Fotografija je milo rečeno nenavadna, da ne rečem celo šokantna! Prva dama predvojne slovenske meščanske elite, Ksenija Hribar (rojena Gorjup), je bila razgledana svetovljanka, poročena pa s sebi enakim bogatašem, poslovnežem in tovarnarjem Radom Hribarjem. Živela sta zares zvezdniško življenje, potovala sta po svetu in bila na vseh dvorih zelo zaželena gosta. Oba sta bila tudi pilota (Ksenija je bila celo prva pilotka v kraljevini Jugoslaviji) in eden od projektov Rudija Hribarja je bila tudi tovarna lahkih letal.
Njuno prebivališče je bil grad Strmol blizu Cerkelj na Gorenjskem, ki je postal tudi zbirališče takratnega slovenskega in evropskega »jet seta«. Pili so izbrana vina in jedli zares posebne jedi, ki jih takrat ne v Jugoslaviji in ne v Sloveniji ni poznal nihče. Ker je predvsem Ksenija stremela k drugačnosti, je bil tudi njen hišni ljubljenček drugačen. Od prijateljev iz Italije je dobila v dar malega krokodila (1,5 m), ki ga je ob nedeljah po Tivoliju sprehajala na povodcu. Ker je bil plazilec vedno sit, ni nikogar ogrožal in zato je Ksenija z njim večkrat pozirala raznim fotografom.
Rado je bil zelo uspešen poslovnež, kajti njegovi tovarni sta med drugim bili tudi Šumi (slaščice in bonboni) in Pletenina (oblačila). Ker so imeli ob gradu tudi bazen, se je tam večkrat kopal in enkrat ga je v vodi ugriznil krokodil. Kako se je vse skupaj končalo, ne vemo, vendar je krokodil od takrat nagačen v gradu Strmol, kjer ga lahko vidimo še danes.
Med drugo svetovno vojno je Rado Hribar deloval modro, vendar še premalo modro za komunistično oblast, ki ga je kot industrialca videla v vlogi sovražnika naroda. Podpiral je partizane in jim veliko pomagal, družil pa se je tudi z Nemci, saj je želel, da njegovi posli delujejo brez prekinitev. Za komuniste pa je bilo to premalo, saj so v začetku leta 1944 pripravljali atentat nanj. Čeprav je le nekaj tednov prej opozoril Kokrški odred, da Nemci pripravljajo napad na njih in so se umaknili, je deseterica zelo mladih in močno ideološko indoktriniranih partizanov prišla v grad, odvedla Rada in Ksenijo v gozd, ju tam mučila in umorila.
Šele po vojni se je izkazalo, da sta bila Hribarjeva popolnoma nedolžna in ubita po krivici. Njuno imetje je zaplenila nova oblast in do osamosvojitve Slovenije je bil grad Strmol neke vrste letovišče za glavne voditelje Jugoslavije. Zdaj je grad v lasti države Slovenije kot protokolarni objekt, ki ga lahko najamete za razna srečanja in pogostitve in med ogledom gradu boste videli tudi nagačenega krokodila. Njun glavni greh je bil edino to, da sta bila premožna, da sta pomagala partizanom in imela prijateljske odnose z Nemci zaradi posla.
Besedilo: Janja Maček