Naslov: Krasica 35, Buje
Splet: www.staraskola.hr
Telefon: +385 52 770 870
Odprto: od srede do sobote od 17. do 24. ure in ob nedeljah od 13. do 20. ure; ponedeljek in torek zaprto
Tisti, ki malo bolj spremljate kulinariko pri naših južnih sosedih, ste verjetno že zasledili ime Priska Thuring, ki se je najbolj proslavila kot prva chefinja znamenite restavracije Dubravkin put pri Zagrebu.
Še prej je trenirala (profesionalno in zasebno) pri Tomu Gretiću, svoje čase prvem hrvaškem chefu, ko je deloval v Maistrinih hotelih v Rovinju.
Priska prihaja iz Švice, odraščala pa je v Kanadi in se tam navdušila nad kuhanjem.
Gretić jo je mojstrsko uvedel v mediteransko kuhinjo in tudi po zasebni ločitvi je ostala na Hrvaškem. Mimogrede – hrvaško govori odlično!
Skoraj deset let je iskala lokacijo v Istri, ki je zanjo »edinstvena pokrajina« za kulinariko in vina.
Želja se ji je uresničila pred dvema letoma. S pomočjo prijatelja je kupila staro in zapuščeno osnovno šolo v vasici Krasica (nekaj minut stran od luksuznega naselja San Canzian), jo preuredila in nastala je zelo prijetna in posebna gostilna.
Priska dela odlično in temu primerne so tudi rezervacije, ki so nujne.
Njen jedilnik ne temelji na klasikah (hladne in tople predjedi, glavne in sladice), pač pa vsak gost dobi meni desetih jedi (za zdaj 80 €), ki pa se skoraj vsak dan menjajo.
Večino materialov Priska nabere sama ali pa jih kupi od okoliških kmetov in ribičev ter jih pripravlja po svoje.
Recepture so divje, a vseeno dodelane in – zelo osebne.
Prvi del jedi prinesejo v kompletu – kar šest jih je.
Dondole (ladinke) je Priska umetelno začinila z na drobno narezano zelenjavo in simpatičnim oljčno-kislim dodatkom, dagnje (mušule) je položila v nam zelo znani princeskin krof, oparjenim divjim špargljem je dodala zgolj zmečkana poširana jajca (pristni okusi se kar razlezejo preko jezika).
Ribji del je temeljil na šavorju (marinirana čebula in na hitro pečene modre ribe) iz sardel (odlično in ravno prav začinjeno), ki so jih bogato obložili s koprom.
Jadranske kozice so bile lepo povezane s fermentirano zelenjavo in lističi morskega psa v obliki malih, mariniranih prigrizkov, so dodali piko na i.
V divje vode nas je popeljal krožnik filejčka brancina z artičokami in fermentirano zelenjavo.
Bistvo pa je način strežbe, saj na mizo naenkrat prinesejo vse jedi, ki si jih lahko vsakdo po mili volji nalaga na krožnik.
Podobno so postregli drugi del, kjer so celo mesojedci dobili svoje.
Pečeni piščanec je bil glavna zvezda, a ni bil običajen.
Spitali so ga v okoliških kmetijah in je posebna pasma, ki je manjša. Ni pegatka, kot bi kdo pomislil, ampak običajna pasma, ki pa je naravno spitana.
Počasi je pečena v glinen posodi in zelo posebno začinjena. Priloga je bila oparjena špinača s koromačem, posebne okuse pa je pridal beli grah v obliki neke vrste prebranca.
Sladica je bila genialna.
Tam narejeni sirovi ravioli so bili osnova, preliti pa so bili s še toplimi, nežno karameliziranimi orehi, ki so dodali ravno pravšnjo mero sladkobe. Sicer pravih vin za k tej mojstrovini niso imeli, vendar smo jed zlizali do konca.
Ker je solastnik Stare škole tudi novi lastnik znamenite vinske kleti Clai v bližini, seveda priporočajo v glavnem vina te kleti, ki v glavnem koketirajo s kategorijo naravnih vin.
Precej je tudi slovenskih vin istega filozofskega stila, običajna pa so v manjšini.
Besedilo in fotografije: Tomaž Sršen