Golf lahko igramo v vseh letnih časih, saj so tudi pozimi odprta številna igrišča v Italiji, Crveni vrh pri Savudriji na Hrvaškem in Lipica pri nas.
Preden pa igrišča v celinskem delu Evrope napadejo nizke temperature, zmrzal in na koncu še sneg, je vredno odigrati nekaj jesenskih rund na čistem zraku in v neokrnjenem okolju gozdov in travnikov. Sveže jutranje in popoldanske temperature bodo precej bolj primerne kot poletna vročina, zato le pogumno na pot.
Zato sem pred koncem sezone obiskal še dve igrišči na jugu Avstrijske Štajerske, ki sta zanimivi zaradi bližine in zaradi dodatnih aktivnosti,ki si jih lahko privoščite po končani partiji golfa. Pot me je čez Ljubelj in mimo Celovca vodila proti mestecu Neumarkt in od tam sem se ob umirjeni vožnji po deželni cesti pripeljal do vasice Mariahof, ki leži na planoti s katere se potem cesta spusti v notranjost Avstrije proti porečju reke Mure, ki se lenobno vije med hribi.
Styrian Mountain
Že prvi pogled na igrišče, ki leži tik ob glavni cesti daje slutiti, da vas čaka zanimiva golfska preizkušnja. Razgled je čudovit in vidite kar precej lukenj v bližini klubske hiše in prostornega vadbišča, ki so ga skupaj z igriščem odprli pred enajstimi leti. Sveža hribovska klima omogoča odlično zatravitev, umetna jezera pa za dovolj vode za namakanje tudi v poletnih mesecih. Igrišče je dolgo 6230 metrov iz belih udarjališč in 6001 meter iz rumenih udarjališč za moške, ženske pa morajo iz rdečih udarjališč premagati 5281 metrov na osemnajstih luknjah s parom 72. Prostora je povsod dovolj, zato lahko brez strahu uporabljate vse palice iz vaše torbe in še posebej drajver in les 3 vam bosta prišla zelo prav, ker je treba žogo udariti precej daleč in visoko v zrak, da boste na luknjah, kjer igrate po hribu navzgor, sploh imeli možnost da z drugim ali tretjim udarcem igrate proti zelenici. Po lahkotni uvodni luknji ( 389 metrov, par 4) na kateri šteje predvsem dolžina prvega udarca, vam bo že na drugi luknji postalo jasno, zakaj so lastniki izbrali ime igrišča v povezavi z hribi.
Na udarjališču se počutite kot bi stali pod smučiščem na Vitrancu in udarjali po hribu navzgor. Med hojo proti žogici bodo vaše noge kar precej obremenjene in za starejše golfiste priporočam uporabo golfskega avtomobilčka ali vsaj električnega vozička s katerim bo hoja lažja in manj utrujajoča. Druga luknja je najtežja na igrišču ( 469 metrov, par 5) saj je višinske razlike od udarjališča do zelenice več kot 30 metrov, vmes pa teren še zavije v desno, tako da sta pomembna tudi dolžina in smer udarca. Tudi tretja luknja gre strmo v hrib in čeprav kratka ( 294 metrov, par 4) zahteva veliko zbranosti, saj morate žogico plasirati na ovinek, iz katerega vidite samo vrh zastavice na vrhu hriba. Sledijo bolj zabavne luknje, na katerih igrate s hriba navzdol, zato bo žogica letela visoko in neskončno daleč. Po spustu v dolino na peti luknji se začne ponovni vzpon na drugo stran hriba in za zaključek prvih devet lukenj dolg spust na sedmi, osmi in deveti luknji, kar vam da energijo in veselje za nadaljevanje, saj mimo klubske hiše zavijete na povsem ravno deseto luknjo, ki pa ima ob levi strani veliko jezero. Sledi prečkanje lokalne ceste in igranje na travniku na drugi strani, kjer so luknje znova speljane po hribu navzdol in navzgor, tako da je vsaka izziv zase. Na srečo je višinske razlike precej manj kot na prvih devetih luknjah, zato je igranje lažje in ko pridete do stare kmetije na vrhu hriba vas panoramski razgled proti dolini očara. Še bolj pa razveseli igranje po hribu navzdol in ponovno prečkanje ceste so zadnjih treh lukenj. Zadnja, osemnajsta je še posebej slikovita (504 metre, par 5) saj je zelenica na otočku sredi jezera, zato je udarec nanjo pravo doživetje, saj prostora za napake ni veliko. Igrišče je dovolj zanimivo, da je vredno obiska, še posebej ob dnevih, ko imajo akcijske popuste za igranje in uporaba avtomobilčka, saj boste tako manj utrujeni prišli do restavracije v klubski hiši,ki jo vodi Mariana Juric. Okusne domače jedi niso predrage, saj je večina igralcev iz okolice, zato kakšnih kulinaričnih posebnosti niti ne pričakujejo.
Več informacij www.gc-mariahof.at
Murtal golf
Pot sem nadaljeval proti kraju Spielfeld, ki je ob bližnjemu Zeltwegu številnim Slovencem dobro znan predvsem po dirkališču Red Bull Ring na katerem vsko leto dirkajo za svetovno prvenstvo v Formuli 1 in Moto GP ter številnih manjših dirkaških serijah z avtomobili in motorji ter glasbenih koncertih. V mestu je tudi vojaško letališče, zato morate biti med igranjem golfa pripravljeni na občasni hrup reaktivnih motorjev. Golfsko igrišče ima bogate zgodovino in je bilo zgrajeno že 1995 kot del celovite turistične športne ponudbe, ki vsebuje še pohodništvo, kolesarjenje, veslanje in številne namestitvene zmogljivosti v hotelih, apartmajih, zasebnih sobah in kampih. Golfska tradicija se je v 23 letih dodobra zasidrala v lokalno okolje in člani kluba prihajajo iz bližnjih in tudi bolj oddaljenih krajev, saj do predmestja Dunaja ni več kot dobro uro vožnje in mnogi meščani prihajajo sem na podaljšan vikend ali poletni dopust. Čeprav sem igral sredi tedna, je bilo igrišče povsem polno in med pogovorom s soigralci sem izvedel mnogo zanimivosti. Igrišče je narisal irski arhitekt Jeff Hows in ohranil parkovni značaj, saj ni veliko posegal v naravo in poskrbel, da so številne majhne vodne ovire v obliki potokov in malih jezer del zanimivosti posameznih lukenj. Igrišče je povsem ravno, zato ga lahko brez težav prehodi vsak, saj v primerjavi z Mariahofom ne zahteva veliko kondicije. Dolgo je 5975 metrov iz rumenih udarjališč za moške in 5309 metrov iz rdečih udarjališč za ženske. Luknje so nekoliko ožje in zahtevajo več natančnosti pri smeri udarcev. Zelenice nimajo velikih naklonov, zato je igranje zaključnih udarcev manj stresno kot na vrhunskih igriščih, kjer igrajo poklicni igralci golfa. Vsa potrebna infrastruktura je narejena z avstrijsko natančnostjo, prostorne garderobe in trgovina ter gostom prijazna domača restavracija zaključuje ponudbo. Po odigrani partiji z domačimi igralci sem si na števno kartico podčrtal najbolj zanimive luknje. Tu je jagodni izbor – tretja luknja ( 129 metrov, par 3) se igra preko potoka, ki jo obkroža z vseh strani in ponuja slikovit pogled na okoliške hribe, deveta luknja je težak par 4 z 353 metri dolžine in velikim jezerom tik ob zelenici, kar zahteva zelo natančen drugi udarec, štirinajsta luknja (372, par 4) pa je najtežja na igrišču in zahteva dvojno igranje preko vodnih ovir. Pri začetnem udarcu igrate namreč preko jezera, nato pa drugi udarec preko dveh potokov, tako da morate biti zelo natančni, saj luknja zavija v levo in je tudi dolžina in smer prvega udarce zelo pomembna. Zaključne luknje so lažje in poskrbijo za boljše vzdušje v restavraciji ob seštevanju udarcev.
Več informacij: www.gcmurtal.at
Besedilo in fotografije: Aleš Fevžer