Vsi dobro vemo, da sta bila nacizem in fašizem več kot temna madeža v svetovni zgodovini, ampak, da sta ti dve ideologiji imeli takšno moč, je skoraj neverjetno.
Oziroma – to sovraštvo lahko opišejo le tisti, ki so se z njim soočili. Tale možakar je (bil) Joseph Göbbels, drugi človek nacističnega režima; takoj za Adolfom Hitlerjem. Göbbels je bil minister za propagando v Nemčiji. Bistvo obstoja nacističnega režima je seveda bila Hitlerjeva karizmatična osebnost, ki jo je Göbbels tako zelo učinkovito napihnil, da so milijoni Nemcev vsemu temu verjeli. Ker takšni režimi morajo imeti sovražnike, si je Hitler izmislil, da so glavni krivci za slab nemški gospodarski položaj pred drugo svetovno vojno bili krivi Judje. Zaradi tega so jih neusmiljeno preganjali in pobijali. Čeprav se je vojna začela leta 1939, je bila nemška družba do Judov sovražno razpoložena že več kot desetletje prej.
Ta fotografija Göbbelsa je nastala leta 1933 ob tem, ko je minister za propagando izvedel, da je fotograf, ki mu je poziral, Jud. Ko človek vidi tako sovraštvo, je povsem jasno, zakaj je toliko milijonov Judov umrlo v koncentracijskih taboriščih.
Ker je bil fotograf Alfred Eisenstädt pameten možakar, jo je hitro pobrisal iz Nemčije v ZDA, kjer je kmalu postal znan mojster kamere. Med drugim je postal tudi glavni fotograf pri takrat zelo renomirani reviji Life.
Besedilo: Janja Maček