Znano je, da veliko znanih priljubljenih glasbenikov in igralcev rado posega po izbranih steklenicah vina.
Malo manj pa je znano, da si nekateri najbolj strastni kupijo svoja vinska posestva in s prodajo vina pripomorejo k svojemu ne tako slabemu standardu.
V veliki večini sami seveda ne delujejo na posestvu, saj imajo tam zaposlene strokovnjake, lahko bi rekli, da gre za poslovno investicijo. Vendar so ta posestva njihovi pravi domovi, kjer bivajo, ko ne delajo. Tam uživajo in pogosto tudi delajo v vinogradih ali kleti.
Vino je modno. Igralci in vsi, ki so povezani s filmom, ga tako ali tako z veseljem pijejo že dolga desetletja.
Glasbeniki so v mladosti v glavnem pili pivo in se tako ali drugače zadevali. Tudi z viskiji in kombinacijami vsega mogočega. ‘Preživeli’ pa so se umirili in začeli odkrivati bolj prefinjene strani lepega življenja. Skupni imenovalec je vino, ki ga nekateri samo pijejo, zbirajo posebne steklenice ali se mu kako drugače prepuščajo. Navsezadnje je že dobri dve desetletji javna skrivnost, da ko s prestižnih jaht v pristanišči Port Nassau na Jamajki začenjajo raztovarjati lesene kartone vrhunskih bordojcev Chateau Margaux, je jasno, da bodo šli v svoj studio spet snemat Rolling Stones. Ali so drogo zamenjali za drugo? Temu lahko rečete tudi tako, kajti glavni vinski poznavalec v skupini je kitarist Keith Richards, ki mu že na obrazu piše, da je sam preživel vsaj tri svetovne vojne – pa ne tiste, kjer so se ljudje bili z orožjem …
Občinstvo in oboževalci velikih bendov so se postarali in jo v glavnem finančno kar dobro odnesli. Zdaj pijejo pivo le občasno, za žejo, vino pa je vedno pogosteje na njihovih mizah. In seveda – marketinške lovke globalnega zvezdništva so dolge in spretne.
Zato so določene vinske kleti, predvsem iz Kalifornije in Avstralije, začele izdelovati posebne polnitve vina, za katere so se dogovorili z lastniki blagovnih znamk (seveda z vednostjo in dobrim deležem prodaje le-teh); v tem primeru s člani raznih svetovno znanih skupin. Pa poglejmo nekaj najbolj slikovitih primerov:
- Motörhead – poleg piva njihove blagovne znamke Bastard Beer prodajajo še avstralski shiraz in rose.
- AC/DC – tudi imajo svoje pivo in pestro kolekcijo vina, ki nosijo imena njihovih največjih uspešnic: novozelandski sauvignon blanc Hell’s Bells, druga vina pa so iz njihove domovine, iz Avstralije: chardonnay Thunderstruck, shiraz Back in Black in cabernet sauvignon Highway to Hell.
- Kiss – jasno, začeli so s pivom, zdaj pa jezdijo še Kiss Zinnfire Wine, ki je stoodstotni zinfandel, najbolj značilna kalifornijska rdeča sorta.
- Police – čeprav že dolgo ne delujejo več, se njihove plošče še vedno odlično prodajajo, njihov pevec Sting pa ima svojo vinsko klet v Toskani. Vino Synhronicity (naziv njihovega najuspešnejšega albuma) je narejeno samo za ameriški trg in je zvrst, v kateri so: carignan, zinfandel, syrah, petit sirah in grenache. Biodinamik, kakopak …
- Pink Floyd – cabernet sauvignon z imenom The Dark Side of the Moon (njihov najuspešnejši album). Vino prihaja iz butične kalifornijske vinske kleti Beamen iz okoliša Mendocino.
- Grateful Dead – stari hipiji in raziskovalci poti z LSD-jem okrepljenih umov imajo kalifornijsko zvrst Steal Your Face Red Wine, ki je sestavljena iz shiraza, grenache, zinfandla in petit siraha.
- Rolling Stones – čeprav so projekt svojega vina začeli že v sedemdesetih letih, ko so se zaradi davčnih olajšav preselili v Francijo, je njihov merlot z imenom Fourty Licks Američan, pridelan v Kaliforniji (okoliš Mendocino).
Kljub vsemu pa je med slavnimi toliko zaljubljencev v vino (med njimi prednjačijo golfisti), da so si omislili svoje kleti. Pa jih obiščimo:
Cliff Richard (pevec) – posestvo Vida Nova, Algarve, Portugalska
Večno mladi Cliff si je pred petimi leti omislil vinsko klet na Portugalskem, na območju Algarve, ki leži na skrajnem jugu države. Tam je prvič letoval pred 40 leti in tako dežela kot vino sta ga popolnoma navdušila. Klet se imenuje Vida Nova (Novo življenje), osebna Cliffova linija pa je Adega do Cantor (Pevčeva klet).
Pridelujejo dve liniji vina
lažja, ki zorijo v tankih iz nerjavnega jekla, in težja, ki jih starajo v lesenih, 225-litrskih sodih. Sorte so: verdeljo in viogner (beli) ter aragonez, alicante buscet ter syrah (rdeči). Velikost posestva je 25,5 ha, letna produkcija vina pa je okrog 120.000 steklenic.
Olivia Newton – John (pevka) – posestvo Koala Blue, Victoria, Avstralija
Roko na srce, sedaj že zelo plastična Olivia, ki je mimogrede prebolela tudi težkega raka, je bila prva med angleško govorečimi slavnimi, ki se spogledujejo z vinom, saj je posestvo Koala Blue ustanovila že leta 1984. Ima osem hektarov vinogradov, pridelujejo pa dve najbolj globalni sorti – chardonnay in cabernet sauvignon. Cene vina so rahlo zasoljene, saj v sklopu posestva deluje tudi luksuzni hotel z vsemi wellness pritiklinami. Prva dama muzikala Grease, v katerem se je pred štiridesetimi leti proslavila z Johnom Travolto, še vedno nastopa, njen glavni trg pa je Azija.
Gerard Depardieu (igralec) – posestvo Château de Tigné, Francija, Cote de Loire (Anjou) in še 14 drugih vinskih kleti po svetu!
Jasno, Francoz ne bi bil Francoz, če ne bi imel svojega vinograda. In to ne le enega, pač pa jih je kar 15 po svetu, v katerih ima svoje deleže. Začel je leta 1979 z nakupom enega hektara v Burgundiji (Nuits-San-Georges), čez deset let pa je v dolini reke Loire kupil grad z imenom Château de Tigné iz 13. stoletja z vinogradi vred. Zdaj tam napolnijo 350.000 steklenic. Depardieu ima v centru Pariza, tik ob operi, tudi odlično restavracijo (Le Fountaine Guillon), svoje čase pa je z vini zalagal globalno verigo Planet Hollywood, kjer je bil partner znanih ustanoviteljev (Bruce Willis, Sylvester Stallone in Arnold Swarzenegger). Ena od posebnosti teh restavracij je tudi jabolčni zavitek po receptu Švarcijeve mame.
Depardieu je udeležen pri vinarstvih v Argentini, Italiji, Alžiriji, Maroku in Bordeauxu. Vsi njegovi enologi prisegajo na njegov prefinjeni okus in široko vinsko znanje. Francoz pač.
Sting (glasbenik) – posestvo Il Pallagio, Italija, Toskana
Tako kot je perfekcionist pri glasbi, je perfekcionist pri vinu. Ko sta pred dvanajstimi leti z ženo Trudy, ki je večji del leta tam in ga vodi, kupila 360 hektarov veliko posestvo z gradom iz 16. stoletja, je bila velika zgodba na začetku.
Zdaj so vina Il Pallagio ena najbolj cenjenih v Toskani na splošno, redno dobivajo ocene nad 90 točk (tako Parker kot Wine Spectator).
Imenujejo se po Stingovih skladbah (Sister Moon – merlot in cabernet sauvignon ter When We Dance – sangiovese, canaiolo in colorino). Na posestvu so poleg gradu še štirje manjši dvorci, kjer lahko prespi večja skupina petičnih ljudi, lahko pa si tam tudi organizirate poroko. Še to – vsa vino so biološko pridelana, prav tako tudi oljčna olja.
Francis Ford Coppola (režiser) – Rubicon Estate Winery – zdaj pod blagovno znamko Inglenook, dolina Napa, Kalifornija
Legendarni režiser in dobitnik številnih oskarjev (Boter 1 do 3, Apokalipsa zdaj, Drakula, Veliki Gatsby in še kakšnih trideset preostalih) in lastnik enega največjih neodvisnih studiev American Zoetrope je sredi sedemdesetih let izkoristil priložnost in kupil to, 630 ha veliko posestvo v srcu najbolj prestižnega kalifornijskega vinskega okrožja, v dolini Napa. Kot vsake stvari se je Coppola tudi tega posla lotil zelo resno. Njegov glavni enolog je bil Scott McLeod, ki je dolga leta delal v Toskani in znanih kalifornijskih kleteh. Ko se je le-ta leta 2009 upokojil, ga je nadomestil s Francozom Federicom Bascaulesom, ki je prej dolga delal v prestižni bordojski kleti Chateau Margaux. Njegovi cabernet sauvignoni spadajo med najboljše na svetu in redko zapustijo ameriška tla, kajti tam jih prodajajo po zelo zasoljenih cenah. Leta 2011 pa je Coppola kupil sosednje posestvo Inglenook Winery (92 ha), ki je najstarejše v Kaliforniji, saj deluje od leta 1890. Vsa pridelava je biodinamična, najbolj priljubljeno in dostopno vino pa je njihov beli chablis. Imajo seveda tudi zinafandel, merlot in shiraz, delajo pa tudi na sortah iz doline reke Rhone; marsanne in rousanne. Režiser ima vrsto kleti, hotelov in restavracij po vsem svetu.
Antonio Banderas (igralec) – posestvo Anta Banderas, Ribera del Duero, Španija
Najbolj slavni španski igralec, ki ga je odkril razvpiti režiser Pedro Almodovar in ga uspešno spravil v Hollywood, je leta 1999 kupil 230 ha veliko posestvo v okolici kraja Villalba in ga imenoval po svoji hčeri, Anti. Osnova njegovega vina je seveda španski rdeči kraj, tempranillo, nekatera pa vsebujejo še merlot in cabernet sauvignon. Antonio v glavnem dopuste preživlja na tem posestvu, ki ga vodita bivša lastnika, brata Ortega, s katerima odlično sodeluje. Glavni trg teh vin so ZDA, kjer pokupijo vse, kar pridelajo. Cenovni rang vina je do 15 do 75 dolarjev za steklenico. Omenjeno vino je glavni prestiž kleti, saj prihaja iz več kot 110 let starih vinogradov.
Madonna (pevka) – posestvo Ciccione Winery and Vineyards, polotok Leelanau, Michigan, ZDA
Madonna Ciccione (kot je njeno pravo ime) je tukaj zaposlila svojega očeta – enologa, mamo, brata in sestro. Sama je ljubiteljica belih vin in je pred dvajsetimi leti z izjavo ob okušanju vina Vintage Tunina iz kleti Silvija Jermanna z italijanske strani Brd – »To je moje najboljše vino!« – njegovo vinarstvo pognala v nebesne sfere. Zato je bilo dokaj logično, da je že leta 1999 kupila to posestvo na severovzhodni obali ZDA, saj klima govori v prid dobrih belih in nekaterih rdečih vin. Na 20 ha pridelujejo odlične renske rizlinge, muškate in nekatere rdeče sorte: modri pinot, cabernet franc in malbec. Na posestvu je tudi hotel, v katerem prirejajo poroke za petične goste.
Mick Hucknall (pevec) – posestvo Il Cantante, Sicilija, Italija
Mick Hucknall se je proslavil s svojo skupino Simply Red kot izreden pevec in lastnik enega največjih glasov pop glasbe zadnjih nekaj desetletij. Že med eno prvih turnej s skupino se je zaljubil v Italijo, dolga leta je živel v Bologni. Tam je izpopolnil kuharsko znanje in vinsko predelal naše sosede po dolgem in počez. Potem je leta 2001 kupil 20 ha črne vulkanske zemlje pod sicilijansko Etno in vzpostavil tri vinograde po načelih vinorejstva, kakršnega so uporabljali stari Rimljani. Serije so butične (vsega skupaj ima 250.000 steklenic), vina dobivajo odlične ocene vsepovsod, cene so temu primerne. Pridelava vina je biodinamična in uporablja samo stare lokalne sorte, tako za bela kot za rdeča vina. Še najbolj znana trta je najbolj razširjena sicilijanska rdečina, nero d’avola. Kljub uspehu pa se je Mick odločil, da posestvo proda. Na fotografiji sta Mick (desno) in njegov enolog Salvo Foti.
Besedilo: Borut Česen