Kot vsako leto na pomlad ali poleti na hitro pogledamo stanje v Istri, ki je meka slovenskega romanja k našim južnim sosedom.
Nekdo je rekel:
Jasno, prva gospodarska panoga je turizem in ne glede na ovire, ki jih je zakuhal Covid – 19, se tukaj stvari premikajo naprej. Letos res niso odprli nobenega velikega hotela, zato pa kraljujejo manjši, butični. V prvi vrsti to velja za hotel Roxanich ob vznožju Motovuna, ki je za domovanje vzel bivšo vinsko zadrugo. V klet je postavil impresivno vinsko klet z zelo posebnimi vini, ki utegnejo navdušiti vinske alternativce oz. navdušence naravnih vin, ljubitelje nadstandardne kulinarike in hotelskega luksuza z velikim bazenom in savno vred. Ob tem je treba ponovno spomniti tudi na ekskluzivnost vinskega hotela Cattunar v Novi vasi, v bližini Brtonigle, ki je ocenjen s petimi zvezdicami. Ima odlične nastanitvene kapacitete, velik bazen in wellness površine. Sicer pa je Franco Cattunar eden najbolj posebnih vinarjev v Istri. Zaslovel je z malvazijami, ki so popolnoma naravno pridelane in rastejo na štirih različnih zemljah, kar je razvidno tudi iz logotipa vinske kleti. Sledi še Heritage Hotel San Rocco v Brtonigli, ki brez ovir vozi svojo pot, začrtano v obliki malega družinskega hotela že pred več kot desetletjem. Med velikimi kraljujeta hotel skupine Maistra, Grand Park Hotel Rovinj, in Kempinski Adriatic Croatia v Savudriji, ki sta prepolna v glavnem ruskih gostov.
Od dvajsetih vinskih kleti pred slabimi dvajsetimi leti jih je zdaj v Istri več kot 200 in prav vse – brez izjeme – poslujejo odlično.
Prvo vino je seveda malvazija, drugo istrski teran. Tudi nekateri oljkarji, ki so med najboljšimi, so se usmerili proti vinskim logom in delajo odlično. Med njimi moramo izpostaviti družino Ipša, ki poleg znane blagovne znamke oljčnih olj pridelujejo odlično macerirano malvazijo in sivi pinot. Ob koncu poletja bodo odprli tudi večji degustacijski prostor.
Pri vinarjih je treba omeniti tudi več kot odličen novi super-teran Santa Lucia Francka Kozlovića 2018. Že vzorci iz sodov več kot navdušujejo, kaj pa bo potem, ko bo v steklenici, si pa niti ne upam predstavljati. Zato si lahko intervju in predstavitev te kleti in vin preberete v septembrski številki naše revije.
V Domaine Koquelicot, v vasi Gračišče, že kar nekaj let deluje francoski zakonski par – bivša epidemiologinja gospa Jacqueline Marovac (rojena v Rijeki) in njen mož, bivši kardiolog Olivier Ertzbischoff, ki je osnoval to posestvo in pričel pridelovati vina po vzoru burgundskih! Vina so vrhunska, čeprav Istra takšnih vin v glavnem „ne podpira“.
Pri oljarjih še naprej suvereno razvijata oljkarsko zgodbo brata Chiavalon, ki sta na obronkih Vodnjana odprla novo prostorno stavbo. V njej imajo zdaj vso predelavo in degustacijski prostor pod eno streho. Čeprav so njihova oljčna olja male mojstrovine, ki so temu primerno tudi cenovno ovrednotene, gostov, predvsem tujcev, ne manjka.
Ocene restavracij sledijo na naslednji straneh. Še najbolj je presenetljiva kombinatorika, ki so jo izvedli Hotel Grand Park Rovinj in italijanska restavracija Agli Amici iz okolice Udin. Ta do konca septembra gostuje v okviru hotela v Rovinju in navdušuje s svojima dvema Michelinovima zvezdicama. Matično hišo namreč prenavljajo in poleti so združili dopust in delo „v tujini“!
Preverjene gostilne, kot je recimo Stari podrum v Momjanu, so še vedno center odličnih tartufarskih jedi. Mira Zrnić in njene štiri hčere jih v Starem podrumu ponujajo po zmernih cenah in kar je najbolj pomembno – brez dodajanja tartufovega olja!
Na jugu Istre se vztrajno vzpenja proti vrhu Ribarska koliba, ki je vse prej kot koliba. Z ruskim lastnikom, ki je precej investiral, je restavracija pod vodstvom Italijana in mednarodne kuharske ekipe hudo solidna! Zraven je zrasel tudi novi, luksuzni hotel, ki nudi lep pogled na marino in na južno morje Istre.
Vsekakor – vredno obiska, s centrom v centralni Istri, kjer je mali raj!
Besedilo: Tomaž Sršen