… bo za vse ljudi na voljo dovolj rezancev. Prosto povzeto po očetu instant rezancev Momofuku Andu, ki je svoje življenje posvetil razmišljanju o prehranjevanju na inovativne načine.
Gospod Ando, ki je preminil leta 2007, star 96 let, je bil znan po izjemno ustvarjalnem razmišljanju, s katerim ni prenehal vse dokler ni dosegel svojega cilja. Tako je med drugim leta 1958 izumil instant piščančji ramen, leta 1971 pa izum še nadgradil – na trg je postavil Cup Noodles, prvi instant ramen v plastičnem oziroma papirnatem lončku, ki ga je bilo potrebno le še preliti z vrelo vodo.
Instant rezanci so popularni po vsem svetu, tudi pri nas se jih da dobiti kar veliko variant – od takih, ki jih le prelijemo z vrelo vodo, do takih, ki zahtevajo še nekajminutno kuhanje.
Menda se kar dobro prodajajo, saj so poceni, nasitni in običajno okusni. Sama sem bila vedno nasprotnica vsega instantnega, hrane še posebno. Pa vendar je tudi mene premagala radovednost.
Krivec je bil južnokorejski črno komični triler iz leta 2019 Parazit, dobitnik zlate palme v Cannesu in štirih oskarjev, vključno za najboljši film. Gre za film, ki ga režiser označuje za »komedijo brez klovnov, tragedijo brez negativcev«, dejansko pa je nepredvidljiva družinska tragikomedija o konfliktu med tistimi, ki imajo, in tistimi, ki nimajo.
En prizor to ekonomsko vrzel še posebno slikovito prikaže – s pomočjo skromne jedi z instant rezanci: mati iz bogate družine na poti domov nepričakovano pokliče svojo gospodinjo in jo prosi, naj pripravi jed »jjapaguri«, ki naj bo pripravljena, ko pridejo domov. Gospodinja – nepripravljena na predčasen prihod družine – takoj, ko odloži slušalko, v lonec vrele vode vrže dve vrsti instant rezancev in nekaj na kocke narezanega mesa, tako da je jed, ko se družina vrne, dejansko pripravljena. In še slastno je videti.
»Jjapaguri« je običajno kombinacija dveh vrst instant rezancev korejskega proizvajalca Nongshim.
Prvi so Chapagetti, rezanci kitajskega stila s pasto črnega fižola chajang, drugi pa Neoguri, pekoči rezanci, navdahnjeni z japonsko udon varianto, z okusom po morskih sadežih. Gre za edinstveno korejsko jed, ki je med Korejci tako zelo priljubljena prav zaradi svoje »korejskosti« – s tem naj bi kazali samostojnost in neodvisnost v odnosu do Japonske. Japonska kolonialna vladavina nad Korejo v začetku 20. stoletja namreč še vedno meče senco na odnos med državama, saj so v korejskem kolektivnem spominu močno zakoreninjena desetletja prisilnega dela in izkoriščanja, olje na ogenj pa temu prilivajo še novejši trgovinski spori.
Zagotovo pa je jed priljubljena tudi zaradi okusa. Rezanci so enakomerno obdani s svileno, viskozno omako – sladkost paste črnega fižola rezancev Chapagetti se čudovito ujame s pekočim okusom morskih sadežev rezancev Neoguri, vse skupaj pa na višjo raven dvignejo še kosmiči morske trave in alg – dodajo neko posebno slanost in teksturo.
In čeprav je v filmu jed omenjena z imenom »jjapaguri«, ta ni prikazana taka kot v resnici je.
V filmu ne gre več za poceni in hiter obrok, za kakršnega ti rezanci veljajo v Koreji. Gospodinja namreč jedi doda kos Hanwoo (tudi Hanu) govedine, s čimer nedvomno preseže standarde povprečnega večernega prigrizka. Hanwoo govedina je premium govedina v rangu Kobe govedine, vzgojena v prosti reji na južnokorejskem podeželju, znana po svoji visoki marmoriranosti, močnem okusu in rahlo sladkem okusu, kar vse je rezultat ekološke mešane žitne in travnate prehrane. Temu primerna je seveda tudi cena – sicer ni tako visoka kot za Kobe govedino, je pa višja od cene govedine Wagyu primerljive kakovosti.
In prav to, da tako cenjeno govedino uporabijo kot dodatek k najosnovnejšim instant rezancem, nazorno pokaže, za kako zelo bogato družino gre: tudi, ko jedo običajno hrano, jo jedo na neobičajen način.
Tako, zdaj vemo: jjapaguri je klasična instant jed, ki pa z dodatkom govedine (ali pa z gamberi – tudi ta varianta je preizkušena) postane noro okusna jed, ki si jo lahko občasno brez slabe vesti privoščimo tudi tisti, ki sicer za kuhanje brez težav porabimo ure in ure.
Za dve osebi potrebujemo le instant rezance, paket Chapagetti in paket Neoguri, žlico oljčnega olja in četrt kilograma lepo marmorirane govedine.
Priprava pa je tudi izjemno enostavna:
1/ Najprej odpremo oba paketa instant rezancev in ločimo rezance od ostalih paketkov (oba vsebujeta paketke s posušeno zelenjavo in začimbami).
2/ Nato v srednje veliki kozici zavremo 4 skodelice vode.
2/ Medtem ko čakamo, da voda zavre, na večje koščke (cca. 2 cm) narežemo govedino, jo posolimo in na hitro popečemo na žlici oljčnega olja.
3/ Ko voda zavre, vanjo položimo rezance in zelenjavne kosmiče iz obeh paketkov. Kuhamo cca. 3 minute, nato odlijemo skoraj vso vodo – v kozici naj ostane le ena skodelica.
4/ V kozico k rezancem dodamo začimbe iz obeh paketkov (tistim, ki nimajo radi zelo pekoče, priporočam, da uporabijo le polovico začimb iz paketka Neoguri), dobro premešamo in kuhamo le še toliko, da se rezanci povežejo z omako.
5/ V kozico stresemo še popečene goveje koščke, premešamo in uživamo v pregrehi.
Stiskajmo pesti, da bo rezancev čim prej dovolj za vse.
Besedilo in fotografije: Urška Bassin