Naslov: Stari trg 11, Ljubljana
Splet: www.landerik.si
Telefon: 051 660 401
Odprto: vsak dan od 12. do 16. ure, in od 17. do 22. ure, ob ponedeljkih zaprto
Verjetno nikoli ne bomo izvedeli, zakaj so ta prijeten lokal v stari Ljubljani poimenovali po francosko-nemškem škofu izpred tisoč let, res pa je, da zveni drugače.
Verjetno je zato drugačna tudi hrana, ki jo ustvarja chef Izidor Kržišnik, saj se trudi biti drugačen od vsega drugega.
Tudi postrežba je drugačna, saj nas je postregel dobro izobražen sommelier, ki je skoraj na vsa vprašanja tudi imel odgovor. Povedal je tudi, da strežejo izključno jedi, narejene iz slovenskih sestavin in prodajajo samo slovenska vina. Lepo izhodišče, ni kaj.
Pozdrav iz kuhinje je bil ocvrt listič tapioke (je iz Peruja; toliko o slovenskem poreklu), ki je bil prekrit z belo majonezo iz šalotke. Okusno, hrustljavo in kremasto-pikantno. Prav lepi okusi!
Prvi krožnik je temeljil na svežih, rahlo oparjenih špargljih, ki jih je Kržišnik potresel z lešnikovim drobljencem, gelom iz poširanega rumenjaka. Limonino majonezo in vse skupaj »začinjeno« z dimom. Tukaj se razpozna mojstrstvo kuharja, ki obvlada razne tehnike in jih zna sestaviti v harmonični krožnik. Dimljenje na koncu je bilo zelo precizno in je elementom jedi dodalo ravno pravšnjo mero začimb.
Izidor je naredil ajdove štruklje in jih napolnil z rdečim zeljem in položil na masleno omako rdeče postrvi. Štrukelj z zeljem je bil odličen in lepo svež. Na žalost pa je bila omaka bolj podobna neki nedefinirani juhi, ki v tej kombinaciji ni »zapela«. Če bi bila bolj kremasta in polnega okusa, bi bil krožnik odličen, ampak …
Jesetri so velike ribe, ki so pred stotimi leti kraljevale v Kaspijskem jezeru/morju. Ko so še v carski Rusiji odkrili njihov največji zaklad – ikre (kaviar), se je klanje teh velikih rib začelo. Svoj lonček so na jugu tega ogromnega jezera pristavili tudi Iranci in jesetrov skoraj ni več.
Rusi so ribe zaščitili in ulov prepovedali, vendar žal to ni uspelo in videti je, da jesetrov v njihovem naravnem habitatu ni več. Jih pa zato uspešno gojijo po ZDA, Španiji, Franciji in Italiji, pridobivajo kaviar in seveda tudi meso, ki smo ga dobili na naslednjem krožniku, saj nihče od nas še ni jedel jesetra.
File te velike ribe je Kržišnik popekel na maslu, za prilogo pa smo dobili pastinak v treh oblikah – kot čips, pečenega v kosu in v obliki pireja, ki ga je začinil z zelo bogatim zeliščnim oljem.
V bistvu je bil krožnik sestavljen iz dveh tem – iz zelo aromatične in močne zgodbe pastinaka in zeliščnega olja in jesetra. Riba je sicer bila fina, lahkotna in elegantna, ki pa se je ob napadu pastinakove aromatike popolnoma predala in ni pokazala prav nobene od svojih odlik. Škoda.
Dedijev šmorn je ena od velikih posebnosti te restavracije. Gre za cesarski praženec, kot ga je včasih pripravljal lastnikov stari oče, njegova posebnost pa je, da je na koncu prelit s karamelo. To mu da nove dimenzije in seveda še večje bogastvo okusov.
Landerik je zelo korektna restavracija, ki vas bo lepo zadovoljila.
Besedilo in fotografije: Tomaž Sršen