od domačih kmetov. Sam pripravlja tudi marmelado, ajvar, različne omake in unikatne suhe mesne izdelke iz avtohtonih slovenskih krškopoljskih pujsov. Njegov namaz iz mletih ocvirkov v masti je kot pozdrav iz kuhinje izvrsten uvod v kosilo. Gostje obožujejo čevapčiče, ki jih Mirko s svojima pomočnikoma izdeluje sam iz mase, ki ni preslana in ne pretrda, zato so čevapčiči ravno prav mehki in začinjeni z občutkom. Postrežejo jih ne preveč pečene v lončeni posodici, kjer so samo malo prekriti s čebulo – šalotko, da agresivnih okusov ni preveč. Priloga je topla in pečena lepinja iz listnatega testa, ki spominja na burek. Na jedilniku boste med glavnimi jedmi našli ribe, piščanca iz proste reje in predvsem bogat izbor zrezkov iz zorjenega mesa, na katerega je Mirko še posebej ponosen. Za konec hedonističnega kosila ali večerje pa so na voljo domače hišne sladice in različni siri, ki jih Mirko izdeluje iz naravnega mleka pridelanega pri lokalnih kmetih. Za konec še nekaj o vinih, ki navdušijo še tako izbirčne pivce, saj velja vinska karta za eno izmed najboljših v slovenskih restavracijah in vsebuje selekcijo vrhunskih domačih in svetovnih blagovnih znamk. Razlog več, zakaj vse več gostov prihaja na kulinarične večere, pa so tudi gostovanja slovenskih vinarjev, ki s paleto svojih vin razvajajo tako golfiste kot hedoniste. Kraljeva hiša v svoji restavraciji in na edinstveni terasi organizira tudi kosila in večerje za zaključene družbe, raznovrstne poslovne dogodke, mladoporočencem pa nudi nepozabno romantično poroko. Zato slogan Raj na zemlji o posesti Royal Bled ne bi mogel bolj natančno opisati, kaj vas čaka ob njegovem obisku.
Besedilo in fotografije: Aleš Fevžer