Še pred stotimi leti je bilo dogajanje na plažah zelo močno pod drobnogledom nravstvene policije.
Paziti je bilo treba, da se ljudje, predvsem moški, ne bi pohujšali in da jim po glavah ne bi rojile čudne ideje. Vedeti moramo tudi, da so pred tem obdobjem, se pravi na začetku 20. stoletja tako moški in ženske plaže obiskovali v do vratu zapetih kopalnih opravah, katerih pomemben del so bile velike kape.
Tako so kopalci največ videli ženski ali moški vrat in obraz ter dlani in stopala. Vse drugo je bilo zakrito z vsaj eno plastjo oblačil, bolj krepostne dame pa so imele dve do tri plasti.
Da bi se kdo kopal gol?
Dajte no, takoj bi ga razglasili za norega in policija bi ga takoj vtaknila zapor in močno oglobila.
Prava revolucija se je začela na ameriških plažah pred približno stotimi leti, ko so dekleta urno odlagala vse odvečne sloje oblek in se na plažah prikazale v drznih opravah, kar je dušebrižnike popolnoma iztirilo.
so vpili in klicali policijo na pomoč. Jasno, restriktivni ameriški aparat je kmalu odločil, da smejo ženske sicer nositi takšne kopalke, vendar na spodoben način. Kaj je to pomenilo? Odločitev, ki je bila sprejeta na nacionalni ravni, se je glasila:

»Policaj na plaži« Bill Norton je zavzeto opravljal svoje delo
Rečeno – storjeno.
Organizirali so prave policijske enote (skoraj 1.000 varuhov morale) v vseh Združenih državah, ki so se pridno vrgle na delo.
Nekateri v uniformah in nekateri v civilu, so ti državni uradniki hodili po plažah in budno gledali brhka dekleta. Če se jim je katera zazdela več kot sumljiva, so pristopili k njej in izmerili usodno razdaljo šestih inčev.
Zaradi tega je nastala tudi tale fotografija nekje blizu Los Angelesa leta 1922, ko je »policaj na plaži« Bill Norton takole zavzeto opravljal svoje delo, punce pa so bile vse na trnih.
Če bi videl, kaj se danes dogaja na plažah, bi ga verjetno udarila kap.
Besedilo: Janja Maček