Vsi vemo, da svetovne glasbene zvezde služijo na desetine ali celo stotine milijonov. Nekateri to počnejo s konstantnim uspehom že nekaj desetletij.
Vendar pa so v zadnjem času nekateri najbolj obogateli s pomočjo drugih stvari in borznih vlaganj, ki so njihove denarnice napihnili v višino nad milijardo dolarjev. Hm – ali je potem še glasba tista, ki jih premika po lestvicah najbolj premožnih? Priljubljeni igralec George Clooney je pred dvema letoma izjemno obogatel, ker je za 300 milijonov dolarjev prodal svojo blagovno znamko tequile. Pa je zaradi tega najbogatejši igralec? Da in ne. V skupnem seštevku je »težak« 500 milijonov, ampak s filmi jih je zaslužil »samo« 200, kar je vsekakor zelo spoštljiva številka, ni pa najbolj bogat – če odštejemo 300 milijonov zaradi posla s tequilo. In takšnih primerov je zdaj na vrhu kar precej.
Prejšnji mesec je svet obkrožila novica, da je temnopolta pevka Rihanna svoje bogastvo raztegnila nad milijardo dolarjev. Na 1,7 milijarde, če smo natančni, saj so delnice njene kozmetične linije Savage & Fenty skočile na 1,4 milijarde, delnice njene linije ženskega spodnjega perila Fenty Beauty pa na »samo« 300 milijonov dolarjev. Robyn Fenty, kot je njeno pravo ime, se je rodila na karibskem otoku Barbados in v ZDA naredila zavidanja vredno glasbeno kariero, ki jo je kronala z lepimi linijami ženske samopodobe – s kozmetiko in spodnjim perilom.
Čeprav so nekateri raperji izredno bogateli, glasba ni bila njihov glavni vir. Jay Z, kot eden izmed glavnih in najbolj popularnih (pravijo, da ni poslovnež, ampak POSEL), ima 1,4 milijarde dolarjev. Glavni vir dohodka je dobil z linijo moške mode z imenom Roccawear, drugi del pa so njegove delnice v ameriški verigi luksuznih športnih trgovin 40/40. Ob tem je kupil še multimedijsko podjetje za zabavo Roc Nation in tehnološkega giganta Aspiro. Veliko delnic ima tudi v Muskovem podjetju Space X. Je tudi 50-odstotni lastnik luksuzne šampanjske znamke Armand de Brignac, ki je zdaj vredna okrog 600 milijonov. Tako kot Rihanna pa niti ni prodal veliko plošč – okrog 50 milijonov – kar je precej malo v primerjavi s tistimi, ki so obogateli izključno oziroma v glavnem z glasbo. Poročen je s pevko Beyonce, ki je »vredna« okrog 450 milijonov dolarjev. Revčka, pač …
Na splošno pa je večina temnopoltih glasbenikov v tej kategoriji obogatela z raznimi poslovno-investicijskimi vragolijami in glasbeni zaslužki so bili le osnova njihovega bogastva.
Zrno do zrna …
Klasični glasbeniki, o katerih bo tekla beseda, so svoje bogastvo zbirali na več načinov. Ob začetkih so seveda živeli od bednih in skromnih honorarjev za nastope, potem so prišle prve pogodbe za snemanje plošč in šele pozneje so dobili odstotke od prodanih plošč. Ob tem so dobivali tudi odstotke od avtorskih pravic – komponist, pisec besedil in aranžer/producent. Tisti, ki avtorsko niso bili udeleženi, so dobivali (in še dobivajo) t. i. izvajalske pravice, ki pa so precej nižje od avtorskih. Zelo pomembno je tudi, za kakšne odstotke so se dogovorili glasbeniki z založbami. Imamo avtorske pravice – med 10 in 15 odstotki in izvajalske pravice, ki so med 8 do 12 odstotki; v nekaterih primerih tudi več. Po tej logiki največ zaslužijo sedaj že izumrli »kantavtorji«, ki dobivajo vse avtorske pravice (so avtorji glasbe, besedila in aranžmaja) in vse izvajalske (igrajo vse inštrumente – v tem primeru klavir ali kitaro in pojejo). Ampak tako denarci počasi, toda zagotovo letijo na kup.
Male avtorske pravice so lahko osnova velikih bogastev. Tudi pri nas je tako kot drugod po svetu. Večji hit je neka skladba, večkrat se zavrti po radijskih postajah ali recimo po računalnikih, več denarja priteče v žepe. Vsako predvajanje pa avtorjem prinese nekaj malega centov. Če pa je hit velik in se vrti dolga leta, pa pridejo milijoni. Rekorderja sta ustanovna člana in komponista britanske rock skupine Led Zeppelin, Jimmy Page in Robert Plant, ki sta od leta 1972 dalje, ko se je skladba Stairway to Heaven začela vrteti po radijskih postajah, za avtorstvo samo te skladbe doslej dobila več kot 80 milijonov dolarjev. Takoj za njima sta Beatla Paul McCartney in John Lennon z avtorstvom za Yesterday, ki sta zaslužila deset milijonov manj. In še bi lahko naštevali …
- mesto – Lady Gaga – 320 milijonov dolarjev
– do filma Zvezda je rojena je bila uspešna in zgolj rahlo čudaška pevka, ki je imela dobro glasbo in glas. Po tem filmu pa se je usulo, saj je bila večina skladb avtorsko njenih, film je bil največji hit v letu 2019, album in singli so bili prvi na lestvicah in radijsko predvajanje je bilo izjemno pogosto.
- mesto – Kathy Perry – 330 milijonov dolarjev
– odlična pevka in plodovita avtorica je na sceni že petnajst let in prav vsi njeni albumi (doslej jih je posnela šest) so bili predvsem v ZDA izredno uspešni, saj jih je prodala več kot osemnajst milijonov. Večino bogastva je dobila od malih avtorskih pravic in dejavnosti, povezanih z glasbo – filmske vloge in kot sodnica v televizijski oddaji American Idol. Angleški igralec Orlando Bloom je njen partner od leta 2016.
- mesto – Roger Waters – 340 milijonov dolarjev
– po imenu ga ne pozna toliko ljudi kot pozna njegov bend, ki je eden izmed največjih v zgodovini rocka na splošno – Pink Floyd, ki so doslej prodali okrog 250 milijonov plošč, med njimi vodi legendarni album Dark Side of the Moon iz leta 1973, ki so ga v svetu prodali v višini 45 milijonov izvodov. Samo na ameriški lestvici najbolj prodajanih se je zadržal kar 18 let! Seveda pa so Pink Floydi navdušili še z mojstrovinami, kot so Wish You Were Here, Animals in The Wall, katerih glavni komponist je bil njihov basist in pevec Roger Waters. Možakar je posnel vrsto samostojnih albumov in še vedno služi s spektakularnimi in razprodanimi turnejami.
- mesto – Keith Richards – 345 milijonov dolarjev
– legendarni in »večno živeči« kitarist Rolling Stonesov, ki je z Jaggerjem podpisal vse njihove skladbe. Je kultna podoba najbolj »dotrajanega« človeka v rocku, ki s svojo podobo kljubuje času in vsem boleznim, čeprav skoraj nikoli ni bolan. Človek, ki je vrsto let preživel na vseh možnih mamilih, je zdaj (končno – že nekaj desetletij) čist, piše knjige in je zvezda družbenih omrežij. Je več kot legenda in odličen kitarist. S svojo številno družino živi na lastnem otoku v Karibih.
- mesto – Mick Jagger – 350 milijonov dolarjev
– največji babjek v svetu rocka, ki se hvali z več kot 3.000 »zadetki«. Da ima 5 milijonov več kot Richards, je posledica, da ni jemal toliko mamil kot kitarist, ki jih je menda toliko zapravil za droge. Vsaj tako pravijo. Jagger je tudi menedžer skupine in ima menda prav vse posle pod svojim nadzorom. Uradno je bil poročen samo enkrat (z Bianco Jagger v sedemdesetih), neuradno pa še z Jerry Hall v devetdesetih (poroka na Baliju). Iz raznih zvez ima osem otrok in dva vnuka.
- mesto – Toby Keith – 365 milijonov dolarjev
– nekdanji igralec ameriškega nogometa je zdaj postal eden izmed najbolj uspešnih zvezdnikov ameriške country glasbe. Nanizal je vrsto uspešnic, ki pa jih v glavnem poznajo samo Američani. Doslej je posnel 19 albumov in za prvega je leta 1994 zaslužil 20 tisoč dolarjev. Vmes se je počasi vzpenjal in se vmes poskusil tudi kot lastnik verige izjemno uspešnih restavracij in destilerije tequile, kar mu je prineslo milijone.
- mesto – Taylor Swift – 380 milijonov dolarjev
– nesporna prva dama sodobnega ameriškega countrya, ki je glasbeno pot začela zelo zgodaj. Pri petnajstih je očarala odgovorne pri založbi Big Machine Records in pravljica se je začela. Prav vsi hiti so bili velike uspešnice, doslej pa je prodala več kot 200 milijonov plošč, v glavnem v ZDA, kjer je superzvezda. Veliko je zaslužila tudi od raznih sponzorjev, kot so Coca-Cola, Quantas, Sony, Air Asia in še bi lahko naštevali.
- mesto – Sting – 400 milijonov dolarjev
– Gordon Sumner, kot je njegovo pravo ime, se je rodil leta 1951 in je od prvega albuma s skupino Police leta 1978 ena izmed glavnih glasbenih osebnosti v svetu. Skupino je leta 1984 zapustil in se posvetil izredno uspešni samostojni karieri, v kateri je nanizal vrsto uspešnic in za svoje delo dobil 11 Grammyev in množico drugih nagrad. Prodal je več kot 120 milijonov albumov in glede na to, da je 100-odstotni avtor glasbe in besedil, je njegov finančni delež zelo velik. Je zelo aktiven v društvu Amnesty International in veliko daruje. V glavnem s svojo ženo Trudy, s katero menda redno prakticirata tantrični seks, in šestimi otroki živita v svojem dvorcu v Toskani, kjer prideluje tudi zelo dobro vino.
- mesto – John Bon Jovi – 410 milijonov dolarjev
– glasbenik italijanskih korenin John Bongiovi svoj bend vodi kot podjetje. Že čisto od začetka, v osemdesetih, je bil on tisti, ki je člane skupine imel na mesečni/tedenski plači in je skrbel za njih. Ne glede na to, da sta s kitaristom Richijem Samboro podpisala večino uspešnic, je bil Sambora vedno zelo dobro plačan uslužbenec. Skupina je doslej prodala več kot 130 milijonov albumov in pevec je tudi velik podpornik revežev, saj je ustanovil vrsto restavracij za brezdomce.
- mesto – Coldplay – 475 milijonov dolarjev
– angleški kvartet deluje kot ena oseba in tudi zaslužke enakovredno delijo v bendu. Čeprav je pevec in klaviaturist Chris Martin (poročen je bil z igralko Gwyneth Paltrow) vedno v ospredju, pri kreiranju glasbe enakovredno sodelujejo vsi štirje. Od leta 1996 so posneli osem albumov, ki so jih prodali v več kot stomilijonski nakladi. Ker so velika koncertna atrakcija, je večina njihovih dohodkov vezana na prodane vstopnice, prodane albume in spominke, ki jih prodajajo na koncertih.
- mesto – Bruce Springsteen – 500 milijonov dolarjev
– »The Boss« je ikona, ki je še vedno v polni formi ne glede na svoja leta (je letnik 1949) in še vedno nastopa in snema. Prodal je 135 milijonov plošč, od katerih se stari, legendarni albumi še vedno prodajajo, tako da je bil njegov lanski zaslužek 80 milijonov dolarjev. Že njegovi prvi albumi so bili zelo uspešni, svetovno slavo pa si je priboril z albumom iz leta 1984 – Born in the USA. Veliko daruje človekoljubnim organizacijam.
- mesto – sir Elton John – 500 milijonov dolarjev
– Reginald Dwight, kot je njegovo pravo ime, je bil eden izmed redkih glasbenikov, ki je že skoraj na začetku kariere priznal, da je gej in zaradi svoje spolne usmerjenosti ni imel nobenih težav. Doslej je prodal več kot 250 milijonov plošč in je imel okrog 2.000 nastopov. Samo predlani je zaslužil 85 milijonov dolarjev in vse to – samo od glasbe! Je odličen pevec in pianist, ki je nekaj let obiskoval prestižno angleško Royal Academy of Music.
- mesto – Bono – 700 milijonov dolarjev
– Irec Paul Hewson, ko je njegovo pravo ime, je skupino U2 ustanovil pri svojih šestnajstih letih in že leta 1980, ko je bil star dvajset let, so izdali prvi album z naslovom Boy. Doslej so posneli 14 odličnih albumov in prav nič ne kaže, da bodo odnehali. U2 so doslej prodali 175 milijonov albumov in nastopajo precej pogosto, vendar v manjših dvoranah, »da jih ljudje vidijo«. Zato pa so vstopnice dražje. Veliko denarja nameni človekoljubnim organizacijam, brezdomcem in sirotam.
- mesto – Celine Dion – 800 milijonov dolarjev
– kanadska diva z izjemnim glasom je svojo glasbo očarala milijone, predvsem žensk. Njeno perfektno petje je skoraj dvajset let (od 1990 do 2010) kraljevalo na lestvicah popularnosti. Ciljna skupina pa so bile izobražene »fine« ženske, ki jim je ta stil zlezel pod kožo. Prodala je 220 milijonov albumov po vsem svetu, glavni preboj pa je bila skladba iz filma Titanic z naslovom My Heart Will Go On, ki jo je leta 1997 napisal znani skladatelj filmske glasbe James Horner. Zanimivo – Celine je bila »zgolj« pevka – izvajalka, saj so ji skladbe pisali drugi. Ko je njen mož, producent in skladatelj Rene Agnelil leta 2016 umrl, ji je zapustil skoraj 400 milijonov.
- mesto – Dr. Dre – 830 milijonov dolarjev
– Andre Romee Young, kot je njegovo pravo ime, je v svoji glasbeni karieri prodal šest milijonov albumov, vse drugo bogastvo pa je zaslužil drugače. Leta 2008 je s svojim poslovnim partnerjem Jimmyem Lovinom na trg lansiral slušalke Beats by Dre. Šest let pozneje sta patent prodala Applu za tri milijarde (3.000 milijonov) dolarjev. Že dolgo ne snema več, ampak investira. Od leta 1996 je poročen z Nicole Young, s katero ima osem otrok.
- mesto – Herb Alpert – 860 milijonov dolarjev
– Alpert je posebnež v tej druščini, saj ni iz pop ali rap ali rock smeri. On je jazzovski trobentač z obilo smisla za posel. Je odličen trobentač, pianist in pevec. V šestdesetih letih je ustanovil pop-jazz-latino skupino Herb Alpert & the Tijuana Brass, s katero je prodal 75 milijonov plošč. V sedemdesetih je z Jerryem Mossom ustanovil močno gramofonsko založbo A & M Records, ki jo kljub šestinosemdesetim letom še vedno aktivno vodi.
- mesto – Madonna – 870 milijonov dolarjev
– Madonna Louise Ciccione, kot je njeno pravo ime, je ženska neverjetne energije in kreativnosti. Skoraj vse hite je napisala sama in tudi svojo kariero od sredine osemdesetih let nadzoruje sama. Od začetka kariere v osemdesetih je posnela 14 albumov, ki jih je prodala v nakladi 300 milijonov izvodov. Vmes se je z manjšim uspehom poskušala tudi kot igralka (v obdobju zakona s Seanom Pennom), pa je bila tudi aktivna plesalka in koreografinja. Ustanovila je tudi svojo gramofonsko založbo. Njeni nastopi so bili vedno paša za oči. Še vedno snema, vendar ne tako pogosto kot na začetku kariere.
- mesto – P Diddy (Puff Daddy) – 855 milijonov dolarjev
– Sean John Combs, kot je njegovo pravo ime, se je rodil leta 1969. Vzgajala ga je mama, ker so mu očeta ubili gangsterji. Začel je kot raper in doslej šest albumov je prodal v nakladi 17 milijonov izvodov. Potem je posle povezal z drugim raperjem Jay Z-jem in začel bogateti. Jay-Z mu je pokazal, da ni vse v glasbi in ga usmeril v modno industrijo, kjer je zaslužil največ. Zraven je denar vložil v dve gramofonski založbi in videoprodukcijo.
- mesto – Andrew Lloyd Weber – 1,2 milijarde dolarjev
– »Kdo?« ste pravkar rekli? Ni znan in razen glasbenim insajderjem ne pomeni skoraj nič. Če pa dodam, da je avtor glasbe najbolj znanih rock oper in muzikalov na svetu, pa je stvar že bolj jasna. Zanj je bilo prelomno leto 1969, ko je napisal legendarno rock opero Jesus Christ Superstar, sledile pa so Evita, The Phantom of the Opera, Cats, Starlight Express in še številne druge. Weber razen nekaj let v pubertetniški mladosti ni igral v nobeni skupini, ampak se je ukvarjal s komponiranjem. Plošče, na katerih je bil avtor, so našle dom pri 350 milijonih lastnikov. Še več pa mu nosijo avtorske pravice od izvedb, saj je bila samo The Phantom of the Opera na Broadwayju predvajana več kot 10.000-krat in jo še predvajajo! Poročen je bil z operno pevko Sarah Brightman, ki je nastopila v nekaterih od njegovih najbolj znanih muzikalov.
- mesto – sir Paul McCartney – 1,3 milijarde dolarjev
– Macca, kot mu popularno pravijo, je po smrti Johna Lennona najbolj znani Beatle. Drugi, še živi član liverpoolske četverke, je najbogatejši bobnar na svetu – Ringo Star (300 milijonov dolarjev), medtem ko je Yoko Ono podedovala Lennonove milijone, George Harrison pa je ob smrti leta 1996 imel pod palcem 400 milijonov, ki jih je podedovala njegova žena Olivia. Poleg strahovite prodaje skladb Beatlov je imel McCartney še odlično kariero s skupino Wings in je posnel vrsto samostojnih uspešnic. Ne glede na starost (prihodnje leto jih bo dopolnil 80) še vedno snema in nastopa. Vse je zaslužil samo z glasbo; brez modnih kreacij in prodaje elektronskih pripomočkov. Je prvi. Car!
Besedilo: Martin Medved