Naslov: Zagrad 77, 3000 Celje
Splet: www.gostilnafrancl.si
Telefon: 0820 05969
Odprto: vsak dan od 11. do 22. ure, nedelja in ponedeljek zaprto
Gostilna Francl se je v Dolce Viti predstavila že dvakrat in zdaj je to tretjič.
Več kot sto let stara gostilna blizu Celja (kraj Zagrad je preko Savinje v smeri Laškega) je v zadnjih petnajstih letih na svoj način orala kulinariko okrog Celja s precejšnjim uspehom, saj Slovenci ne gredo zlahka v gostilne, ki niso ravno ob glavnih prometnicah. Pa sta prejšnja lastnika, zakonca Zaveršek, ki sta ta prijetni hram kulinarike zelo dobro spravila iz povprečja, odšla na Kanarske otoke in projekt pod imenom Francl je zdaj poprijel Sebastjan Grobelšek in ga uspešno vodi dalje.
Kulinarika je tako kot prej v glavnem tradicionalna, ki pa ji kuharji dodajajo nove prijeme.
Pa smo šli po poti degustacijskega menija. Po pozdravu iz kuhinje smo zmazali prekajene račje prsi na rdečem zelju s hruško in slivo (super kombinacija; lepa kombinacija dimljenega mesa in sladkih marmelad z zeljem) in skočili v juhe. Gobova je bila klasična, nabita z raznimi gobami in okusna, lepo presenečenje pa je bila zelo dobra in polna goveja juha, v kateri so se namakale rezine štrukljev, katerih osnovna sestavina je bila goveja vranica (namesto vraničnih »knedlov«). Bilo je izvrstno!
Pri naslednjem, toplem krožniku smo se začeli spogledovati s francosko kuhinjo.
Pečena račja jetra so položili na omako črne čokolade in suhega sadja, na to pa so položili tenke ocvrte rezine zelene. Krožnik je bil zunajserijski, saj so lepo očiščena jetra navdušila z ravno prav sladkastim okusom, s katerim se je čokoladna podlaga lepo sestavila, tenke rezine zelene pa so dodale še element hrustljavosti. Za vinsko spremljavo je poskrbel originalni vermut, ki ga prideluje vinarstvo Sanctum. Slastno!
Ker je Francl v glavnem tradicionalna gostilna, pujs ni umanjkal.
No, ni bil katerikoli pujs, saj je ta prihajal in okolice Krškega in je bil torej krškopoljski. Za meso teh živalic je značilno, da je bolj mastno in vsebuje več pozitivnega holesterola kot drugače. Vsak je dobil po dva kosa mesa, ki je bilo precej suho in prepečeno in priprava na tak način je izničila vso slastnost, ki bi jo takšno meso lahko imelo. Pa tudi porcija je bila preveč obilna – vsaj v kombinaciji degustacijskega menija.
Vinska spremljava je bila spodobna, težavo smo videli le v počasnem serviranju vina v kozarce, saj se je zgodilo, da smo jed že pojedli, ko so prinesli vino.
Sicer pa je Francl zelo prijetna oštarija, kar so ugotovili tudi Michelinovi inšpektorji, ki so jim že dvakrat podelili oznako dobrega krožnika.
Besedilo in fotografije: Tomaž Sršen