V svetu filmske produkcije je velikokrat tako, da je najprej knjiga, potem pa film ali celo računalniška igrica.
Imetnik licence hoče svoj profit povečevati do konca – in naprej. Tako deluje Amerika in (žal) tudi ves svet. Da pa bila najprej računalniška igrica, kateri bi sledila televizijska nadaljevanka – je hudo redko.
Po spletu raznih naključij, pa je trenutni svetovni hit The Last of Us (Zadnji mi).
Natančno to – nadaljevanka, ki jo je financiral in pognal HBO, je nastala po računalniški igrici.
Znanstveno – fantastične vsebine velikokrat prikazujejo našo prihodnost v distopični luči (negativni in slabi).
In The Last of Us glede tega ni izjema.
Sama zgodba se prične že leta 2003, ko določeni ljudje pričenjajo zbolevati za nekakšno „fungoidno“ boleznijo (v telesu se jim razvijejo pore, ki pridejo na površje in okuženi niso več ljudje, kot so jih njihovi prijatelji ali družine poznali prej).
So neke vrste poblazneli zombiji, ki napadajo vse ostale in jih s poškodbami ali ubijanjem spremenijo v sebi podobne. Civilizacija se prične sesuvati in normalnih ljudi je vedno manj in so v manjšini.
Po dvajsetih letih so mesta izolirana in oblast (vsaj v ZDA; za ostali del sveta ne vemo) je pod kontrolo FEDRA-e, ki vlada z zelo trdo roko in v svobodoljubni Ameriki nima veliko simpatizerjev.
Jih pa imajo toliko več Fireflies (Kresnice), ki so oborožena opozicija in v bistvu skrbijo, da življenje teče normalno. Tukaj je veliko podtalne trgovine, švercanja določene tehnologije, zdravil in še kaj bi se našlo.
Seveda pa so nasprotniki obeh frakcij prej omenjeni zombiji, ki se skrivajo v kleteh in kanalizacijah in vsake toliko časa napadejo in skušajo okužiti čim več ljudi.
Igrica
Če si skušate to vsebino razložiti z istoimensko računalniško igrico, ki je bila prva na trgu že leta 2013, si zadevo lahko predstavljate.
Ker zombiji niso ljudje, jih lahko „pospravljamo“ na tisoče, pa ne bomo bili čustveno prizadeti, saj so zombiji tako ali tako ena velika nesnaga, ki jo je treba venomer pospravljati in zraven pridobivati točke in razne nagrade.
Vse to je klasična zasnova računalniških igric, kjer je igralec dominanten in z večjo ali manjšo lahkoto obračunava s sovražniki, ki jim nikoli ni videti konca.
Če pa igralec dobiva vedno znova nove naloge, z osvajanjem novih prostorov in nalog spet dobiva več. Vas že vidim, ko se sprašujete – več česa?
Odgovor je samo eden: točk!
Ne glede na preprostost odgovora je ta beseda zelo profana in se sprašujete, ali je vredno toliko ur presedeti ob telefonu ali računalniku. In sodobna mladež vam bo odgovorila z velikim DA!
Ker pa so snovalci igrice, zbrani pod imenom Naughty Dog (Nagajivi pes) zaenkrat profitirali na desetine milijonov dolarjev.
Delujejo že dve desetletji in so lansirali mnogo zelo popularnih igric za različne platforme kot so Play Station in osebni računalniki.
Ker je zgodba igre The Last of Us skoraj neskončna – vedno junakom lahko dodajo nove naloge – se igra vedno nadgrajuje in vrti v nove svetove.
Morda vam tele razlage zvenijo zelo osnovnošolsko – ampak v ZDA je profil povprečnih kupcev tovrstne zabave na zelo preprostem, da ne rečem celo nizkem nivoju.
Sami ideji računalniške igrice se je že leta 2014 približal studio Play Station, ki se je medtem od razvijalca kompjuterskih iger razvil v filmski studio.
Tudi tukaj je imel vse niti v rokah originalni scenarist igre Neil Druckmann, ki je nadaljevanki dal tisto, kar igra ni mogla imeti: čustva, človeško reakcijo in medsebojne odnose.
Kar osem let so razvijali scenarije in dogodke in medtem iskali glavne igralce.
Igralci
Glavna igralca sta dva: bivši vojak in človek na robu zakona Joel (odlično ga je odigral Pedro Pascal) in pubertetniška trmoglavka Ellie (Bella Ramsay).
Prav na odnosu teh dveh karakterjev je Druckman postavil vso zgodbo v ozadje, saj se tukaj krešejo vsi spori in se tudi razrešijo.
Ella je zelo poseben otrok, saj je nekako „imuna“ na poškodbe zombijev in Joel jo mora prepeljati preko vzhodnega dela ZDA do Kansas Citya v sredini.
Tam naj bi jo pregledali in ugotovili, zakaj je imuna, s tem pa pomagali ostalim.
Jasno, na poti se jima zgodi mnogo (ne)prijetnih dogodkov.
Zanimivo je, da sta kljub relaciji moški: ženska vseeno samo prijatelja, saj nekih spolnih podtonov ni.
Joel je prestar in že tekom druge epizode izgubi partnerico, Elli pa nakaže, da ima istospolna nagnenja. Kljub vsemu sta velika prijatelja, ki se žrtvujeta drug za drugega.
Med potovanjem in iskanjem Joelovega brata Tommya najdeta določene ekstremne verske skupnosti in zaprta mesta, najdeta pa tudi skupnost ljudožercev, kar zelo realno nakazuje, kaj bi se v takšnih primerih ljudem lahko dogajalo.
Tommya najdeta v Wyomingu; v obzidanem mestu, kjer njegova žena pričakuje prvega otroka in Tommy z bratom noče oditi.
Kot vidite, je zgodba o iskanju Kansas Citya neskončna in zato tudi igrica nima konca.
So pa to modro pograbili pri filmskem studiu Play Station in ob koncu devete epizode (toliko so jih nameravali posneti na začetku) so najavili tudi drugo sezono, ki jo že snemajo.
Besedilo: Jernej Omahen